Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Parkinsonove zákony - V. večer

V každom pracovnom spoločenstve neustále rastie počet zamestnancov, nezávisle od množstvo vykonanej práce.

Úradníci sa zamestnávajú prácou navzájom bez toho, aby na to potrebovali okolie.

Úradník chce rozširovať počet svojich podriadených a nie počet svojich konkurentov.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Veda a omyly

Lenivosť je matkou deviatich vynálezov z desiatich.

To, že vašu teóriu prehlásili za najlepšiu, ešte neznamená, že je aj správna.

Všetky veľké objavy prišli na svet náhodou.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

Veľké oči vedú k prázdnemu žalúdku.

Zlodej, ktorý si chce zachovať celú kožu, musí pohnúť rozumom. Aj keď si to neradi priznávame, zlodeji spravidla hýbu viac rozumom ako poctivci. Asi preto sa majú v živote oveľa lepšie.

(Murphyho zákony v bájkach)
Kolíska práva

Nie je vládca nad zákonmi, ale zákony nad vládcom.

Keď chýbajú peniaze, chýba všetko.

Neznalosť práva každému škodí.

(Myšlienky bez cla)
Aj koniec má svoj čas - posledný večer

Ak sa zistí, že ľudia schôdzujú viac ako štvrtinu pracovného času, je to príznakom toho, že ide o organizáciu, v ktorej sa schôdzovanie stalo cieľom.

Čas sa nedá skladovať - včerajší čas je nenávratne za horami a už nikdy sa nevráti. Najhoršie však je, že všetko chce svoj čas.

Riadiť vlastný čas znamená snažiť sa sledovať, na čo venujete to málo času, o ktorom môžete sám rozhodovať.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Dokladujte, že váš biznis je ekologicky udržateľný. Firmy budú hlásiť plnenie zelených noriem

12. 6. 2023 Bez zreteľa na environmentálnu udržateľnosť bude čoraz náročnejšie podnikať. Niektoré slovenské firmy vnímajú princípy ESG s obavami, iné ich napĺňajú už dávno Máte elektrinu z fotovoltiky? A čo ekologická doprava? Veľké podniky na Slovensku a v celej Európskej únii sa musia pripraviť na novú európsku smernicu z Bruselu. Platná je od januára 2023 a na jej zavedenie majú krajiny 18 mesiacov, Slovensko, pravdaže, nebude výnimkou. Veľké firmy budú musieť vykazovať hlbšie a rozsiahlejšie nefinančné, takzvané ESG (environmental, social, governance) reporty, teda správy o faktoroch udržateľnosti v ich biznise.
A čo na to samotné firmy? Vraj to bude iba ďalšia zbytočná administratívna záťaž, ktorá prinesie vyššie náklady a nebude mať takmer žiadny význam pre podnikanie firiem. Také nálady ukazuje májový prieskum poradenskej spoločnosti RSM medzi 130 firmami na Slovensku k téme vykonávania nefinančného reportingtu ESG, teda spoločenskej zodpovednosti a udržateľnosť podnikov.
Až 30,7 percenta respondentov si myslí, že ide o väčšiu byrokraciu, pätina opýtaných uznáva, že novinka si vyžiada viac zdrojov i času na dodržiavanie povinností, viac ako desatina si myslí, že nefinančný reporting ESG nebude mať pre ich biznis zmysel.
Na druhej strane, 12,3 percenta opýtaných očakáva, že ESG im pomôže zlepšiť udržateľnosť a posilniť konkurencieschopnosť. Len osem percent respondentov uviedlo, že o novej povinnosti sú informovaní a poznajú podrobnosti. Ďalších 28 percent tvrdí, že o novinke počuli, ale detaily im nie sú známe.
Zuzana Kubíková zo spoločnosti RSM odporúča firmám zamerať sa na analýzu súčasného stavu a na vytvorenie takzvanej GAP analýzy, teda na porovnanie súčasného stavu so štandardmi. Treba si tiež vytýčiť rozumné ciele v oblasti ESG.
„Po ich nastavení si firma môže vytvoriť stratégiu v tejto oblasti a vyhodnotiť, akým spôsobom bude zbierať dáta a ako bude konzistentne postupovať pri dodržiavaní stratégie,“ dodala.
Existujú však spoločnosti, ktoré sa s témou ESG už úspešne popasovali a niektoré z týchto princípov stihli zaviesť.
B
(Zdroj: www.trend.sk/biznis/)

Návrh nového zákona na ochranu spotrebiteľov na finančnom trhu

4. 9. 2009 Nový zákon, ktorý pripravil rezort financií upravuje práva spotrebiteľov na finančnom trhu ako aj niektoré povinnosti finančných inštitúcií pri poskytovaní a sprostredkovaní finančných služieb spotrebiteľom.
Tento návrh narazil na kritiku viacerých profesijných organizácií. Celkové prepracovanie zákona požaduje aj Národná banka Slovenska. Návrh by mal byť prepracovaný tak, aby z hľadiska vecného riešenia bol plne v súlade s vládou schváleným vecným zámerom zákona, aby z ekonomického hľadiska náklady na systém boli primerané jeho celospoločenskému prínosu a aby zároveň z legislatívneho hľadiska plne zodpovedal platným legislatívnym pravidlám.
Na základe zákona by mal vzniknúť aj Úrad pre ochranu finančného spotrebiteľa a Národná akadémia finančného vzdelávania. Na systéme ochrany práv spotrebiteľov sa okrem týchto dvoch nových inštitúcií má podieľať aj Fond ochrany vkladov a Garančný fond investícií.
Jedným z hlavných práv, ktoré by mal zákon spotrebiteľom garantovať, je právo na ochranu pred porušovaním povinností zo strany finančných inštitúcií a nekalým konaním finančných inštitúcií. Zákon upravuje podrobne napríklad poskytovanie odbornej starostlivosti pre klientov ako aj postup v prípade sťažnosti proti finančnej inštitúcii. Venuje sa tiež problematike zneužívania informácií, či dôslednému plneniu informačných povinností.
Ochranu práv spotrebiteľa návrh zákona upravuje vo vzťahu ku všetkým inštitúciám finančného trhu, a to jednak vo vzťahu k subjektom, ktorých činnosť povoľuje a dohliada centrálna banka, ako aj vo vzťahu k nelicencovaným subjektom pôsobiacim na finančnom trhu.
(Zdroj: 24HOD)

Slovenské hospodárstvo by sa malo opäť naštartovať v roku 2010

3. 9. 2009 Slovenská ekonomika sa odrazila od dna. Nahor ju v druhom kvartáli ťahala najmä spotreba verejnej správy a výdavky domácností. Firmy naopak výrazne okresali svoje investície. Aj keď podľa analytikov sa zdá, že štruktúra HDP bola v druhom štvrťroku menej zdravá ako očakávali, najhoršie podľa ekonómov máme za sebou.
Štát v druhom kvartáli minul na zdravotníctvo či transfery medziročne o 3,7 percenta viac. Väčšie výdavky spotrebiteľov sa prejavili 0,7-percentným rastom konečnej spotreby domácností. Kľúčovým ukazovateľom pre slovenské hospodárstvo je však zahraničný dopyt. V prvom polroku záujem o naše produkty a služby v zahraničí výrazne klesol - medziročne o 22,9 percenta. O 22,6 percenta sa znížil aj dovoz. Klesali tiež investície, a to najviac v nefinančných korporáciách. Pokles bol o 14,7 percenta. Práve tento pokles má podľa jedného z analytikov najväčšiu vinu na mínusovom raste HDP. Medziročne sa tvorba hrubého fixného kapitálu prepadla najviac od roku 2000. Hospodárstvo Slovenska sa však spomedzi celej európskej dvadsaťsedmičky zotavuje najlepšie. V druhom štvrťroku došlo iba k 5,3-percentnému poklesu HDP. Augustový rýchly odhad včera potvrdil Štatistický úrad. Ekonomika medzikvartálne vzrástla o 2,2 percenta. Analytici odhadujú, že tretí a štvrtý kvartál budú o čosi lepšie. Prispieť k tomu môže aj rozbehnutá výstavba diaľnic. Stále však platí, že naša ekonomika bude citlivo reagovať na výkyvy, najmä v automobilovom priemysle. Relatívne skoré preklopenie hospodárstva do plusových hodnôt začínajú očakávať aj štatistici. Podľa nich plusové hodnoty možno očakávať už v roku 2010. Oživenie procesov súvisiacich s rastom ekonomiky je celosvetová tendencia. Badať ju aj v USA, ktoré kríza zasiahla naozaj hlboko.
(Zdroj: HNONLINE)

Ťažká jeseň pre živnostníkov

3. 9. 2009
Združenie podnikateľov Slovenska očakáva, že jeseň bude pre živnostníkov ťažká a ukončiť, či pozastaviť živnosť môže až 10 % živnostníkov. Počet zrušených a pozastavených živností v porovnaní s minulým rokom narástol. Počet vydaných živnostenských oprávnení sa výrazne neprepadol aj vďaka štátnemu príspevku na podnikanie, ktorý môže dosiahnuť výšku až 3775,24 €. V priebehu prvých siedmich mesiacov tohto roka podľa štatistík Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny požiadalo o štátny príspevok vyše 7000 ľudí, z toho vyše 5200 osôb už podnikateľskú činnosť vykonáva. Najväčší záujem o poskytnutie príspevku bol v sekciách priemyselná výroba, stavebníctvo a odborné a technické zručnosti. Najnižší záujem bol v oblasti dopravy, skladovania a zábavného priemyslu. Do popredia sa popri tradičných odvetviach dostávajú aj nové pracovné pozície. Pribúda záujemcov o poskytovanie poradenstva v oblasti zavádzania informačných technológií. Počet osôb, ktoré zrušili svoje živnostenské oprávnenie však stúpa. Kým v priebehu celého minulého roka bolo zrušených vyše 35 000 tisíc živnosti, k prvému polroku tohto roku ich Odbor živnostenského podnikania eviduje už vyše 24 000. K pohybu dochádza najmä v prípade fyzických osôb.
Napriek všetkým problémom, s ktorými musia živnostníci zápasiť, úrady práce očakávajú v najbližších týždňoch nárast počtu žiadateľov o príspevok na podnikanie. Lehotu troch mesiacov evidencie na úrade práce, po ktorej možno požiadať o príspevok, dosiahne v najbližších dňoch mnoho absolventov škôl.
(Zdroj: HNONLINE)

Protikrízové opatrenia vláda zhodnotí až v októbri

2. 9. 2009 S hodnotením prijatého balíčka protikrízových opatrení si chce vláda počkať do konca tretieho kvartálu tohto roka. Momentálne sa jednotlivé opatrenia ešte stále len napĺňajú. Na to, aby bolo možno ich vyhodnotiť, potrebujeme čas, povedal minister hospodárstva.
To, či vláda ešte nejaké nové protikrízové opatrenia prijme, zatiaľ povedať nevedel. Vláda zo svojej spotreby v tomto roku vyčlenila na financovanie protikrízových opatrení 340 mil. eur. S cieľom prijímať opatrenia za účasti všetkých relevantných strán zriadila v januári tohto roka aj Radu pre hospodársku krízu. Tá naposledy zasadala začiatkom apríla. Členovia rady sa vtedy zhodli na štátnej podpore zatepľovania domov a bytov prostredníctvom Štátneho fondu rozvoja bývania. Na svojom aprílovom zasadaní sa rada zaoberala aj situáciou v štátnom podniku Lesy SR a požiadavkami cestných dopravcov. Opozícia činnosť rady kritizuje a rozhodla sa, že z nej stiahne svojho zástupcu.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Žofia
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner