Dôchodkový automat je zrušený, odchod do penzie určí tabuľka
20. 9. 2019
Parlament normu schválil spolu s pozmeňujúcim návrhom z výborov. Určovanie dôchodkového veku na základe automatu sa zruší v dôsledku ústavného zastropovania dôchodkového veku na 64 rokov. Presne každý ročník sa dozvie svoj dôchodkový vek za výchovu dieťaťa z tabuľky, ktorá je súčasťou novely zákona o sociálnom poistení. Parlament v utorok právnu normu schválil spolu s pozmeňujúcim návrhom z výborov. Ruší sa kritérium strednej dĺžky života.
Návrh si osvojuje pripomienky ministerstva práce k tejto novele, ktoré predložilo na rokovanie vlády. Dôvodom na zadefinovanie výchovy dieťaťa, ako aj podmienok na znížený dôchodkový vek je ústavné zastropovanie dôchodkového veku na 64 rokov. Rezort práce už v júli tohto roka avizoval, že má ambíciu vyriešiť veľké skoky pri dôchodkovom veku matiek s dvoma deťmi, ktoré sa narodili v rokoch 1958, 1959 a 1960, a zohľadňovanie výchovy detí pri dotknutých ročníkoch. Po novom sa má upustiť od každoročného určovania dôchodkového veku v závislosti od strednej dĺžky života zisteného Štatistickým úradom SR. Ide o tzv. dôchodkový automat. Namiesto toho návrh hovorí o pevnom ustanovení dôchodkového veku pre všetky skupiny poistencov v členení na ročníky, pohlavie a počet vychovaných detí priamo v prílohe zákona o sociálnom poistení. Tabuľka sa má týkať mužov aj žien. Napríklad dôchodkový vek ženy narodenej v roku 1958 má byť 62 rokov a 8 mesiacov, pričom, ak vychovala jedno dieťa, má byť 62 rokov a 7 mesiacov, za výchovu päť alebo viac detí má byť 59 rokov. V prípade žien narodených v roku 1966 a viac má byť dôchodkový vek 64 rokov, za výchovu jedného dieťaťa má ísť do dôchodku v 63 rokoch a šiestich mesiacoch, za výchovu päť a viac detí má byť 62 rokov a šesť mesiacov. Definícia výchovy dieťaťa. Okrem toho sa má novelou upraviť definícia pojmu výchova dieťaťa, ako aj vznik a rozsah právnych účinkov dovŕšenia a určenia dôchodkového veku, resp. priznania dôchodku. Definícia výchovy sa má týkať vlastného, osvojeného aj zvereného dieťaťa do náhradnej starostlivosti rodičov. Jednou z podmienok výchovy je napríklad to, že sa poistenec bude musieť o dieťa starať najmenej desať rokov, kým nenadobudne plnoletosť, alebo najmenej päť rokov, ak sa o dieťa začal starať po dovŕšení ôsmich rokov dieťaťa. Započítavať sa však má aj obdobie, počas ktorého sa rodič nemohol o dieťa starať pre nepriaznivý zdravotný stav, alebo muselo byť dieťa umiestnené do ústavnej starostlivosti zdravotníckeho zariadenia. Podmienky výchovy jedného a toho istého dieťaťa môžu splniť aj dvaja poistenci, teda napríklad manželia. Rovnaké obdobie výchovy toho istého dieťaťa však má byť zohľadnené len jednému poistencovi, prednostne žene. V prípade mužov sa však má pri dôchodkovom veku prihliadať na osobitné životné situácie, ako je napríklad úmrtie matky.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Vlaky budú cez sviatky jazdiť podľa platného cestovného poriadku
22. 12. 2008
Minister dopravy sa v piatok dohodol so železničnými odborármi. Odborári stiahli svoju hrozbu štrajkom a vlaky budú jazdiť podľa platného cestovného poriadku.
Okrem
štandardného grafikonu vypraví Železničná spoločnosť 56 prídavných vlakov,
najmä medzi Bratislavou, Žilinou a
Košicami a Košicami a Prahou. Na maďarských železniciach štrajk pokračuje a do
príchodu vianočných sviatkov sa ho pravdepodobne nepodarí ukončiť.
Predvianočné nákupy euro neovplyvnilo
20. 12. 2008
K predzásobovaniu potravinami dochádza len v niektorých oblastiach stredného a východného Slovenska, čo vyplýva skôr zo zvyku.
Euro zatiaľ nemá vplyv na utrácanie Slovákov v obchodoch. Nemalo by ohroziť ani dovolenky. Hotely a reštaurácie sú dostatočne predzásobené eurohotovosťou. Bez problémov by malo byť používanie
platobných kariet.
Banky si za mince neúčtujú poplatky
19. 12. 2008
Podľa novelizovaného znenia zákona o bankách, ktoré nadobudlo účinnosť 13. decembra 2008, musia banky prijímať platné slovenské korunové mince pri platbách či vkladoch v hotovosti bezodplatne a bez obmedzenia celkového počtu.
Až do zavedenia eura na Slovensku si banky
nemôžu účtovať ani žiadny poplatok za prijatie, spracovanie či počítanie mincí.
Od 20. januára 2009 banky môžu obmedziť bezplatnú výmenu na maximálne 100 kusov
korunových bankoviek a korunových mincí. Banky majú však právo požadovať, aby
výmena bankoviek a mincí, ktorých súhrnná hodnota presahuje 15 tisíc eur, bola
najmenej jeden pracovný deň vopred písomne oznámená.
Väzenie za neoprávnené zvyšovanie cien
19. 12. 2008
Už od 20. decembra môžu ísť obchodníci, ktorí neoprávnene zvýšia ceny v súvislosti s prechodom na euro, do väzenia.
Vyplýva
to z novely Trestného zákona, ktorá má ochrániť spotrebiteľov pred neúmerným
zvyšovaním cien. Za trestný čin poškodzovania spotrebiteľa môže byť uložený
trest odňatia slobody v trvaní šesť mesiacov až troch rokov.