Chorý zamestnanec nemusí ísť k lekárovi. Môže zostať doma aj bez dovolenky či PN
19. 6. 2023
Uplatnenie dňa na regeneráciu nevyžaduje dodatočnú administratívu ani návštevu lekára. Niektoré firmy vyžadujú nahlásenie vopred, iné nie
V prípadne, že sa zamestnanec cíti zle, nemusí hneď siahať po paragrafe, PN alebo dovolenke. V mnohých firmách si už pracovníci zvykli na to, že majú k dispozícii istý počet dní na regeneráciu, ktoré sú známe pod anglickým pomenovaním sick days.
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tento benefit je výhodný len pre zamestnanca, pravda bude niekde inde. Ak by v ňom totiž zamestnávateľ žiadne výhody nevidel, pravdepodobne by ho neposkytoval.
„Z pohľadu zamestnávateľa je to benefit, ktorý spôsobuje výpadky pracovnej sily s krátkou oznamovacou dobou,“ poukázala na možnú komplikáciu riaditeľka personálnej agentúry Adecco. „Zamestnávateľ nedokáže stopercentne predpokladať, s kým môže v tíme na ďalší deň počítať. Môže sa tiež stať, že sick day si nahlási počas jedného dňa viacero zamestnancov, čo môže mať dosah aj na výkon práce,“ doplnila ju Katarína Tešla z portálu Kariéra.sk.
Tento benefit by bol nevýhodným pre firmu v prípade, ak by mala zle nastavený systém čerpania tohto benefitu. Väčšie firmy by mali mať nastavený plán zastupiteľnosti, aby dokázali vykryť úlohy zamestnanca, ktorý si voľno ráno nahlásil. V menej urgentných prípadoch práca počká.
Sick day je deň, počas ktorého môže zamestnanec zostať doma bez toho, aby ho pritom zaťažovala nadbytočná byrokracia či pravidlá. Jedinou podmienkou je zväčša oznámiť, prípadne požiadať nadriadeného o takýto deň. Ide o zdravotné voľno a na tento účel má sick day primárne slúžiť. Keďže však nie je potrebné dodať zamestnávateľovi žiadnu ospravedlnenku od lekára, zamestnanec ho môže využiť prakticky ľubovoľne.
B
(Zdroj: trend.sk/)
Tri nové banky na Slovensku
25. 1. 2010
O niekoľko mesiacov začnú na Slovensku pôsobiť tri nové banky: Raiffeisen Bank, Axa a Akcenta. Hospodárskym novinám to potvrdila aj Národná banka Slovenska. Potešiť by mali najmä tých klientov, ktorí obľubujú internetové bankovníctvo. Všetky tri nové finančné domy rátajú s internetom ako hlavným komunikačným kanálom.
Konkurovať môžu napríklad poľskej mBank, ktorá ponúka bez poplatkov základné služby a má výhodnejšie úroky. Konkrétne podmienky poskytovania služieb však všetky tri banky zatiaľ taja.
Na Slovensku po ich príchode bude už vyše 30 bankových inštitúcií. Podľa názorov profesionálov každý nový bankový subjekt môže byť prínosom pre trh aj klienta a môže sa zlepšiť konkurenčné prostredie. Zatiaľ však nemožno odhadnúť, či sa nové subjekty udržia na trhu.
Malé vodné elektrárne na Hrone
24. 1. 2010
Začiatkom marca by sa mali na Hrone spustiť do skúšobnej prevádzky dve ďalšie vodné elektrárne. Elektráreň pri Šarovciach v okrese Levice a elektráreň v Kalnej nad Hronom. Začiatkom januára na hornom toku Hrona pribudla elektráreň v Polomke.
Na Hrone výstavba vodných elektrární láka viacerých investorov. Už niekoľko rokov energiu rieky využíva ďalšia elektráreň v Kalnej nad Hronom, Turej, Veľkých Kozmálovciach či starší zdroj v Dubovej pri Podbrezovej. Elektrárne sa pripravujú pri Kameníne, Bzenici, Želiezovciach, Žiari nad Hronom č i v Banskej Bystrici.
Podľa materiálu o obnoviteľných zdrojoch energie, ktorý zverejnili Slovenské elektrárne je najperspektívnejším tokom pre stavby vodných elektrární práve Hron.
Radoma SK, a. s. je v konkurze
21. 1. 2010
Konkurzné konanie voči spoločnosti Radoma SK, a. s. začal minulý týždeň Okresný súd Bratislava I. Podľa Obchodného vestníka navrhovateľom bola samotná firma. Podľa internetovej stránky a. s. Radoma SK zastupuje všetky dcérske a sesterské spoločnosti v marketingových aktivitách a komunikácii s obchodnými reťazcami.
Spoločnosť Radoma SK sídli na rovnakej adrese ako spoločnosť Radoma, s.r.o., známy výrobca a distribútor mrazených a chladených výrobkov. Radoma s.r.o. sa zaoberá výrobou a distribúciou mrazenej zeleniny, rýb, mliečnych krémov a polotovarov.
Obidve spoločnosti majú rovnakého štatutára aj internetovú stránku. O dôvodoch konkurzu Radoma SK bližšie informácie neposkytla.
Nové putá pre obchodné reťazce
20. 1. 2010
Koalícia pripravila nový zákon o neprimeraných podmienkach v obchodných vzťahoch. Tento zákon by mal skoncovať s praktikami obchodníkov, ktorí od svojich dodávateľov stále pýtajú rôzne poplatky, napríklad za vyloženie tovaru na výhodné miesto v predajni, zaradenie výrobcu potravín do registra obchodu a pod. Nový zákon sa bude týkať potravín.
Hovorca agrárno-potravinárskej komory tento návrh víta, pretože obchodníci si podobnými praktikami finančne prilepšujú o päť až sedemnásť percent, čo výrobcov potravín príliš finančne zaťažuje. S návrhom zákona súhlasí aj rezort pôdohospodárstva.
Ak parlament nový predpis schválil, bude platiť od mája. Je to už šiesty pokus obmedziť ekonomickú silu obchodných reťazcov po našom vstupe do EÚ. Terajší zákon o obchodných reťazcoch neumožňuje ministerstvu pôdohospodárstva kontrolovať, či za spomínané služby nevyberajú od dodávateľov tovaru viac peňazí, ako povoľuje. Problémom je klauzula o ekonomickej závislosti dodávateľov od obchodníkov, ktorá už v poslaneckom návrhu nie je.