Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

V prvom kole vždy vyhráva krása tela. Občas dôjde aj na druhé kolo a tam jednoznačne vyhráva krása ducha. Problém je len v tom, že dnes sa nikomu nechce čakať na druhé kolo.

Kto dokáže z vlastného nedostatku urobiť prednosť, neumrie chudobný.

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

(Murphyho zákony v bájkach)
Hlúposti sa medze nekladú

Keď nemáš nič, zle je, keď máš priveľa, je ešte horšie.

Je zdraviu škodlivé hovoriť iné, ako chcú počuť mocní. Kto chce byť "in" riadi sa vekmi osvedčeným pravidlom: "Kam vietor, tam plášť."

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Žiadna správa nie je iba dobrá

Ak sa v živote poriadne seknete, aspoň nebudú môcť povedať, že ste v živote nikdy nič poriadne neurobili.

Existuje značný rozdiel medzi vonkajšou formou informácie a jej zmyslom.

Dnes je toľko informácií o všetkom, že už ničomu nerozumieme.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život je smiešny

Sudca hovorí obžalovanému: „Chcete uviesť nejaké poľahčujúce okolnosti?“ „Áno, pán sudca. Chcel by som slávnemu súdu pripomenúť, že už som bol trikrát trestaný a vôbec to nepomohlo!“

Advokát sa ujal obhajoby klienta. Už pol hodiny ho predstavuje ako človeka poriadneho, pracovitého, čestného, skromného, priateľského atď. Klient sa nakoniec rozčúli: „Človek mu zaplatí hromadu peňazí, aby ho obhájil, a on tu celý čas vykladá o niekom úplne inom!“

Šéf firmy si predvolal pokladníka: „V trezore chýba desaťtisíc. Kľúče od trezoru máte len vy a ja!!!“ „Dohodnime sa po dobrom, šéfe,“ hovorí pokladník. „Každý dáme do trezoru po päťtisíc a viac o tej veci nebudeme hovoriť!“

(Myšlienky bez cla)

Chorý zamestnanec nemusí ísť k lekárovi. Môže zostať doma aj bez dovolenky či PN

19. 6. 2023 Uplatnenie dňa na regeneráciu nevyžaduje dodatočnú administratívu ani návštevu lekára. Niektoré firmy vyžadujú nahlásenie vopred, iné nie
V prípadne, že sa zamestnanec cíti zle, nemusí hneď siahať po paragrafe, PN alebo dovolenke. V mnohých firmách si už pracovníci zvykli na to, že majú k dispozícii istý počet dní na regeneráciu, ktoré sú známe pod anglickým pomenovaním sick days.
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tento benefit je výhodný len pre zamestnanca, pravda bude niekde inde. Ak by v ňom totiž zamestnávateľ žiadne výhody nevidel, pravdepodobne by ho neposkytoval.
„Z pohľadu zamestnávateľa je to benefit, ktorý spôsobuje výpadky pracovnej sily s krátkou oznamovacou dobou,“ poukázala na možnú komplikáciu riaditeľka personálnej agentúry Adecco. „Zamestnávateľ nedokáže stopercentne predpokladať, s kým môže v tíme na ďalší deň počítať. Môže sa tiež stať, že sick day si nahlási počas jedného dňa viacero zamestnancov, čo môže mať dosah aj na výkon práce,“ doplnila ju Katarína Tešla z portálu Kariéra.sk.
Tento benefit by bol nevýhodným pre firmu v prípade, ak by mala zle nastavený systém čerpania tohto benefitu. Väčšie firmy by mali mať nastavený plán zastupiteľnosti, aby dokázali vykryť úlohy zamestnanca, ktorý si voľno ráno nahlásil. V menej urgentných prípadoch práca počká.
Sick day je deň, počas ktorého môže zamestnanec zostať doma bez toho, aby ho pritom zaťažovala nadbytočná byrokracia či pravidlá. Jedinou podmienkou je zväčša oznámiť, prípadne požiadať nadriadeného o takýto deň. Ide o zdravotné voľno a na tento účel má sick day primárne slúžiť. Keďže však nie je potrebné dodať zamestnávateľovi žiadnu ospravedlnenku od lekára, zamestnanec ho môže využiť prakticky ľubovoľne.
B
(Zdroj: trend.sk/)

V Panasonicu v Krompachoch začnú vyrábať 3D Blue Ray prehrávače

1. 3. 2010 Začnú už tento mesiac. 3D Blue Ray prehrávače sa svetu predstavili iba v januári v Las Vegas. Slovensko bude v rámci Európy túto technológiu vyrábať ako prvé. Na budúcnosť trojrozmernej televíznej zábavy nestavil len Panasonic. Výrobu 3D televízorov už skôr avizovali galantský Samsung a nitrianske Sony.
Aj pre zamestnanosť v regiónu je spustenie výroby najmodernejších prehrávačov dobrou správou. Panasonic v Krompachoch už teraz vyrába s využitím všetkých svojich kapacít, keďže eviduje veľký záujem o svoje výrobky. Podľa slov PR manažérky spoločnosti Panasonic Česká a Slovenská republika jee možné predpokladať, že vďaka 3D sa tejto záujem ešte zvýši, čo povedie k zvýšeniu produkcie aj počtu pracovných miest. Približne 900 zamestnancov tu vyrába okrem DVD rekordérov aj klasické Blu-ray prehrávače, ktoré následne putujú ku spotrebiteľom v Európe a Rusku. Nové 3D prehrávače umožnia trojrozmerné kino preniesť do obývačky. Túto novinku si našinec bude môcť kúpiť už v apríli, približne za 600 eur.
(Zdroj: HNONLINE)

Dobré vzdelanie je previazané s dobrou prácou

28. 2. 2010 Dobré vzdelanie považujú ľudia na Slovensku za tretiu najdôležitejšiu vec potrebnú k životnému úspechu. Väčšiu dôležitosť ľudia prisudzujú vzdelaniu preto, lebo vidia, ako je dobré vzdelanie previazané s dobrou prácou, vyššou mzdou a lepšou životnou úrovňou.
Podľa prieskumu pribúda Slovákov, ktorí si cenia vzdelanie. Ľudia cítia, že lepšie vzdelanie rovná sa lepší plat a ten sa rovná väčší životný úspech. Je to vidieť napríklad pri štatistike nezamestnaných: absolventi vysokých škôl sa zamestnajú rýchlejšie ako ľudia bez nej. Pri prieskumoch, ktoré sa pýtajú na názor ľudí vždy ide o subjektívne vnímanie situácie respondentmi. Toto vnímanie ešte ovplyvňuje spoločenské vedomie, celková nálada v spoločnosti a súčasne aj minulé skúsenosti respondenta, jeho pocity, očakávania a ašpirácie. Podľa jedného zo sociológov vzdelanie do roku 1993 mohlo klesnúť na úkor ochoty riskovať, ktorá sa s podnikaním a novými začiatkami spája oveľa viac, alebo na úkor faktoru mať bohatých rodičov, ktorí k úspechu pomôžu aj deťom bez vzdelania.
(Zdroj: SME)

Od 1. marca sa mýto na cestách prvej triedy spustí opäť

28. 2. 2010 Mýto vláda zastavila na vyše 1 400 kilometroch ciest prvej triedy ešte v polovici januára. Stop plateniu pôvodne mal trvať do konca januára, kým sa podrobnejšie rozdelia mýtne úseky a neodstránia nepresnosti vo faktúrach. Premiér spustenie mýta vo februári druhý raz odložil, bez spresnenia termínu, kedy sa znova bude platiť na všetkých pôvodne odsúhlasených cestách. Približne šesť týždňov tak vodiči po hlavných cestách jazdili zadarmo.
Od marca si nákladné autá znova naostro otestujú mýto s novými pravidlami. Protimýtny tlmiaci balíček vlády však zaviedol pravidlo neplatenia posledného úseku. Autá nebudú platiť za úsek, ktorý neprejdú celý od začiatku až do konca. Je to reakcia na januárové protesty malých dopravcov. Od marca si vodiči už vyskúšajú aj podrobnejšie členenie úsekov, najmä tam, kde neboli zohľadnené odbočky. Pôvodných osemstopäťdesiat úsekov sa rozrástlo na vyše tisíc. Podľa ministerstva dopravy sa tak odstránila prax, keď sa mýto platilo aj za neprejazdené kilometre.
(Zdroj: PRAVDA)

Českým firmám utekajú dlžníci

25. 2. 2010 Svoju negatívnu skúsenosť s novým insolvenčným zákonom hlási čoraz viac českých firiem. Dlžníci utekajú a mnohí využívajú možnosť predať zadlžený podnik aj počas insolvenčného konania. Jeden z odborníkov na insolvenčné právo vyhlásil, že pokiaľ v krátkom čase dôjde k viacnásobnému predaju firmy, skutočný majiteľ alebo konateľ sa horšie vyhľadáva a vlastnícka štruktúra sa úspešne zahmlieva.
Podľa právnikov, ktorých oslovil internetový denník E15 sa to deje v desiatkach prípadov. Vo väčšom rozsahu sa tak vracia prax nastrčených majiteľov, takzvaných bielych koní. Poškodené firmy môžu síce podať trestné oznámenie, ale aby sa na súde presadili, museli by dokázať, že išlo o trestný čin, teda úmysel konateľa alebo vlastníka poškodiť veriteľa. To je podľa právnikov veľmi zložité, ba až nemožné. Predaj firmy nastrčenému kupcovi nie je v Česku novým javom. Firma v konkurze sa v Česku dala predať už aj v minulosti. Rastúci počet firemných bankrotov a alarmujúca nedobytnosť pohľadávok však vytvárajú problém, ktorý môže ohroziť desiatky firiem, pokiaľ je s pohľadávkami spojená ich existencia. Od leta 2009 platí v Česku novela insolvenčného zákona. Skúsenosti popredných advokátskych kancelárií, ktoré sa špecializujú na konkurzné právo ukazujú, že správcovia často nemajú záujem po niekoľkonásobnej zmene majiteľa firmy konať. Prípadom buď nerozumejú, alebo nechcú strácať čas prenikaním do právnického uzla, ktorý sa im napokon nemusí podariť rozmotať. Poškodené firmy zase nemajú financie, aby si najali špičkových právnikov, ktorí by vinníkov pohnali k trestnej zodpovednosti. Kým v roku 2008 sa dostalo v Česku do bankrotu 2913 firiem, vlani ich už bolo 4570. Počet prípadov nesolventnosti zvyšuje hospodárska kríza aj v západnej Európe a v Spojených štátoch.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner