Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Život s Murphyho zákonmi

Ak nejde o život, nejde o nič,

Zákruta na ceste ešte vždy neznamená koniec cesty. Ibaže by ste to nezvládli.

Život je jeden veľký vtip, ibaže málo kto mu rozumie.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho múdre pravdy

Ak veríme v absolútnu platnosť Murphyho zákonov, potom s nimi musíme počítať v každej situácii a v každom okamihu, bez ohľadu na to, či práve opravujeme práčku, alebo na zelenej lúke nadávame na šéfa, vládu či svokru.

Proti hlúposti niet účinnej obrany – hlupáci sú vždy v ofenzíve.

Múdrosť je schopnosť vyvarovať sa dokonalosti.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Všeobecné ustanovenia

Neexistuje cesta, po ktorej by sa dala chyba obísť.

Matka príroda je macocha.

Skazené veci vyzerajú vždy lepšie, ako tie neskazené.

(Murphyho zákonník)
Sláva a peniaze...

Kto sa nevie ovládať, nemá sily viesť iných. (Samuel Smiles)

Len skúsenosťou prichádzame k vlastnému názoru na veci. A jedine tí, ktorí sa na veci pozerajú vlastnými očami, majú vyhliadku na úspech. (Tomáš Baťa)

Každá ctižiadosť je legitímnou dovtedy, kým sa nezačne škrabať nahor po biede a dôverčivosti iných. (Conrad)

(Myšlienky bez cla)
Otázky na rádio Jerevan

Ktorá bola prvý krádež know-how? Evina krádež jablka poznania v raji.

Ktorý je prvý známy boj o trh? Boj medzi Kainom a Ábelom o priazeň Hospodina.

Platí ešte: „Pomaly najďalej zájdeš“? Ale áno. Ibaže komu sa chce dnes ďaleko chodiť?

(Myšlienky bez cla)

Dokladujte, že váš biznis je ekologicky udržateľný. Firmy budú hlásiť plnenie zelených noriem

12. 6. 2023 Bez zreteľa na environmentálnu udržateľnosť bude čoraz náročnejšie podnikať. Niektoré slovenské firmy vnímajú princípy ESG s obavami, iné ich napĺňajú už dávno Máte elektrinu z fotovoltiky? A čo ekologická doprava? Veľké podniky na Slovensku a v celej Európskej únii sa musia pripraviť na novú európsku smernicu z Bruselu. Platná je od januára 2023 a na jej zavedenie majú krajiny 18 mesiacov, Slovensko, pravdaže, nebude výnimkou. Veľké firmy budú musieť vykazovať hlbšie a rozsiahlejšie nefinančné, takzvané ESG (environmental, social, governance) reporty, teda správy o faktoroch udržateľnosti v ich biznise.
A čo na to samotné firmy? Vraj to bude iba ďalšia zbytočná administratívna záťaž, ktorá prinesie vyššie náklady a nebude mať takmer žiadny význam pre podnikanie firiem. Také nálady ukazuje májový prieskum poradenskej spoločnosti RSM medzi 130 firmami na Slovensku k téme vykonávania nefinančného reportingtu ESG, teda spoločenskej zodpovednosti a udržateľnosť podnikov.
Až 30,7 percenta respondentov si myslí, že ide o väčšiu byrokraciu, pätina opýtaných uznáva, že novinka si vyžiada viac zdrojov i času na dodržiavanie povinností, viac ako desatina si myslí, že nefinančný reporting ESG nebude mať pre ich biznis zmysel.
Na druhej strane, 12,3 percenta opýtaných očakáva, že ESG im pomôže zlepšiť udržateľnosť a posilniť konkurencieschopnosť. Len osem percent respondentov uviedlo, že o novej povinnosti sú informovaní a poznajú podrobnosti. Ďalších 28 percent tvrdí, že o novinke počuli, ale detaily im nie sú známe.
Zuzana Kubíková zo spoločnosti RSM odporúča firmám zamerať sa na analýzu súčasného stavu a na vytvorenie takzvanej GAP analýzy, teda na porovnanie súčasného stavu so štandardmi. Treba si tiež vytýčiť rozumné ciele v oblasti ESG.
„Po ich nastavení si firma môže vytvoriť stratégiu v tejto oblasti a vyhodnotiť, akým spôsobom bude zbierať dáta a ako bude konzistentne postupovať pri dodržiavaní stratégie,“ dodala.
Existujú však spoločnosti, ktoré sa s témou ESG už úspešne popasovali a niektoré z týchto princípov stihli zaviesť.
B
(Zdroj: www.trend.sk/biznis/)

Medzi top firmami regiónu sú ai elektrárne

4. 9. 2018 Rozrastáme sa. V rebríčku CEE TOP 500 od spoločnosti Coface, ktorý zahŕňa najväčšie spoločnosti strednej a východnej Európy, malo Slovensko ešte pred rokom 41 firiem, no tento rok je to o dve viac. Za rok 2017 pribudlo celkovo sedem nováčikov, ktorí vďaka dobrým hospodárskym výsledkom rozšírili rady tých najsilnejších. Nachádza sa medzi nimi napríklad Západoslovenská energetika, Tesco, ale aj Unipetrol Slovensko.
Medzi nováčikmi sa v rebríčku na najvyššej priečke nachádza spoločnosť Západoslovenská energetika, ktorá obsadila 259. miesto. Firma v roku 2017 celkovo dosiahla tržby 781 miliónov eur, čo je o 4,4 percenta viac ako rok predtým. Prvýkrát sa v rebríčku objavilo aj Tesco Stores, ktoré sa umiestnilo o 20 priečok nižšie. Britský maloobchodný gigant dosiahol na Slovensku za minulý rok tržby 727 miliónov eur, čo predstavuje oproti predchádzajúcemu obdobiu nárast 19 percent. Naopak, zisk sa prepadol o vyše 54 percent na 7,2 milióna eur. Po ťažkom období zatvárania prevádzok a prerodu obchodnej stratégie po tom, čo v roku 2014 dosiahol len na Slovensku stratu v niekoľkých desiatkach miliónov, sa zdá, že ho čaká obdobie nárastu.
(Zdroj: hnonline.sk)

Štát prispeje podnikom na učňov vyššou sumou

3. 9. 2018 Menej vysedávania v laviciach a viac možností nadobudnúť znalosti a pracovné skúsenosti v praxi. To je štúdium, aké štát chce od nového školského roka priniesť stredoškolákom, ktorí sa rozhodnú vstúpiť do systému duálneho vzdelávania. Pomôcť má aj novela zákona o odbornom vzdelávaní z dielne rezortu školstva, ktorá vstupuje do platnosti od septembra.
Zmeny majú pomôcť tak podnikom, ako aj školám. Na jednej strane štát znižuje celkovú administratívu spojenú so vstupom firiem a škôl do duálneho systému. Na druhej strane priplatí – kým veľké podniky dostanú za každého učňa 300 až 700 eur ročne, menšie firmy, prvýkrát vstupujúce do systému, dokonca až tisíc eur za žiaka. Školám sa navyše pri prijímaní žiakov do „duálu“ nebude viac krátiť takzvaný normatív. To znamená, že dostanú aj na týchto žiakov rovnakú výšku finančného príspevku ako na žiaka mimo duálneho vzdelávania. „Napriek pozitívnej odozve je potrebné neustále systém duálneho vzdelávania vyhodnocovať a optimalizovať,“ vysvetlil rezort školstva.
(Zdroj: hnonline.sk)

Cenový boom novostavieb sa spomalil

31. 8. 2018 Keď sa prejdete po Račianskom mýte v Bratislave, narazíte na niekoľko rozostavaných, alebo čerstvo dokončených developerských projektov. Príklad: Proxenta stavia priamo na križovatke vežiak, Penta má projekt Pri mýte, hneď vedľa vyrastá Urban Residence od developera Lucron. Stavebný boom na dôležitej križovatke v hlavnom meste odzrkadľuje stav na slovenskom realitnom trhu.
​Slováci chcú nové bývanie, sú ochotní zaň platiť, a tak developeri reagujú na silný dopyt masívnou výstavbou. Nákupná horúčka preto tlačí ceny nových stavieb prudko nahor. Až doteraz. Rast cien novostavieb na Slovensku sa už spomaľuje. Podľa najnovších dát štatistického úradu dokonca draželi nové byty najpomalšie za posledný rok.
(Zdroj: hnonline.sk)

Sladkosti sú menšie, ich cena často rovnaká

30. 8. 2018 Trend zmenšených balení na pultoch pociťujú zákazníci nakupujúci v maloobchodných predajniach na vlastnej koži čoraz častejšie. Niekedy dokonca dochádza k situáciám, keď zostáva balenie vrátane uvedenej gramáže nezmenené a mení sa iba jeho objem. Vtedy tvorí polovicu či dokonca tri štvrtiny balenia vzduch. Najväčším problémom je, že cena zostáva často pôvodná, a tak dochádza k zavádzaniu zákazníka. Na zmeny v hmotnosti či objeme má síce výrobca právo, no podľa zákona musí zákazník prostredníctvom obalu dostávať vždy pravdivú informáciu.
Opakované ubúdanie gramáže z čokoládových tyčiniek, znižovanie hmotnosti balení čokoládových guľôčok, hry s pôvodnou štruktúrou cukroviniek či menší objem jogurtov v kelímkoch. To sú rôzne spôsoby výrobcov, ktorými sa snažia dosiahnuť spoločný cieľ. Jeho korektnosť voči spotrebiteľovi však zostáva otázna. Kým jedna strana sa odvoláva na podporu zdravého životného štýlu, druhá sa cíti ukrivdená. „Výrobcovia reagujú zmenšením veľkosti balenia na aktuálne trendy a dopyt po výrobkoch s nižším obsahom kalórií,“ myslí si Jana Venhartová, riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska. Tu sa teda zdá byť hlavnou príčinou hlavne snaha predajcov o vyhovenie zákazníkovi. Výkonný riaditeľ Slovenského združenia pre značkové výrobky Ľubomír Tuchscher to potvrdzuje slovami, že „ľudia si nechcú úplne odoprieť svoju obľúbenú sladkosť, no často im stačí aj menšia dávka cukru.“
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner