Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Čo bolo na počiatku?

Ak sa môže niečo pobabrať, tak sa to pobabre.

Na počiatku bola chyba a potom začal vývoj.

Ak sa veci môžu pokaziť, tak sa aj pokazia.

(Murphyho zákonník)
Ako bojovať s klebetou

Ak dozrel čas, klebetu nič nezastaví.

Čas, potrebný na to, aby ste späť získali povesť zničenú klebetou, je nepriamo úmerný k času, potrebnému na stratu povesti.

Klebety sú podobné ohnivkám reťaze. Keď ich okolo obete správne pospájate, nemá šancu uniknúť.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
O podnikateľoch

K úspechu sa nedá dôjsť disciplinovaným čakaním v rade,

Keby človek dopredu vedel, ako to dopadne, život podnikateľa by bola jedna nekonečná nuda.

Ak sa všetko hrnie oproti vám, ste v nesprávnom prúde.

(Murphyho zákonník)
Všeobecné ustanovenia

Skazené veci vyzerajú vždy lepšie, ako tie neskazené.

Človek musí vždy robiť viac vecí naraz a vždy sa najskôr pustí do takej, ktorá sa potom ukáže byť plne zbytočnou.

Neexistuje cesta, po ktorej by sa dala chyba obísť.

(Murphyho zákonník)
Murphyho múdre pravdy

Múdrosť je schopnosť vyvarovať sa dokonalosti.

Význam a úžitok porady je nepriamoúmerný počtu zúčastnených a dobe trvania porady.

Kto nerozumie veciam a ani ich nevie riadiť, ten vymýšľa zákony.

(Murphyho Zbierka zákonov)

Cestovné kancelárie hlásia oživenie turizmu

10. 6. 2024 V prvých dvoch rokoch pandémie cestovných kancelárii prišli o približne 80 až 90 percent klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr v roku 2023 využilo vyše 1,1 milióna osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali 66-percentný nárast klientov a dorovnali sa tak hodnotám rokov pred pandémiou. V piatok o tom informoval Štatistický úrad. Po troch rokoch ovplyvnených pandémiou sa dostali cestovné kancelárie na čísla rekordného roku 2018, zmenila sa však štruktúra ich klientov.
"Pribudli najmä Slováci cestujúci do zahraničia, ubudlo cudzincov dovolenkujúcich na Slovensku. Bolo ich o 40 percent menej ako pred pandémiou. Pokračoval rast záujmu o exotickejšie destinácie," priblížil Štastistický úrad. V prvých dvoch rokoch pandémie cestovných kancelárii prišli o približne 80 až 90 percent klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. V nasledujúcom roku 2022 síce počet klientov prudko vzrástol, stále však dosahoval iba mierne nadpolovičné hodnoty najlepších rokov 2018 - 2019. Najväčší, trojštvrtinový podiel na organizovanom cestovnom ruchu tvorili dovolenky obyvateľov Slovenska v zahraničí. Za hranice Slovenska vycestovalo vlani organizovane 825-tisíc osôb. Medziročne počet zahraničných pobytov vzrástol o 78 percent a bol dokonca o pätinu vyšší aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou.
Na zahraničnú dovolenku vycestovalo vlani prostredníctvom cestovnej kancelárie najviac obyvateľov Slovenska od roku 2000. Najčastejšie si vyberali destinácie Turecko, Grécko, Egypt a Tunisko," uviedla Veronika Töröková, riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík Štatistického úradu. Egypt a Tunisko sa tak opäť vrátili na čelo rebríčka TOP 10 destinácií. Súčasne do týchto štyroch krajín smerovalo spolu viac ako 50 percent klientov cestovných kancelárií.
Z hľadiska dynamiky medziročného vývoja sa podľa Štatististického úradu naďalej zvyšoval záujem o exotickejšie destinácie, najmä Vietnam a Kubu, ale aj Tunisko, Kapverdy, Spojené arabské emiráty a Omán. Nárasty počtu klientov cestujúcich do týchto krajín boli niekoľkonásobné. Až 14-násobne vyšší záujem oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenal Vietnam, Kuba prilákala 11-násobne vyšší počet klientov. Nákup dovoleniek prostredníctvom cestovných kancelárii do tradičných letných destinácií ako Bulharsko, Chorvátsko a Taliansko síce tiež minulý rok rástol, ale zďaleka nedosiahol predkovidovú úroveň. Záujem o tieto destinácie bol v porovnaní s rokom 2019 len približne polovičný.
zrástol aj počet klientov, ktorí prostredníctvom cestovných kancelárii cestovali v rámci Slovenska. Domáci organizovaný cestovný ruch medziročne zvýšil počty klientov o štyri percentá, na 84-tisíc osôb. Ich počet dokonca prekonal hodnoty spred pandémie (r. 2019) o viac ako desať percent. Pričinili sa o to najmä cestovné kancelárie a agentúry so sídlom v Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Najväčší, dvojnásobný nárast domácich hostí oproti roku 2019 dosiahli subjekty so sídlom v Žilinskom kraji.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Prišlo k nám rekordne veľa britských firiem

13. 3. 2019 Firma z Bristolu Freestyleextreme Trading prepustila všetkých svojich zamestnancov, rozlúčila sa s Veľkou Britániou a zamierila si to rovno na Slovensko. „Máme podpísanú nájomnú zmluvu a hľadáme nových zamestnancov, je mi ľúto, že sme sa museli rozlúčiť s ľuďmi, ktorých poznáme tak dlho,“ napísal pre euronews jej výkonný riaditeľ Shaun Loughlin. Spoločnosť, ktorá vyrába pomôcky pre nadšencov adrenalínových športov, nie je jediná. Do kontinentálnej Európy sa chce po brexite presťahovať až tretina britských firiem.
Vyťaží z toho aj Slovensko. Už teraz u nás podniká najviac britských firiem v slovenskej histórii, ukazuje najnovšia analýza spoločnosti Bisnode. Tá vypočítala, že k marcu tohto roka pôsobilo na Slovensku zhruba 1 470 britských firiem. Na porovnanie: v roku 2015 ich u nás bolo 990.
(Zdroj: hnonline.sk)

Slovensko odmietlo 105 miliónov od USA, rezort ukončil rokovania

13. 3. 2019 Slovenské ministerstvo obrany ukončilo rokovania s USA o možnej 105-miliónovej investícii do slovenských vojenských letísk. Informovala o tom RTVS. Stalo sa to po tom, ako šéf koaličnej SNS Andrej Danko v TA3 uviedol, že národniari v prípade prijatí peňazí od Američanov odídu z koalície.
“Ponuka Spojených štátov amerických zasahuje do majetkových práv a suverenity Slovenskej republiky,” uviedlo ministerstvo obrany. Slovenská národná strana odíde z vlády, ak bude prijatá finančná ponuka USA na rekonštrukciu vojenských letísk na Slovensku, vyhlásil cez víkend v diskusnej relácii televízie TA3 V politike predseda NR SR a líder SNS Andrej Danko. Avizoval, že ak budú rokovania o ponuke pokračovať, budú národniari iniciovať uznesenie NR SR. To má viesť k zastaveniu rokovaní rovnako ako v prípade globálneho paktu o migrácii. Postoj strany je podľa jeho slov principiálny. “Slovensko má dosť svojich peňazí, nikdy žiadne iné vojská okrem cvičení na území SR byť nemôžu,” zdôraznil Danko, podľa ktorého si musí Slovensko platiť obranyschopnosť z vlastných zdrojov. Zároveň uviedol, že nikto nespochybňuje prozápadnú orientáciu Slovenska. Most-Híd v reakcii uviedol, že nerozumie radikálnemu obratu postoja strany SNS k financovaniu ozbrojených síl. Stanovisko poskytla hovorkyňa Mosta-Híd Klára Debnár. Spojenecké investície do infraštruktúry ozbrojených síl by podľa strany mali byť vo všeobecnosti vnímané pozitívne. “Predstavitelia SNS vrátane ministra obrany v diskusiách o nevyhovujúcom stave našej armády doteraz argumentovali tým, že ozbrojené sily sú podfinancované. Preto nerozumieme radikálnemu obratu stanoviska SNS, ktorým naznačuje, že finančných prostriedkov je zrazu dosť,” uvádza sa v stanovisku. Výsledky rokovaní, ktoré s americkou stranou vedie ministerstvo zahraničných vecí, musia byť podľa Mosta-Híd v súlade so záujmami SR a jej právnym poriadkom.
(Zdroj: hlavnydennik.sk)

Cestujúci vlakom si priplatia

11. 3. 2019 Iba minulý týždeň štátna Železničná spoločnosť Slovensko ohlásila, že po rokoch dosiahla vyrovnané hospodárenie. Dva dni predtým, už bez oficiálneho vyhlásenia, zvyšovala ceny lístkov na IC vlaky.
Cestujúci si na kľúčovej trati medzi Bratislavou a Košicami od 3. marca priplatia o päť percent. Zdražovanie sa dotklo všetkých druhov lístkov. Ich cena sa totiž odvíja od vyťaženosti danej linky. Napríklad na vlak, ktorý ide z Bratislavy do Kysaku vo štvrtok popoludní, stálo cestovné 18 eur.
(Zdroj: hnonline.sk)

Zisk Národnej banky presiahol stosedemdesiat miliónov eur

8. 3. 2019 Zisk banka použije na zníženie strát z minulých rokov. Národná banka Slovenska (NBS) dosiahla v minulom roku zisk 172,3 miliónov eur. Ako ďalej banka informovala, v medziročnom porovnaní je to nárast o 34,9 percenta. V roku 2017 totiž evidovala centrálna banka zisk na úrovni 127,7 milióna eur.
Minuloročný zisk banka použije na zníženie strát z minulých rokov. Hlavným zdrojom zisku NBS v roku 2018 boli úrokové výnosy z dlhopisov vo výške 152,4 milióna eur pri medziročnom náraste o 31,5 percenta. Z toho úrokový výnos z cenných papierov držaných na účely menovej politiky vzrástol o 18,1 percenta na 93,7 milióna eur a úrokový výnos z cenných papierov v investičnom portfóliu NBS stúpol o 60,5 percenta na 58,7 milióna eur. Za rok 2018 NBS odviedla do slovenského štátneho rozpočtu zrážkovú daň 28,88 milióna eur, pričom za rok 2017 to bolo 28,46 milióna eur, a to z príjmov z dlhopisov emitovaných na území Slovenska. Čistý výnos NBS z prerozdelenia menového príjmu eurosystému za rok 2018 vzrástol o 22,6 percenta na 96,8 milióna eur. NBS vykázala vo výsledkoch za rok 2018 podiel z predbežného prerozdelenia zisku Európskej centrálnej banky za rok 2018 vo výške 13,07 milióna eur pri náraste o 20,6 percenta a prijatý podiel na čistom zisku Európskej centrálnej banky za rok 2017 vo výške 3,15 milióna eur pri náraste o 26,5 percenta. Ku koncu vlaňajška bola vytvorená všeobecná rezerva na finančné riziká vo výške 660 miliónov eur, pričom ku koncu roka 2017 to bol suma 630 miliónov eur. Rezerva je tvorená za účelom krytia kurzových, úrokových, kreditných rizík a rizík súvisiacich so zmenami ceny zlata. Rezerva je každoročne prehodnocovaná a o jej výške rozhoduje banková rada NBS. Čisté náklady na tlač eurových bankoviek a razbu mincí boli 6,23 milióna eur, pričom v roku 2017 to bolo 2,98 milióna eur. Banka vyrobila 84,5 milióna bankoviek v nominálnej hodnote 50 eur a päť eur, razila 40,7 milióna obehových mincí určených pre peňažný obeh, razila obehové mince s ročníkom razby 2018 v počte 17,3 tisíc kusov súborov mincí a razila šesť druhov zberateľských mincí v počte 51,2 tisíc kusov. Čisté náklady na zabezpečenie prevádzky a správy banky v roku 2018 boli čerpané v objeme 65,64 milióna eur pri medziročnom náraste o 0,5 percenta. V roku 2018 mzdové a sociálne náklady predstavovali 47,5 milióna eur, náklady na prevádzku budov a zariadení boli 22,2 milióna eur, odpisy dlhodobého majetku predstavovali sumu niečo cez devaäť miliónov eur a prevádzkové výnosy 13,1 milióna eur, z toho príspevky a poplatky dohliadaných subjektov finančného trhu boli vo výške 9,55 milióna eur. V roku 2018 bol priemerný prepočítaný počet zamestnancov na úrovni 1 097, v roku 2017 to bolo 1 094.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Bonifác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner