Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Prečo máme radi informáciu?

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Svetlá budúcnosť

Starý lord príde neskoro večer domov. Verný služobník Ďuro mu pomáha vyzliecť si kabát a pritom si potichu mrmle: „Tak čo ty starý krokodíl, už zasa si bol v bare nasávať a obchytávať mladé dievčatá, čo?“ Slord, inokedy hluchý ako poleno, naraz odpovie: „Nie, môj milý, nie. Dnes som si bol kúpiť naslúchací strojček.“

„Ďuro, slady nepríde ku stolu?“ „Nie pane, dnes ráno ste ju ráčili zastreliť.“ „Ach áno, už si spomínam. Akurát som netušil, že preto bude tak dlho naštvaná.“

Štyria slordi pravidelne kažý štvrtok hrávajú v klube bridž. Až raz namiesto slorda Cesnacka príde jeho sluha Ďuro s odkazom: „Jeho slordstvo má dámsku návštevu. Odkazuje vám, že ak bude môcť, tak nepríde, a ak nebude môcť, tak príde.“

(Myšlienky bez cla)
Hlúposti sa medze nekladú

Múdry sliepku, čo znáša zlaté vajcia, kŕmi, hlupák ju zje.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Ak sa človek prestane mať na pozore, môže prísť nielen o živobytie, ale i o život.

(Murphyho zákony v bájkach)
Všetko má svoj koniec

Ak máš pochybnosti o budúcom vývoji, predpokladaj, že zlý trend bude pokračovať.

Tajomstvom pružného postoja je nerozhodnosť.

Život je najrozšírenejšia a najchytľavejšia pohlavná choroba, ktorá sa v sto percentách prípadov končí smrťou.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Chorý zamestnanec nemusí ísť k lekárovi. Môže zostať doma aj bez dovolenky či PN

19. 6. 2023 Uplatnenie dňa na regeneráciu nevyžaduje dodatočnú administratívu ani návštevu lekára. Niektoré firmy vyžadujú nahlásenie vopred, iné nie
V prípadne, že sa zamestnanec cíti zle, nemusí hneď siahať po paragrafe, PN alebo dovolenke. V mnohých firmách si už pracovníci zvykli na to, že majú k dispozícii istý počet dní na regeneráciu, ktoré sú známe pod anglickým pomenovaním sick days.
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tento benefit je výhodný len pre zamestnanca, pravda bude niekde inde. Ak by v ňom totiž zamestnávateľ žiadne výhody nevidel, pravdepodobne by ho neposkytoval.
„Z pohľadu zamestnávateľa je to benefit, ktorý spôsobuje výpadky pracovnej sily s krátkou oznamovacou dobou,“ poukázala na možnú komplikáciu riaditeľka personálnej agentúry Adecco. „Zamestnávateľ nedokáže stopercentne predpokladať, s kým môže v tíme na ďalší deň počítať. Môže sa tiež stať, že sick day si nahlási počas jedného dňa viacero zamestnancov, čo môže mať dosah aj na výkon práce,“ doplnila ju Katarína Tešla z portálu Kariéra.sk.
Tento benefit by bol nevýhodným pre firmu v prípade, ak by mala zle nastavený systém čerpania tohto benefitu. Väčšie firmy by mali mať nastavený plán zastupiteľnosti, aby dokázali vykryť úlohy zamestnanca, ktorý si voľno ráno nahlásil. V menej urgentných prípadoch práca počká.
Sick day je deň, počas ktorého môže zamestnanec zostať doma bez toho, aby ho pritom zaťažovala nadbytočná byrokracia či pravidlá. Jedinou podmienkou je zväčša oznámiť, prípadne požiadať nadriadeného o takýto deň. Ide o zdravotné voľno a na tento účel má sick day primárne slúžiť. Keďže však nie je potrebné dodať zamestnávateľovi žiadnu ospravedlnenku od lekára, zamestnanec ho môže využiť prakticky ľubovoľne.
B
(Zdroj: trend.sk/)

Propagovanie pohrebných služieb v nemocniciach bude zakázané

13. 1. 2010 Od budúceho roku bude zakázaná Propagácia a informovanie o pohrebných službách v zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach sociálnych služieb, ako aj ich areáloch a na pracoviskách Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou. Navrhuje to Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR v novom zákone o pohrebníctve. Právna norma, ktorá komplexne rieši problematiku pohrebníctva, tiež spresňuje pojmy z tejto oblasti v súlade s európskymi normami.
Cieľom zákona je podľa ministerstva odstrániť problémy pri zaobchádzaní s ľudskými pozostatkami v zdravotníckych zariadeniach, pri preprave a pochovávaní na pohrebiskách. Návrh presnejšie vymedzuje aj rozsah činností pohrebných služieb. Okrem iného sa v návrhu zákona zdôrazňuje právo obstarávateľa pohrebu na možnosť výberu pohrebnej služby, na čo sa vytvárajú podmienky v zariadeniach, v ktorých dochádza k úmrtiu. Počíta sa napríklad s vyčlenením miestnosti na dočasné uloženie mŕtvych. Podľa rezortu súčasný právny stav prináša časté a opakované konflikty medzi prevádzkovateľmi pohrebných služieb navzájom, ako aj medzi nimi a prevádzkovateľmi pohrebísk. Tieto konflikty v konečnom dôsledku priniesli neriešiteľné situácie pre pozostalých. Dochádza napríklad k nadbytočným prevozom mŕtvych, ktoré sa vyúčtujú pozostalým. Súčasná situácia umožnila tiež zvýhodnenie jednej skupiny prevádzkovateľov na úkor inej skupiny živnostníkov. Zneužívanie takmer monopolného postavenia na trhu sa odrazilo aj v neprimeraných cenách za jednotlivé úkony. Z materiálu vyplýva, že prevádzkovatelia pohrebných služieb nebudú môcť využívať chladiace zariadenia a iné miestnosti v zariadeniach, kde platí aj zákaz ich reklamy. Nebudú si ich tiež môcť prenajať alebo zapožičať podobne ako iné hnuteľné a nehnuteľné veci spomínaných zariadení. Doterajšie využívanie chladiacich zariadení bude potrebné ukončiť do konca roku. Náklady vynaložené na uloženie ľudských pozostatkov v zdravotníckom zariadení do 48 hodín od úmrtia budú znášať zdravotnícke zariadenia. V prípade súhlasného stanoviska parlamentu a podpisu prezidentaby právna norma mala nadobudnúť účinnosť 1. januára 2011.
(Zdroj: SME)

Nový guvernér NBS

12. 1. 2010 Prezident SR vymenoval za nového guvernéra Národnej banky Slovenska (NBS) Jozefa Makúcha. Ten vystriedal vo funkcii doterajšieho guvernéra Ivana Šramka. Ešte pred vymenovaním nového guvernéra sa s Ivanom Šramkom stretol premiér Robert Fico. Ocenil, že centrálna banka pod jeho vedením bola európsky rešpektovanou inštitúciou a jej stanoviská pozorne počúvala aj vláda.
I. Šramko na poste guvernéra centrálnej banky pôsobil od 1. januára 2005. Od roku 2002 zastával post viceguvernéra NBS a ako guvernér centrálnej banky bol aj členom Rady guvernérov Európskej centrálnej banky, guvernérom v Medzinárodnom menovom fonde a alternátom guvernéra v Európskej banke pre obnovu a rozvoj. Nastupujúci guvernér J. Makúch bol za člena bankovej rady vymenovaný v roku 2005 s účinnosťou od začiatku roka 2006. Od roku 2007 v centrálnej banke vykonával funkciu výkonného riaditeľa pre oblasť bezpečnosti a hospodárenia. Podľa jeho slov krátko po menovaní musí byť každá centrálna banka vždy nespokojná s tým, ako vláda pracuje so štátnym rozpočtom, aby bola impulzom pre intenzívnejšie a lepšie kroky vlády v tejto oblasti.
(Zdroj: SITA, HNONLINE)

Živnostenský list na poskytovanie úverov nestačí

12. 1. 2010 Poskytovať úvery len na základe živnostenského oprávnenia nebude možné. Podľa nového zákona bude potrebná registrácia v národnej banke. Každý poskytovateľ spotrebiteľských úverov, vrátane nebankových subjektov sa pred začatím svojej činnosti bude musieť povinne zaregistrovať v Národnej banke Slovenska. Evidencia poskytovateľov úverov prispeje k sprehľadneniu trhu so spotrebiteľskými úvermi a zároveň pomôže orgánom kontroly i orgánom činným v trestnom konaní.
Ministerstvo financií túto zmenu pripravilo v rámci nového zákona o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov, o ktorom by v stredu mala rokovať vláda. V prípade schválenia v parlamente, by zákon mal nadobudnúť účinnosť od 11. júna tohto roka. Ťažisko novej právnej úpravy spočíva predovšetkým v spresnení informácií, ktoré má spotrebiteľ získať v rámci reklamy na ponúkaný spotrebiteľský úver, pred rozhodnutím o uzavretí zmluvy a vo vymedzení náležitostí samotnej zmluvy o spotrebiteľskom úvere. Novinkou je aj povinnosť veriteľa posúdiť úverovú bonitu spotrebiteľa. Podľa ministerstva financií by sa tým mal právne zakotviť prirodzený záujem veriteľov správne odhadnúť schopnosť spotrebiteľa splácať úver. Tento postup môže prispieť k obmedzeniu dlhu tých domácností, ktoré by sa mohli ocitnúť v sociálnej núdzi. Návrh zákona vychádza z európskych smerníc a podrobnejšie upravuje aj podmienky predčasného splatenia úveru, keď je veriteľovi poskytované právo na odškodnenie prípadných spravodlivých a objektívne odôvodnených nákladov spojených s predčasným splatením úveru. Na základe nových pravidiel by spotrebiteľ mal mať aj právo odstúpiť od úverovej zmluvy do 14 kalendárnych dní od jej uzavretia. Tento krok nemusí byť spotrebiteľom nijako odôvodnený a veriteľ voči nemu nesmie v tomto prípade uplatniť akúkoľvek sankciu. Novými podmienkami ministerstvo chce vytvoriť právny rámec pre racionálnejšie a efektívnejšie fungovanie trhu spotrebiteľských úverov v rámci harmonizovaného vnútorného trhu spoločenstva. Spotrebiteľ teda bude mať možnosť lepšie posúdiť, či navrhovaná úverová zmluva zodpovedá jeho potrebám a jeho finančnej situácii.
(Zdroj: PRAVDA)

Ako odlíšiť falzifikáty

11. 1. 2010 Na Slovensku boli najčastejšie zadržané falzifikáty 50, 20 a 100 eurobankoviek. Slovensko patrí medzi krajiny s priemerným až nižším výskytom falzifikátov. Podľa údajov, ktoré poskytla hovorkyňa NBS, bankovky v nominálnej hodnote 50 € tvorili 39,5-percentný podiel z celkového zadržaného počtu. Spolu s 20 eurovými a 100 eurovými bankovkami pritom 50 eurové bankovky tvorili takmer 90 % z celkového počtu zadržaných falzifikátov.
Z mincí boli najčastejšie zadržanými falzifikátmi mince s nominálnou hodnotou 2 €, ktorých podiel predstavoval 82 % z celkového počtu falzifikátov. Podľa informácií centrálnej banky všetky falzifikáty eurových mincí zadržaných v roku 2009 pochádzajú z obehu. Falzifikáty bankoviek sú ľahko rozpoznateľné od pravých bankoviek. Ich test spočíva v skúške hmatom, pohľadom a naklonením. Najdostupnejšou pomôckou pre rozpoznanie falzifikátu mince je magnet. Pravé mince nominálnych hodnôt 1 € a 2 € majú magnetický stred. Pri dvojeurových minciach je vhodné v prípade podozrenie venovať pozornosť nápisu na hrane.
(Zdroj: PRAVDA)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner