Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Zákony života

Človek ešte nevynašiel nič, čo by sa skôr či neskôr nepokazilo.

Všetko zlé, rovnako ako všetko dobré sa neustále rozvíja. Ak na chvíľu prestanete dávať pozor, v tom momente ste v kaši až po uši.

Zákon relativity: Rovné cesty vedú priamo do pekla. Ostatné tam vedú okľukou.

(Murphyho zákonník)
Kapitola: Murphyho desatoro

8. Ak teoreticky existuje 50 % pravdepodobnosť, že sa niečo zlé stane, potom sa to stane v deviatich prípadoch z desiatich.

2. Nič nejde tak ľahko, ako si človek predstavuje.

7. Pravdepodobnosť, že sa niečo stane, je tým vyššia, čím väčšia škoda tým vznikne.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Manželstvo je podnik

Susedov trávnik sa nám vidí vždy zelenší ako náš. (Židovské príslovie)

Najhoršie je, keď vypukne panika a všetci sa tlačia von. Vtedy žiadne argumenty nezaberajú, ak len za argument nepovažujeme poriadne zaucho.

Manželstvo je omyl, ktorého by sa mal dopustiť každý muž. (Kessel)

(Zrnká úsmevu)
Sláva a peniaze...

Príroda sa stará o zachovanie druhov, nie jedincov. (Voltaire)

Tri popoludní je už buď príliš neskoro, alebo príliš zavčasu na čokoľvek, čo chceš urobiť. (Franklin)

Ak človeka prenasleduje tiger, budú jeho poznatky o ňom presnejšie, ak sa obzrie, ale jeho konanie bude správnejšie, ak sa namiesto obzerania čo najskôr schová v úkryte. (B. Russell)

(Myšlienky bez cla)
O podnikateľoch

Nikdy nie je čas venovať sa veci poriadne, ale vždy je čas opäť a opäť sa k nej vracať.

V podnikaní nie je žiaden experiment úplne zbytočný. Vždy sa dá použiť ako negatívny príklad.

Nestačí, ak vyhráte. Ešte treba, aby ostatní prehrali.

(Murphyho zákonník)

Dve skupiny ľudí môžu očakávať vysoké nedoplatky

29. 5. 2024 Okrem vlastníkov, ktorí „prestrelili“ pri spotrebe vody, by sa mali na vyšší nedoplatok pripraviť aj tí, ktorí vlani vo vlastnom byte nebývali, vypínali radiátory alebo vykurovali len jednu miestnosť. Dôvodom je nová vyhláška rezortu hospodárstva.
Katarína žije spolu s manželom a dieťaťom v dvojizbovom byte v Bratislave. Tak ako všetci vlastníci bytov na Slovensku, aj ona očakáva, že v najbližších dňoch jej bude doručené vyúčtovanie nákladov na bývanie za minulý rok. Keďže jej životná situácia sa za posledný rok nijako výrazne nezmenila, predpokladala, že ju neprekvapí ani vyúčtovanie. O to väčší šok zažila, keď ju zastavila domovníčka, ktorá ju pripravila na nedoplatok vo výške 500 eur.
„Táto suma nám vraj vyšla najmä kvôli spotrebe a ohrevu vody. Je pravda, že máme malé dieťa, s ktorým som bola minulý rok doma, takže spotrebu energií sme mali naozaj vyššiu, avšak rovnakú životnú situáciu sme mali aj v roku 2022, za ktorý nám prišiel preplatok 20 eur,“ hovorí Katarína. „Nemáme pocit, že by sme niečo na svojich zvykoch zmenili alebo že by sme nechávali teplú vodu len tak tiecť,“ dodáva s tým, že v porovnaní s rokom 2022 minula jej rodina vlani o 17 kubických metrov teplej vody viac.
Podobný šok ako Katarína môžu v nadchádzajúcich dňoch zažiť aj tisíce ďalších Slovákov. Okrem vlastníkov, ktorí „prestrelili“ pri spotrebe vody, by sa mali pripraviť aj tí, ktorí vlani vo vlastnom byte nebývali, vypínali radiátory alebo vykurovali len jednu miestnosť. Dôvodom je nová vyhláška rezortu hospodárstva...
B
(Zdroj: aktuality.sk)

