Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Nevytesané pravdy - I. večer

Čo chodí okolo, príde raz aj k tebe, a to tým skôr, čím je to horšie.

Hmota sa ničí priamoúmerne k svojej hodnote. Preto sa zničí vždy to, čo je pre vás najcennejšie.

Pravdepodobnosť, že sa niečo stane, je nepriamoúmerná tomu, nakoľko je žiaduce, aby sa tak stalo.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Život s Murphyho zákonmi

Čokoľvek sa udeje, stane sa to naraz a bez predchádzajúcej výstrahy.

Kto chce v živote prežiť, musí byť trochu cvok.

Predtým, ako sa do čohokoľvek pustíte, zistite si cenu, ktorú za to zaplatíte.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Informácie pre šéfa

Neprijímajte rady, ak možno prijímať peniaze!

Až keď stratíte, poznáte, čo ste mali. Preto je lepšie nemať, ako stratiť – kto nič nemá, nemá čo stratiť.

V záplave dát v informačnej spoločnosti prežijú iba tí s intuíciou.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Murphy a šťastie

Tam, kde je hlúposť dostatočným vysvetlením, netreba hľadať iné vysvetlenia.

Je lepšie byť bohatým než hlúpym.

Hlúposť je nevyliečiteľná choroba.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)

Deficit rozpočtu má budúci rok vzrásť až na 6,44 percenta nášho HDP

14. 10. 2022 Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025, ktorý v piatok schválila vláda. Deficit verejných financií SR by mal v budúcom roku vzrásť na 6,44 percenta hrubého domáceho produktu z tohtoročných takmer piatich percent. Vyplýva to z návrhu rozpočtu verejnej správy na roky 2023 až 2025, ktorý v piatok schválila vláda.
Deficit očistený o dočasné vplyvy budúci rok zodpovedá úrovni 3,1 percenta HDP, čo je blízko odhadu aktuálneho roka (2,9 percenta HDP). V ďalších rokoch by podľa plánu malo schodkové hospodárenie Slovenskej republiky postupne klesnúť na 3,4 percenta HDP v roku 2024 a 2,7 percenta HDP v roku 2025.
Celkové príjmy verejnej správy by mali v budúcom roku dosiahnuť 50,579 miliardy eur a výdavky 58,451 miliardy eur, s deficitom na úrovni 7,9 miliardy eur. Príjmy štátneho rozpočtu majú podľa návrhu predstavovať 26,699 miliardy eur a výdavky 35,041 miliardy eur. Hotovostný schodok štátneho rozpočtu má v budúcom roku dosiahnuť 8,3 miliardy eur.
V súvislosti s energetickou krízou rozpočet na budúci rok počíta s výdavkami na kompenzačné opatrenia v celkovom objeme 3,4 miliardy eur. Z toho v kapitole ministerstva hospodárstva ide o výdavky v sume 1,4 miliardy eur, v kapitole ministerstva práce 900 miliónov eur, v kapitole všeobecná pokladničná správa 940 miliónov eur. Pre železničné spoločnosti a Slovenskú správu ciest patriace pod ministerstvo dopravy sa rozpočtuje suma 160 miliónov eur.
Ministerstvo financií zároveň navrhuje do konca apríla 2023 nevyplácať odmeny zamestnancom v štátnozamestnaneckom pomere, služobnom pomere alebo v pracovnom pomere okrem nárokovateľnej odmeny. Ušetriť sa tým má približne 100 miliónov eur. "Tieto prostriedky spolu tvoria zdroje na kompenzačné opatrenia súvisiace s energetickou krízou v celkovom objeme 3,5 miliardy eur," vyčíslil rezort financií.
Už v tomto roku očakáva MF pokles verejného dlhu, ktorý sa má po dvoch rokoch rastu znížiť na úroveň 59,4 percenta HDP z vlaňajších rekordných 62,2 % HDP. V budúcom roku by mal dlh klesnúť pod hranicu 58 % HDP. Tomuto vývoju podľa ministerstva výrazne pomôže vysoká očakávaná inflácia aj využitie naakumulovaných likvidných zdrojov.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Hospodársky rast v Čechách a na Slovensku

10. 12. 2009 Česká a slovenská ekonomika sú si podobné. Pri súperení s Českom o to, kto priláka spomedzi krajín v našom regióne viac investorov, môžu nakoniec rozhodnúť detaily. Výrazne sa podobajú aj najnovšie štatistiky o výkone českej a slovenskej ekonomiky v treťom štvrťroku.
V obidvoch krajinách sa zmiernili výpadky v exporte, len trochu sa spomalilo míňanie domácností. Z recesie sa dostali obidva štáty. Na hospodárstve obidvoch republík sa výrazne podieľa priemysel, najmä automobilový. Predpovede na budúci rok hovoria o tom, že trh v Česku vzrastie okolo jedného percenta, Slovensko má bližšie k dvom percentám. Očakáva sa, že pre eurozónového investora bude vďaka euru príťažlivejšie Slovensko.
(Zdroj: HNONLINE)

Výhľad stredoeurópskych energetických podnikov je stabilný

10. 12. 2009 Výhľad stredoeurópskych energetických podnikov pre rok 2010 je stabilný aj napriek ekonomickému poklesu, v dôsledku ktorého sa zmenšil dopyt po elektrine a klesli jej veľkoobchodné ceny. Vo svojej správe to uviedla medzinárodná ratingová agentúra Fitch.
Agentúra predpokladá, že úveruschopnosť Slovenských elektrární, českej spoločnosti ČEZ a poľskej spoločnosti PGE Polska Grupa Energetyczna sa do roku 2012 zhorší, ale dodáva, že ich terajšia nízka zadlženosť poskytuje dostatočný priestor na zvýšenie úverov a zároveň im umožňuje udržať si terajšie ratingové hodnotenie aj terajšie výhľady ratingov. K zhoršovaniu úveruschopnosti týchto podnikov dôjde pravdepodobne postupne v rokoch 2010 až 2012. To dáva manažmentom dáva určitý priestor na upravenie plánov kapitálových výdavkov v prípade, že by ich zisky po odrátaní odpisov a amortizácie boli nižšie, ako očakávajú. Agentúra Fitch predpokladá, že spomínané tri podniky zhruba 60 % kapitálových výdavkov budú financovať z vlastných príjmov a zvyšok prostredníctvom bankových úverov a podnikových dlhopisov.
(Zdroj: HNONLINE)

Zlá prognóza pre stavebníctvo

9. 12. 2009 Tento rok je zlý, no budúci môže byť ešte horší. Takáto nepriaznivá je podľa ekonómov prognóza pre stavebníctvo. Naznačujú to však nielen ekonómovia ale aj Zväz stavebných podnikateľov a firmy z odvetvia. Situáciu potvrdzuje aj Štatistický úrad. V októbri bola produkcia stavebníkov bola až o pätinu nižšia ako pred rokom. Znamená to druhý najväčší pád od januára.
Zdá sa, že kríza udrela na stavebníctvo najviac práve teraz, zatiaľ čo priemysel, od ktorého sú stavbári dosť závislí, trpí krízou menej. Dôvodov prudkého pádu výkonnosti stavebných firiem v októbri je viac. Okrem toho, že sa končia staré projekty a firmy sa sťažujú, že nových je málo, je to aj takzvaný bázický efekt. Vlani v októbri sa stavbárom darilo najmä pre mimoriadne veľké zákazky vo výstavbe ciest a od železníc. Rozbiehajúca sa výstavba diaľnic cez PPP projekty v plnom rozsahu nenahradí výpadok produkcie spôsobený krízou. Ani klesajúce ceny nehnuteľností v súčasnosti nedávajú developerom dostatočnú motiváciu rozbiehať nové projekty. Nad budúcnosťou stavebníctva, priemyslu aj celej ekonomiky stále visí otáznik. Ekonómovia si nedovolia predpovedať, či zmenšujúci sa prepad v priemysle naznačuje ústup krízy. Stále totiž panuje neistota, či súčasné oživenie priemyslu vo vyspelých štátoch je skutočné, alebo je to len umelý dôsledok veľkých vládnych dotácií.
(Zdroj: SME)

Obchodníci tvrdia, že euro ceny nezdvihne ani na budúci rok

9. 12. 2009 Podľa ľudí euro prispelo k zdražovaniu. Obchodníci naopak sľubujú, že po skončení duálneho zobrazovania cien ich zvyšovať nebudú. V novom roku budú obchodníci postupne končiť s duálnym označovaním cien v eurách a zároveň aj v korunách, a na cenovkách ostane už len euromena. Spotrebiteľom to sťaží orientáciu v cenách, čo by mohli niektorí podnikatelia využiť a zdražovať.
Októbrový prieskum Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku pripravený v spolupráci s Inštitútom pre verejné otázky a agentúrou Focus ukázal totiž, že ceny "výlučne v korunách" ešte stále sleduje až 49 percent ľudí. Generálny sekretár Zväzu obchodu a cestovného ruchu Jozef Orgonáš však tvrdí, že konkurencia medzi obchodníkmi je veľká a navzájom si ceny "ustrážia". Predstavitelia organizácií na ochranu spotrebiteľov nie sú takí optimistickí. Ceny podľa nich ceny porastú bez ohľadu na to, či obchodníci s duálnym označovaním cien skončia, alebo nie, lebo o tom rozhoduje trh. Proti prípadnému zdražovaniu by spotrebitelia mali „bojovať nohami“. Nemali by chodiť do obchodov, ktoré zdvihnú ceny. Odporúča to prezidentka Asociácie spotrebiteľských subjektov. Podľa nej by bolo dobré, keby obchodníci v duálnom označovaní cien pokračovali aj v budúcom roku. Legislatíva to nezakazuje a obchodníkov časovo neobmedzuje. V duálnych cenách môžu dobrovoľne pokračovať bez časového obmedzenia.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Gizela
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner