Globálny automobilový priemysel oslabuje
26. 8. 2024
Poukazuje na to nová štúdia. Celkové tržby všetkých skupín vzrástli o 3,7%, ale prevádzkový zisk klesol o 7,8%. Výrobcovia v Nemecku zaznamenali v prvej polovici roka opäť pokles zisku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry DPA, ktorá sa odvolala na novú štúdiu audítorskej a poradenskej spoločnosti EY. Nemecké automobilové giganty Volkswagen, BMW a Mercedes-Benz od januára do júna 2024 spoločne dosiahli zisk pred úrokmi a zdanením (EBIT) vo výške 25,9 miliardy eur, čo v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka predstavuje pokles o 18 %. Spoločnosť EY na účely analýzy vyhodnotila finančné údaje 16 najväčších výrobcov automobilov na svete. Hoci tržby všetkých skupín v prvom polroku celkovo vzrástli o 3,7 % na viac ako jeden bilión eur, prevádzkový zisk bol o 7,8 % nižší ako v predchádzajúcom roku a dosiahol 80,4 miliardy eur.
Na druhej strane sa darilo najmä automobilkám z Japonska, ktoré zaznamenali nárast zisku o 37,1 % pri 14,2-percentnom náraste tržieb. To podľa EY odráža najmä pokračujúce znehodnocovanie jenu, vďaka čomu sú japonské výrobky v zahraničí lacnejšie.
Rast japonských výrobcov v dôsledku menových vplyvov zakryl celkovo náročnejšiu situáciu v globálnom automobilovom priemysle, upozornil analytik Constantin Gall z EY. Výrobcovia budú čeliť rastúcemu tlaku na zisky v dôsledku vysokých investícií do elektromobility, problémov s dodávkami komponentov, zmien modelov a zľavových kampaní, čo povedie k rozsiahlym opatreniam v oblasti znižovania nákladov, priblížil Gall.
S
(Zdroj: aktuality.sk)
V Eustreame sa bude prepúšťať
12. 9. 2016
Je to jedno zo „zlatých vajec“ nášho štátneho rozpočtu. Spoločnosť Eustream posiela štátu na daniach, odvodoch a dividendách ročne viac ako 350 miliónov eur. Čiže takmer najviac zo všetkých firiem na trhu. A práve jeden z najdôležitejších hráčov v biznise s energiami chystá prepúšťanie.
Zo 180 zamestnancov má firma zhruba polovicu prepustiť, so zvyškom by mala ukončiť pracovný pomer dohodou. Ide predovšetkým o ľudí, ktorí sú v preddôchodkovom veku. A tých nie je málo. Podľa výročnej správy za minulý rok tvorili ľudia nad 51 rokov takmer 40 percent z celkového počtu zamestnancov.
zdroj: hnonline.sk
Počet novozaložených firiem na Slovensku sa tento rok výrazne zvýšil
24. 8. 2016
Na Slovensku sa v tomto roku zvyšuje záujem o podnikanie. Počet novozaložených firiem sa v prvom polroku priblížil výsledku za celý minulý rok, vyplýva z novej analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko.
Počet novovzniknutých firiem na Slovensku klesol po tom, čo predchádzajúca vláda súčasného premiéra Roberta Fica zaviedla povinnosť platiť minimálnu daň z príjmov bez ohľadu na hospodársky výsledok firiem. Súčasný koaličný kabinet vo svojom programovom vyhlásení sľúbil, že toto opatrenie zruší. Zástupcovia slovenských podnikateľov tento týždeň kritizovali plány Ficovho kabinetu vybrať na daniach viac peňazí, okrem iného zdanením dividend či prostredníctvom mimoriadnych odvodov od podnikov a bánk.
zdroj: hnonline.sk
Firmám zoberú nové dane desiatky miliónov eur
18. 8. 2016
Uplynul už zhruba mesiac, odkedy minister financií Peter Kažimír oficiálne ukázal svoj daňovo-odvodový balík pre podnikateľov. Doteraz však nebolo známe, koľko reálne slovenský biznis za zmeny zaplatí. Výsledok je až teraz – účet bude v budúcom roku predstavovať najmenej 66 miliónov eur.
Na jednej strane sa tak podnikateľom uľaví vďaka nižšej dani z príjmu. Na druhej strane však budú musieť platiť viac napríklad v dôsledku zmien v registračnej dani na autá či zvýšenia a predĺženia platnosti odvodu pre regulované firmy. A čistá bilancia je vyčíslená vyššie. Zmeny odklepla na svojom včerajšom rokovaní aj vláda. Firmy sú nespokojné nielen s tým, že musia odvádzať štátu viac peňazí. Problém majú aj so spôsobom, akým vláda novú legislatívu tvorí. Podľa hovorcu automobilky KIA Motors Slovakia Jozefa Bačého je zo strany vlády veľká neochota akceptovať námietky súkromných firiem počas pripomienkového konania.
zdroj: hnonline.sk
Banky hľadajú nové príjmy od klientov
11. 8. 2016
V ére nízkych úrokov banky už veľmi nezarábajú na rozdiele medzi tým, za koľko požičajú a koľko vyplatia na vkladoch. Preto sa snažia šetriť, zvyšovať príjmy z poplatkov a provízií, prípadne hľadať nové zdroje príjmov z obchodovania a predaja poistenia.
Niektoré banky potichu dvíhajú poplatky napríklad za online transakcie, pritom samy povzbudzujú klientov, aby využívali elektronickú platbu kartou a internet banking. Aj za zrušenie trvalého príkazu si vo VÚB banke po novom priplatíte 50 centov. Banka zdražila na 10 centov aj poplatok za informačné esemesky o pohybe na účte. Pôvodne stáli osem centov, poplatok však neplatíte, ak máte SMS správy zahrnuté v cene konta. Tatra banka tiež povzbudzuje klientov, aby využívali jej novú službu Dialóg, cez ktorú vás banka overí hlasom. Ale poplatok za spracovanie platby cez telefón stúpol od júna z 1,2 na 1,5 eura.
zdroj: hnonline.sk