Dve skupiny ľudí môžu očakávať vysoké nedoplatky
29. 5. 2024
Okrem vlastníkov, ktorí „prestrelili“ pri spotrebe vody, by sa mali na vyšší nedoplatok pripraviť aj tí, ktorí vlani vo vlastnom byte nebývali, vypínali radiátory alebo vykurovali len jednu miestnosť. Dôvodom je nová vyhláška rezortu hospodárstva.
Katarína žije spolu s manželom a dieťaťom v dvojizbovom byte v Bratislave. Tak ako všetci vlastníci bytov na Slovensku, aj ona očakáva, že v najbližších dňoch jej bude doručené vyúčtovanie nákladov na bývanie za minulý rok. Keďže jej životná situácia sa za posledný rok nijako výrazne nezmenila, predpokladala, že ju neprekvapí ani vyúčtovanie. O to väčší šok zažila, keď ju zastavila domovníčka, ktorá ju pripravila na nedoplatok vo výške 500 eur.
„Táto suma nám vraj vyšla najmä kvôli spotrebe a ohrevu vody. Je pravda, že máme malé dieťa, s ktorým som bola minulý rok doma, takže spotrebu energií sme mali naozaj vyššiu, avšak rovnakú životnú situáciu sme mali aj v roku 2022, za ktorý nám prišiel preplatok 20 eur,“ hovorí Katarína. „Nemáme pocit, že by sme niečo na svojich zvykoch zmenili alebo že by sme nechávali teplú vodu len tak tiecť,“ dodáva s tým, že v porovnaní s rokom 2022 minula jej rodina vlani o 17 kubických metrov teplej vody viac.
Podobný šok ako Katarína môžu v nadchádzajúcich dňoch zažiť aj tisíce ďalších Slovákov. Okrem vlastníkov, ktorí „prestrelili“ pri spotrebe vody, by sa mali pripraviť aj tí, ktorí vlani vo vlastnom byte nebývali, vypínali radiátory alebo vykurovali len jednu miestnosť. Dôvodom je nová vyhláška rezortu hospodárstva...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Kontrolný úrad o štátnom rozpočte. Vidí viacero nástrah
16. 11. 2020
Dosahy mimoriadnych opatrení, ktorými sa znižujú riziká ochorenia COVID-19, budú musieť byť podľa NKÚ aktívne riešené aj počas roka 2021. Riziká spôsobené pandémiou ochorenia COVID-19 sa negatívne pretavujú do návrhu rozpočtu štátu pre rok 2021, pričom predpokladaný schodok verejných financií sa dostáva na úroveň 7,44 percenta hrubého domáceho produktu, teda 7 miliárd eur.
V porovnaní s týmto rokom ide o viac ako dvojpercentný pokles, pretože ku koncu decembra by mal schodok dosiahnuť 9,7 percenta HDP, čo je bezmála 9 miliárd eur. Konštatuje to Najvyšší kontrolný úrad v stanovisku k návrhu rozpočtu, ktorý zaslal jeho predseda Karol Mitrík poslancom parlamentu. Vláda v rámci návrhu rozpočtu na rok 2021 neplánuje prijímať zásadné konsolidačné opatrenia, čo považuje Mitrík za dobré rozhodnutie.
V
Cena elektriny pre domácnosti zásadne klesne
13. 11. 2020
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví ukončil cenové konania na dodávku elektriny pre domácnosti a malé podniky na rok 2021. Pre domácnosti to znamená zásadný pokles tejto časti koncovej ceny elektriny, a to až do deväť percent. Vo štvrtok o tom informoval hovorca spoločnosti Radoslav Igaz. Úrad podľa hovorcu v ukončených cenových konaniach reagoval na vývoj ceny elektriny na svetových burzách.
Predseda ÚRSO Andrej Juris zdôraznil, že sa úradu podarilo v maximálne možnej miere premietnuť úsporu zo zníženia komoditnej ceny elektriny na svetových burzách do zníženia ceny elektriny pre slovenských spotrebiteľov.
Viac ako o deväť percent klesne cena elektriny v tarife D1 a D2, v dvojtarifnej sadzbe D3, D4 a D5 bude pokles o 8,39 percenta.
Malé podniky budú podľa tarify platiť za elektrinu menej o 4,5 až 5,9 percenta.
Zníženie sa však netýka koncovej ceny elektriny, ale iba časti za jej dodávku.
V
Hromadné prepúšťanie v Bardejove
11. 11. 2020
Spoločnosť Trim Leader, ktorá prevádzkuje závody na výrobu poťahov do automobilov v Bardejove a v Košťanoch nad Turcom v okrese Martin, prepustí celkovo 426 ľudí. V Bardejove ide o 356 zamestnancov a v Košťanoch nad Turcom príde o prácu približne 70 ľudí z celkového počtu 557. Potvrdila to Annika Wiertz zo skupiny Adient, do ktorej spoločnosť Trim Leader v rámci divízie Automotive Experience patrí.
Oba závody sú podľa jej slov v súčasnosti málo využívané a nie sú dostatočne konkurencieschopné z hľadiska nákladov. Chcú mať preto jeden fungujúci závod a nie dva čiastočne využívané.
"Závod v Bardejove bude zatvorený a dotkne sa to všetkých 356 zamestnancov. Počet zamestnancov v Košťanoch nad Turcom sa zníži približne o 70, v súčasnosti tam pracuje 557 ľudí. Je nám ľúto, že musíme pristúpiť k týmto reštrukturalizačným opatreniam. Pred ich prijatím sme dôsledne vyhodnotili alternatívne možnosti. Musíme však proaktívne riešiť súčasnú situáciu čo najrýchlejšie, znížiť náklady a obnoviť konkurencieschopnosť vo všetkých oblastiach nášho podnikania," povedala Wiertz s tým, že toto rozhodnutie nesúvisí s výkonnosťou zamestnancov.
Okres Bardejov tým príde o jedného z najväčších zamestnávateľov v regióne.
Medzi hlavné dôvody sťahovania výroby má podľa našich informácií patriť pokles tržieb v automobilovom priemysle či nárast minimálnej mzdy na Slovensku v roku 2021.
Ako uviedla Mária Hrehová z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, hromadné prepúšťanie z oblasti týkajúcej sa výroby ostatných motorových dielov bolo nahlásené v októbri na Úrade práce, sociálnych vecí a rodiny v Martine.
"Počet ohrozených zamestnancov je 450. Plánovaný začiatok hromadného prepúšťania je 21. novembra 2020 a plánované ukončenie 1. mája 2021," povedala Hrehová.
V
Rast zamestnanosti sa mierne zlepšil
11. 11. 2020
Zamestnanosť takmer vo všetkých odvetviach bola aj v septembri v medziročnom poklese, jeho tempo sa však u väčšiny z nich zmiernilo. Jediným odvetvím, v ktorom sa zamestnanosť v septembri zvýšila, boli informácie a komunikácia, avšak aj tu sa tempo rastu spomalilo, medziročne vzrástla len o 0,5 percenta. Informoval o tom Štatistický úrad. Najväčší pokles pretrvával v ubytovaní o 16,7 percenta a v činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 9,1 percenta.
Pokles bol aj v stavebníctve o 8,3 percenta, priemysle o 6,1 percenta, veľkoobchode o 4,8 percenta, maloobchode o 3,8 percenta, predaji a oprave motorových vozidiel o 2,9 percenta, doprave a skladovaní o 1,6 percenta a vo vybraných trhových službách o 0,4 percenta.
Rovnako aj v priemere za deväť mesiacov roku 2020 v porovnaní s rovnakým obdobím roku 2019 vzrástla zamestnanosť len v informačných a komunikačných činnostiach, medziročne o 3,8 percenta.
Znížila sa v ubytovaní o 10,8 percenta, činnostiach reštaurácií a pohostinstiev o 7,2 percenta, priemysle o 5,4 percenta, stavebníctve o 5,3 percenta, maloobchode o 3,9 percenta, veľkoobchode o 3,4 percenta, predaji a oprave motorových vozidiel o 2,3 percenta, vybraných trhových službách o 1,5 percenta a v doprave a skladovaní o 0,6 percenta.
V