Chorý zamestnanec nemusí ísť k lekárovi. Môže zostať doma aj bez dovolenky či PN
19. 6. 2023
Uplatnenie dňa na regeneráciu nevyžaduje dodatočnú administratívu ani návštevu lekára. Niektoré firmy vyžadujú nahlásenie vopred, iné nie
V prípadne, že sa zamestnanec cíti zle, nemusí hneď siahať po paragrafe, PN alebo dovolenke. V mnohých firmách si už pracovníci zvykli na to, že majú k dispozícii istý počet dní na regeneráciu, ktoré sú známe pod anglickým pomenovaním sick days.
Hoci sa na prvý pohľad môže zdať, že tento benefit je výhodný len pre zamestnanca, pravda bude niekde inde. Ak by v ňom totiž zamestnávateľ žiadne výhody nevidel, pravdepodobne by ho neposkytoval.
„Z pohľadu zamestnávateľa je to benefit, ktorý spôsobuje výpadky pracovnej sily s krátkou oznamovacou dobou,“ poukázala na možnú komplikáciu riaditeľka personálnej agentúry Adecco. „Zamestnávateľ nedokáže stopercentne predpokladať, s kým môže v tíme na ďalší deň počítať. Môže sa tiež stať, že sick day si nahlási počas jedného dňa viacero zamestnancov, čo môže mať dosah aj na výkon práce,“ doplnila ju Katarína Tešla z portálu Kariéra.sk.
Tento benefit by bol nevýhodným pre firmu v prípade, ak by mala zle nastavený systém čerpania tohto benefitu. Väčšie firmy by mali mať nastavený plán zastupiteľnosti, aby dokázali vykryť úlohy zamestnanca, ktorý si voľno ráno nahlásil. V menej urgentných prípadoch práca počká.
Sick day je deň, počas ktorého môže zamestnanec zostať doma bez toho, aby ho pritom zaťažovala nadbytočná byrokracia či pravidlá. Jedinou podmienkou je zväčša oznámiť, prípadne požiadať nadriadeného o takýto deň. Ide o zdravotné voľno a na tento účel má sick day primárne slúžiť. Keďže však nie je potrebné dodať zamestnávateľovi žiadnu ospravedlnenku od lekára, zamestnanec ho môže využiť prakticky ľubovoľne.
B
(Zdroj: trend.sk/)
Na Slovensku je medzi najrýchlejšie rastúcimi firmami spoločnosť Sygic
25. 10. 2012
Spoločnosť Sygic, ktorá sa zaoberá vývojom navigačného softvéru, dosiahla za posledných päť rokov rast tržieb vo výške 536 %.
Umiestnila sa na 27. mieste v rebríčku, čím si obhájila minuloročnú pozíciu.
Jeho výnosy vzrástli za posledných päť rokov až o 17 323 %. Druhú priečku obsadil český prevádzkovateľ športového webu LiveSport. Viac než polovica technologických firiem v rebríčku sa zameriava na vývoj softvéru, ďalšia tretina na internetové služby. Iba tri spoločnosti pôsobia v oblasti telekomunikácií a sietí a jedna v oblasti médií a zábavy.
Chyby úradníkov budú bez trestu
18. 10. 2012
Od decembra budú úradníci, politici a sudcovia za chybné rozhodnutia takmer nepostihnuteľní.
Beztrestnosť úradníkom zabezpečil vládny Smer, keď schválil novelu zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone moci.
Dnes platí, že ak napríklad úradník urobí chybu pri stavebnom konaní a súd prizná občanovi odškodné, štát si ju musí vymáhať. Po novom bude musieť preukázať, že úradník konal úmyselne.
Poslanci sa v novele tiež poistili, aby už nebolo možné žalovať parlament za prijatie zákona. Do budúcnosti tak chcú zabrániť situácii, ktorá nastala, keď akcionári súkromných zdravotných poisťovní zažalovali Národnú radu za prijatie zákona o zákaze ich zisku. Od parlamentu teraz vymáhajú stovky miliónov eur.
Slováci sú skokani v predaji áut
18. 10. 2012
V septembri ukázalo Slovensko zvyšku Európy chrbát v rebríčku predaja nových áut.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka záujem stúpol takmer o polovicu viac. Naopak, väčšina krajín EÚ sa borí s dlhovou krízou a nízkym odbytom vozidiel. Ide o dôsledok toho, že od októbra sa zaviedla na Slovensku registračná daň na silnejšie vozidlá a vodiči sa jej snažili v septembri vyhnúť.
Od októbra za registráciu vozidla ľudia zaplatia štátu od 33 do 2 997 eur v závislosti od výkonu automobilu. Poplatok stúpa od výkonu 80 kilowattov.
V náraste príjmov budeme lídrom
16. 10. 2012
Vyššie dane a odvody vyšvihnú príjmy krajiny nad 34 percent výkonu ekonomiky.
Vyššie dane a odvody urobia v budúcom roku zo Slovenska rekordéra. V náraste príjmov, ktoré štát vyberie, sa dostaneme podľa Medzinárodného menového fondu na čelo pelotónu rozvinutých krajín sveta. Z tohtoročných vyše 32 percent sa príjmy štátu vyšplhajú o dva percentuálne body vyššie. Prekonáme tak aj Francúzsko, kde socialistická vláda zamierila na bohatých a niektoré firmy, ktoré sa už pripravujú na rok extrémne vysokých daní.
Aj medzi európskymi štátmi sa nájdu výnimky, ktoré očakávajú pokles príjmov. Medzi nimi je napríklad Nemecko, ale aj susedné Poľsko.