Firmy a prevádzky narazia na novú realitu pri cenách energií. Čo a kedy s tým plánuje urobiť štát
26. 7. 2023
„Koľko platíš za energie?“ Táto veta sa počas tohto roka stala postrachom tisícov podnikateľov. Drahé energie vypli výrobu hliníka na Slovensku a pravdepodobne aj presunú pece oravských ferozliatinárov do Ázie.
Putinovu vojnu na Ukrajine nepocítili len najväčší kapitáni priemyslu. Chrbtovou kosťou našej ekonomiky sú aj reštaurácie, penzióny či hotely. Pomocné lano ponúkol štát, ktorý im až do konca septembra prepláca drahšie účty. Dotácie sa raz skončia a prevádzky narazia na realitu. Vedia to aj ich dodávatelia energií...
B
(Zdroj: hnonline.sk)
Penta predá polovicu svojich firiem
5. 12. 2012
Investičná skupina Penta sa chystá predať asi polovicu svojich firiem.
Skupina sa chce zamerať už len na veľké podniky a realitný biznis.
Finančná skupina sa zbavuje podnikov už niekoľko rokov. Od svojho vzniku v roku 1994 mala vždy okolo 30 firiem, momentálne ich má na území Slovenska, Česka, Poľska, Maďarska a Nemecka dvadsať.
Cieľom je ponechať si najviac pätnásť firiem. Zbaviť sa firma nechystá siete lekární Dr. Max ani poľského maloobchodného reťazca Empik.
Skupine Penta Investments vlani stúpol čistý zisk na 126,7 milióna eur. Pôsobí vo viac ako desiatich krajinách Európy a má svoje zastúpenie v Prahe, Bratislave, Varšave, Limassole, Amsterdame a na Jersey.
Odchodom do dôchodku Slovinsko zvýši vek o 7 rokov
5. 12. 2012
Slovinský parlament v utorok schválil návrh vládneho zákona, v rámci ktorého sa postupne zvýši vek odchodu do dôchodku v krajine so súčasných 58 rokov na 65 rokov.
Dôchodková reforma je súčasťou opatrení, ktoré majú Slovinsku pomôcť zvládnuť svoju finančnú situáciu.
Dôchodková reforma zabezpečí finančnú stabilitu dôchodkového systému.
Získalo tým dostatočné množstvo prostriedkov na odvrátenie bankrotu na najmenej šesť mesiacov.
Vláda plánuje znižovanie miezd vo verejnom sektore, prepúšťanie a škrtane výdavkov na školy a zdravotnícke zariadenia.
Štát nevyrobí dostatok potravín, zvláda to len na 60 %
4. 12. 2012
Slovensko nie je v produkcii základných potravín sebestačné ani na 60 percent, uviedol to predseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory.
Táto úroveň je hlboko pod akceptovateľnou mierou, ktorá sa podľa potravinárov začína aspoň na 80 percentách. V roku 1990 bolo Slovensko vo výrobe základných agropotravinárskych produktov sebestačné.
Krajina musí podniknúť razantné kroky na zvrátenie tohto nepriaznivého stavu, inak bude naďalej pokračovať úpadok poľnohospodárskej produkcie a klesať zamestnanosť na vidieku.
Hlboko pod prijateľnou hranicou je podľa potravinárov aj podiel domácich potravín na pultoch slovenských obchodov.
Podľa NBS nový Zákonník práce škodil už v októbri
30. 11. 2012
Nezamestnanosť podľa Národnej banky dvíha recesia v eurozóne aj Zákonník práce.
Nezamestnanosť na Slovensku vyskočila v októbri podľa dát ústredia práce na 13,7 percenta.
Počet ľudí bez práce evidovaných na úradoch práce za mesiac stúpol takmer o desaťtisíc. V októbri bolo na Slovensku vyše 410-tisíc nezamestnaných.
Ficova vláda zmenila na jeseň Zákonník práce. Od januára sa posilní postavenie odborov a opäť sa zavedie súbeh výpovednej lehoty a odstupného, ak zamestnanec pracoval vo firme aspoň dva roky. Dohodári získajú v niektorých oblastiach postavenie zamestnanca.
Zisky firiem sa od budúceho roka zdania sadzbou 23 percent.