EÚ predpokladá vrchol inflácie v prvom štvrťroku 2023
22. 2. 2023
Ekonomiky v EÚ a v strednej a východnej Európe porastú v roku 2023 približne o 0,5 % a v roku 2024 o 3,3 %.
Inflácia v krajinách Európskej únie (EÚ) by mala dosiahnuť vrchol v prvom štvrťroku 2023. Následne by mali napäté podmienky na trhu práce, fiškálne prevody a vyššie ceny energií a potravín v rokoch 2023 až 2024 udržať infláciu mimo cieľového rozpätia. Vo štvrtok o tom informovala hovorkyňa banky UniCredit Zuzana Ďuďáková na základe vyjadrení ekonómov banky UniCredit.
Krajiny západneho Balkánu môžu zaostávať
„Oživenie nastane pravdepodobne od druhého polroka 2023, ak sa zotaví aj hospodárstvo eurozóny. V prvej polovici roka 2023 nastane mierna a, dúfajme, krátka recesia," uviedol hlavný ekonóm pre strednú a východnú Európu Dan Bucsa počas seminára na fóre The Euromoney CEE Forum 2023 vo Viedni. Dodal, že ekonomiky v EÚ a v strednej a východnej Európe porastú v roku 2023 približne o 0,5 % a v roku 2024 o 3,3 %. „Krajiny západného Balkánu môžu zaostávať za oživením EÚ a SVE z dôvodu horšieho prístupu k trhu a eurofondom," vyjadril sa Bucsa.
Ekonomiky strednej a východnej Európy sú odolnejšie, ako sa očakávalo na začiatku vypuknutia vojny na Ukrajine. Napriek hospodárskemu spomaleniu v Európe boli objednávky a hospodárska činnosť v štvrtom štvrťroku 2022 odolné. Počet voľných pracovných miest v odvetviach s vysokou mierou zamestnanosti, ako napríklad elektronika, strojárstvo či automobilový priemysel, sa mierne znížil z historicky najvyšších úrovní. Nedostatok pracovnej sily vykázali firmy v stavebníctve, službách maloobchodu a v oblasti IT. Domácnosti zvýšili v prvom polroku 2022 svoje výdavky a pôžičky a viaceré vyčerpali úspory, ktoré našetrili v rokoch 2020 až 2021.
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Rekreačné poukazy budú aj pre štátnu sféru
17. 9. 2018
Rekreačné poukazy, ktoré navrhujú poslanci vládnej strany SNS, budú platiť nielen pre súkromnú sféru, ale aj pre štátnu. V závere druhého rokovacieho dňa 34. schôdze Národnej rady (NR) SR to uviedol predseda parlamentu a SNS Andrej Danko.
„Podarilo sa presadiť, že budú platiť aj pre štátnu sféru,“ konštatoval Danko v rámci rozpravy k návrhu novely zákona o podpore cestovného ruchu, ktorým sa majú zaviesť rekreačné poukazy do praxe. Toto opatrenie môže podľa šéfa parlamentu pomôcť domácemu cestovnému ruchu, predovšetkým malým penziónom, či zariadeniam v turizme.
Príspevok na rekreáciu by mali zamestnávatelia poskytovať zamestnancov vo výške 55 % oprávnených nákladov, maximálne do sumy 275 eur ročne. To znamená, že v prípade, ak zamestnanec vynaloží na rekreáciu 500 a viac eur ročne, zamestnávateľ mu prispeje maximálnou sumou 275 eur. Ak zamestnanec vynaloží na dovolenku nižšiu sumu, zamestnávateľ mu na ňu poskytne príspevok vo výške 55 % oprávnených výdavkov.
Poukaz by mali poskytovať zamestnávatelia nad 50 zamestnancov a nárok naň by mal mať zamestnanec, ktorý vo firme pracuje aspoň 12 mesiacov. Danko zároveň zdôraznil, že tento príspevok zamestnávateľa bude oslobodený od daní a odvodov. „Verím, že časom budú tieto dovolenkové poukazy brané ako samozrejmosť,“ doplnil Danko.
(Zdroj: spravy.pravda.sk)
Veľa dovážaných potravín zvyšuje ich ceny, tvrdí analytička
17. 9. 2018
Ceny potravín sa na Slovensku zvýšili v prvom polroku 2018 o 5,4 %. V tomto ukazovateli sme prví v rámci EÚ. Slovensko pri raste cien dopláca na to, že o tretinu viac potravín dováža ako vyváža. V diskusnej relácii na Tablet.
TV to povedala analytička Slovenského farmárskeho družstva Eva Sadovská. „Len čo sa v zahraničí niečo udeje, reagujeme na to oveľa citlivejšie ako iní, rastom či poklesom cien. Za drahšími vajcami stojí fipronilová kríza, za vyššími cenami masla a mliečnych výrobkov už toľko omieľaná maslová či mliečna kríza,“ vysvetlila Sadovská s tým, že na rast cien mal vplyv aj vývoj počasia. „To nebolo príliš prajné voči poľnohospodárom, keď na jar bolo dlhé suché obdobie s príliš sNaopak, cukor je komoditou, pri ktorej cena klesla aj u nás. Sadovská však pripustila, že napriek prebytku na trhu, v budúcnosti môže byť cukor opäť drahší. „Skončenie kvóty na cukor v EÚ potiahlo cenu nadol. Do budúcna sa však nedá vylúčiť opäť rast cien. Podobne ako to bolo pri mlieku v dôsledku rušenia výrobných kapacít pri nízkych cenách. To spôsobilo neskôr nedostatok ponuky mlieka, a tým aj jeho rast cien. Preto pri cukre netreba hneď rušiť výrobné kapacity, no skôr počkať na vývoj trhu,“ upozornila Sadovská. Ceny potravín by do konca roka mohli rásť menej ako v prvom polroku. Naznačuje to napríklad dobrá úroda ovocia. Na druhej strane však stále nie je jasné, ako obchodníci a výrobcovia premietnu do cien potravín vplyv vyšších príplatkov za prácu počas víkendov a štátnych sviatkov, ktoré platia od mája.
(Zdroj: spravy.pravda.sk)
Nezamestnanosť medziročne klesla o 1,23% bodu
14. 9. 2018
Miera evidovanej nezamestnanosti na Slovensku medziročne klesla až o 1,23 percentuálneho bodu. Oproti júnu tohto roku však mierne stúpla o 0,04 percentuálneho bodu na 5,47 %. Počet uchádzačov o zamestnanie aj napriek tomu klesol prakticky vo všetkých znevýhodnených kategóriách. Z evidencie ubudli mladí aj dlhodobo nezamestnaní.
Úrady práce evidovali na konci minulého mesiaca 150 268 uchádzačov o zamestnanie, ktorí mohli okamžite nastúpiť do pracovného pomeru. V porovnaní s júnom tohto roka ide o nárast o 541 ľudí. Medziročne však počet disponibilných uchádzačov klesol o 32 486 osôb. Celkový počet evidovaných uchádzačov o prácu predstavoval na konci júla 181 322 osôb. Medzimesačne to bol pokles o 152 osôb, v porovnaní s júlom vlaňajška je to menej o 34 173 ľudí.
Aj napriek miernemu nárastu nezamestnanosti sa podarilo dostať na trh práce ďalšie stovky mladých a dlhodobo nezamestnaných. Mnohí evidovaní majú prísľub nástupu do zamestnania od septembra tohto roka. „Spomedzi čerstvých absolventov vysokých škôl sa v júli zamestnalo 1000 ľudí, naďalej zostáva v evidencii zhruba 7 500, ale aj podľa údajov Eurostatu sa 80 % čerstvých absolventov minulý rok podarilo zamestnať najneskôr v priebehu jesene, tak očakávame, že ani tento rok to nebude inak. Dokonca to môže byť lepšie, lebo situácia na trhu práce naznačuje, že tých voľných pracovných miest aj pre absolventov vysokých škôl je viac," hovorí štátny tajomník ministerstva práce Branislav Ondruš.
Ku koncu júla tohto roka bolo na úradoch práce nahlásených 82 496 voľných pracovných miest. Keďže nie na všetky vedia zamestnávatelia zohnať pracovníkov z radov nezamestnaných, od júla môžu využívať nový zjednodušený systém zamestnávania cudzincov z tretích krajín na nedostatkové profesie. „V júli sa takto na Slovensku zamestnalo 1 306 štátnych príslušníkov z tretích krajín. Najviac ich pracuje v Bratislavskom a v Nitrianskom kraji," vyčísľuje Ondruš. Zdôrazňuje, že ministerstvo sa bude naďalej sústrediť na prácu s nezamestnanými na úradoch práce. Pripravilo preto už ďalšie projekty zamerané najmä na podporu zamestnávania mladých ľudí.
(Zdroj: employment.gov.sk)
Zamestnanec a živnostník v jednom zaplatí oveľa viac
13. 9. 2018
Účtovník môže byť natrvalo zamestnaný v audítorskej firme a popritom si ako živnostník privyrábať. Keďže hodnota tohto zárobku zvyčajne nedosahuje výšku minimálneho vymeriavacieho základu, odvody platí iba zo svojej pevnej práce. Po novom sa však systém mení a odvody sa budú platiť aj z tohto druhého príjmu. Vyplýva to z novely zákona o sociálnom poistení, ktorá zavádza ročné zúčtovanie odvodov a bude predložená na aktuálnej schôdzi parlamentu.
Práve ľudí, ktorí majú pevné zamestnanie a privyrábajú si ako živnostníci, sa výrazne dotkne nový systém. Ako upozorňuje Peter Huba zo Slovenskej komory daňových poradcov, po novom tak budú platiť odvody za obe činnosti. „To je rozdiel oproti ročnému zúčtovaniu zdravotného poistenia, pri ktorom poisťovňa zohľadní, ak si živnostník platí poistné z viacerých zdrojov,“ upozornil. Spravidla mu tak, čo sa živnosti týka, vychádza nižšie ako minimálne poistné.