Rast zamestnanosti sa mierne zlepšil

11. 11. 2020 Zamestnanosť takmer vo všetkých odvetviach bola aj v septembri v medziročnom poklese, jeho tempo sa však u väčšiny z nich zmiernilo. Jediným odvetvím, v ktorom sa zamestnanosť v septembri zvýšila, boli informácie a komunikácia, avšak aj tu sa tempo rastu spomalilo, medziročne vzrástla len o 0,5 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad. Najväčší pokles pretrvával v ubytovaní o 16,7 percenta a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 9,1 percenta.
Pokles bol aj v stavebníctve o 8,3 percenta, priemysle o 6,1 percenta, veľkoobchode o 4,8 percenta, maloobchode o 3,8 percenta, predaji a oprave motorových vozidiel o 2,9 percenta, doprave a skladovaní o 1,6 percenta a vo vybraných trhových službách o 0,4 percenta.
Rovnako aj v priemere za deväť mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 vzrástla zamestnanosť len v informačných a komunikačných činnostiach, medziročne o 3,8 percenta.
Znížila sa v ubytovaní o 10,8 percenta, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 7,2 percenta, priemysle o 5,4 percenta, stavebníctve o 5,3 percenta, maloobchode o 3,9 percenta, veľkoobchode o 3,4 percenta, predaji a oprave motorových vozidiel o 2,3 percenta, vybraných trhových službách o 1,5 percenta a v doprave a skladovaní o 0,6 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Kontrola home Office zamestnávateľom

8. 11. 2020 Home office, teda prácu z domu, od prvej vlny pandémie mnohí zamestnávatelia rozhodli zaviesť na dlhší čas, a to aj počas druhej vlny pandémie. Práca z domu bude pokračovať aj v roku 2021.
Prácou z domu firmy znižujú kapacitu kancelárskych priestorov. Počas home office je zamestnanec povinný rešpektovať všetky nariadenia zamestnávateľa, a to v prípade, ak ho zamestnávateľ nariadi z obzvlášť závažnej situácie, akou je napríklad pandémia. Podmienky vykonávania práce z domu by mali byť dohodnuté v pracovnej zmluve. Rovnako je možné dohodnúť aj to, akým spôsobom a ako často bude prebiehať kontrola práce napríklad prostredníctvom písomných, telefonických reportov alebo cez aplikáciu. Kontrola vždy závisí to od charakteru práce. Zamestnávateľ je oprávnený zamestnanca monitorovať a kontrolovať, ale nesmie zasahovať do súkromia zamestnanca. Musí sa sústrediť iba na pracovné záležitosti a na výkon práce zamestnanca. Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov narúšať súkromie zamestnanca, či už na pracovisku alebo doma, napríklad tým, že ho monitoruje bez toho, aby ho na to vopred upozornil. Ak zamestnávateľ zavádza kontrolný mechanizmus, mal by ho najprv prerokovať so zástupcami zamestnancov. V prípade, že zamestnanec napriek tomu, že bol upovedomený, nesúhlasil s monitorovaním, išlo by o porušenie pracovnej disciplíny. Zamestnávateľ ale nesmie monitorovať nad primeranú mieru, to znamená, že smie monitorovať iba priamo zamestnanca a jeho činnosť, nie to, kto sa pohybuje v jeho domácnosti a podobne. Pri prípadnej kontrole musí zamestnávateľ obhájiť nielen dôvod a vážnosť spracúvania osobných údajov, ale aj to, prečo nie je možné využiť iný, jednoduchší a menej rizikovejší spôsob ich spracúvania ako cez webkameru. Počas home office sa konajú priebežne mítingy online, počas ktorých zamestnanci referujú, čo všetko za daný týždeň urobili, a manažéri si to takto môžu odkontrolovať.
K

Vyrovnaný rozpočet je v nedohľadne

6. 11. 2020 Vízie vývoja našej ekonomiky sa tento rok výrazne menia s príchodom nového ročného obdobia. Výnimkou nie je ani jesenná prognóza Európskej komisie, ktorá nám už započítala vplyvy druhej vlny koronavírusu. Kým na jar ešte vývoj nášho HDP videli na -6,7 percenta, v jesennej už boli pesimistickejší a pripisujú nám -7,5 percenta.
Zatiaľ to však vidia lepšie, než analytici Inštitútu finančnej politiky v ich septembrovom dokumente, na základe ktorého sa tvoril aj nový rozpočet ministerstva financií. Ten síce v základnom scenári tiež počítal s číslom -6,7 percenta, v scenári s príchodom druhej vlny to už videl na -8,4 percenta.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ceny bývania vystúpili na nový rekord

4. 11. 2020 Ceny bývania na Slovensku v treťom tohtoročnom štvrťroku vystúpili na nový rekord a v porovnaní s minulým rokom zdraželi dvojciferným tempom. Vyplýva to z dnešných údajov centrálnej banky. V cenách nehnuteľností sa tak neprejavili negatívne dopady pandémie choroby covid-19, ktorá ovplyvnila vývoj ekonomiky aj situáciu na trhu práce.
Priemerná cena metra štvorcového v bytoch a domoch v sledovanom období dosiahla 1792 eur. Oproti tretiemu štvrťroku vlani sa zvýšila o 11,8 percenta, čo predstavuje najrýchlejšie tempo rastu od leta 2008. Jedným z dôvodov dynamického rastu cien bývania sú podľa analytikov NBS očakávania, že krízová situácia v súvislosti s koronavírusom čoskoro skončí. Trh s bývaním ovplyvňuje tiež skorší pokles počtu dokončených bytov a nižší objem novej výstavby.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Roland
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner