Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Dobrá rada stojí groš

Dobrá rada stojí groš. Dve dobré rady stoja za dva groše. A tri dobré rady? Za figu borovú.

Za skúsenosti platíme veľmi draho, hoci opotrebované ich môžeme dostať oveľa lacnejšie. (Židovské príslovie)

S gordickým uzlom sa trápili mnohí – a nič. Až prišiel jeden, ktorý si nelámal hlavu hlúposťami a problém rozpletenia uzla zmietol zo sveta jednou ranou dobre nabrúseného meča. Zdá sa, že keby viacerí nasledovali jeho príklad, bol by život oveľa jednoduchší.

(Zrnká úsmevu)
Život je obchod

Život obchodníka je jedným veľkým dobrodružstvom. Ak jeho tovar nejde na odbyt, je zle. Ak jeho tovar ide na odbyt, tiež to nemusí byť dobre.

Veľké peniaze sa nezarábajú, veľké peniaze sa vymýšľajú.

Dobrý nápad je hodný groš. Za zlý nápad sa, bohužiaľ, platí oveľa viac To vie každý. Čo však vie málokto, je rozpoznať dobrý nápad od zlého. Na to existujú len dve metódy: metóda dobrého nosa a metód pokusov a omylov. Tá prvá je výsadou pár vyvolených, no a druhá zostala pre všetkých ostatných.

(Zrnká úsmevu)
Murphy v parlamente

Binárny zákon: Poslanci majú radi jednoduchosť – si za, alebo proti?

Zákon epidémie: Chyby zo zlého zákona sa prenesú aj do doteraz dobrých zákonov.

Zákon funkčnosti: Čím má poslanec menej funkcií, tým lepšie plní svoje poslanie.

(Murphyho zákonník)
Človek a hlúposť

Hlúposť je ako rakovina - dá sa liečiť len v samom zárodku.

Iba dve veci sú nekonečne veľké: vesmír a ľudská hlúposť. Avšak zatiaľ sa podarilo dokázať len to druhé.

Aj hlupák vie, že používanie uší je ďaleko bezpečnejšie, ako používanie jazyka. Ale nedá mu to.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Cestovné kancelárie hlásia oživenie turizmu

10. 6. 2024 V prvých dvoch rokoch pandémie cestovných kancelárii prišli o približne 80 až 90 percent klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr v roku 2023 využilo vyše 1,1 milióna osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali 66-percentný nárast klientov a dorovnali sa tak hodnotám rokov pred pandémiou. V piatok o tom informoval Štatistický úrad. Po troch rokoch ovplyvnených pandémiou sa dostali cestovné kancelárie na čísla rekordného roku 2018, zmenila sa však štruktúra ich klientov.
"Pribudli najmä Slováci cestujúci do zahraničia, ubudlo cudzincov dovolenkujúcich na Slovensku. Bolo ich o 40 percent menej ako pred pandémiou. Pokračoval rast záujmu o exotickejšie destinácie," priblížil Štastistický úrad. V prvých dvoch rokoch pandémie cestovných kancelárii prišli o približne 80 až 90 percent klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. V nasledujúcom roku 2022 síce počet klientov prudko vzrástol, stále však dosahoval iba mierne nadpolovičné hodnoty najlepších rokov 2018 - 2019. Najväčší, trojštvrtinový podiel na organizovanom cestovnom ruchu tvorili dovolenky obyvateľov Slovenska v zahraničí. Za hranice Slovenska vycestovalo vlani organizovane 825-tisíc osôb. Medziročne počet zahraničných pobytov vzrástol o 78 percent a bol dokonca o pätinu vyšší aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou.
Na zahraničnú dovolenku vycestovalo vlani prostredníctvom cestovnej kancelárie najviac obyvateľov Slovenska od roku 2000. Najčastejšie si vyberali destinácie Turecko, Grécko, Egypt a Tunisko," uviedla Veronika Töröková, riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík Štatistického úradu. Egypt a Tunisko sa tak opäť vrátili na čelo rebríčka TOP 10 destinácií. Súčasne do týchto štyroch krajín smerovalo spolu viac ako 50 percent klientov cestovných kancelárií.
Z hľadiska dynamiky medziročného vývoja sa podľa Štatististického úradu naďalej zvyšoval záujem o exotickejšie destinácie, najmä Vietnam a Kubu, ale aj Tunisko, Kapverdy, Spojené arabské emiráty a Omán. Nárasty počtu klientov cestujúcich do týchto krajín boli niekoľkonásobné. Až 14-násobne vyšší záujem oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenal Vietnam, Kuba prilákala 11-násobne vyšší počet klientov. Nákup dovoleniek prostredníctvom cestovných kancelárii do tradičných letných destinácií ako Bulharsko, Chorvátsko a Taliansko síce tiež minulý rok rástol, ale zďaleka nedosiahol predkovidovú úroveň. Záujem o tieto destinácie bol v porovnaní s rokom 2019 len približne polovičný.
zrástol aj počet klientov, ktorí prostredníctvom cestovných kancelárii cestovali v rámci Slovenska. Domáci organizovaný cestovný ruch medziročne zvýšil počty klientov o štyri percentá, na 84-tisíc osôb. Ich počet dokonca prekonal hodnoty spred pandémie (r. 2019) o viac ako desať percent. Pričinili sa o to najmä cestovné kancelárie a agentúry so sídlom v Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Najväčší, dvojnásobný nárast domácich hostí oproti roku 2019 dosiahli subjekty so sídlom v Žilinskom kraji.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Ďalšie prepúšťania

7. 12. 2009 Zamestnávatelia nahlasujú ďalšie prepúšťania. Ohrozených je 270 pracovných miest. Od začiatku tohto roka bolo ohrozených vyše dvadsaťdeväťtisíc miest, reálne však o prácu prišlo vyše štrnásťtisíc ľudí.
V súčasnosti je na Slovensku podľa internetovej stránky ministerstva hospodárstva voľných vyše päťtisíc pracovných miest. V počte voľných miest si dlhodobo drží prvenstvo Bratislavský kraj. Ďalšie poradie je nasledovné: Trenčiansky kraj, Trnavský kraj, Banskobystrický kraj, Nitriansky kraj, Žilinský kraj, Prešovský kraj a Košický kraj.
(Zdroj: ATLAS, 24HOD, TASR, SITA)

VÚB získala prestížnu cenu

7. 12. 2009 VÚB banka, ktorá je členom skupiny Intesa Sanpaolo, získala v tomto roku ďalšiu prestížnu medzinárodnú cenu – „Bank of the Year in Slovakia“ od renomovaného časopisu The Banker. Po tom, čo sa VÚB nedávno stala Bankou roka podľa časopisu Trend a získala ocenenie Euromoney Awards for Excellence, ktoré udeľujú novinári a odborníci z britského magazínu Euromoney, je to už tretí úspech v poradí.
Generálny riaditeľ a predseda predstavenstvo VÚB vyhlásil, že nejde o náhodné výsledky. Banka dlhodobo pracuje na zlepšovaní procesov a služieb, čo sa odráža aj na výsledkoch. VÚB sa stala aj najúspešnejšou bankou v súťaži Zlatá minca 2009, v ktorej 58 odborníkov z radov ekonomických novinárov, zástupcov maklérskych spoločností, vysokých škôl, výskumných spoločností a profesných asociácií hodnotilo produkty finančných inštitúcií. Cenu „Bank of the Year“ udeľuje Časopis The Banker každý rok. Časopis je jedným z najprestížnejších svetových médií z oblasti bankovníctva a financií.
(Zdroj: 24HOD)

Banky súperia o udržanie vkladov

6. 12. 2009 V snahe získať či udržať si vklady, ktoré si ľudia uložili v peňažných domoch pred januárovým zavedením eura ponúkajú niektoré slovenské banky rôzne výhody. Vyšší úrok, rôzne bonusy či nulové poplatky.
Väčšine vkladov, ktorými si Slováci chceli zabezpečiť pohodlné a bezplatné prevedenie korunovej na eurovú hotovosť, končí viazanosť v týchto týždňoch. V poslednom štvrťroku vlaňajšieho roku Slováci vložili do bánk rekordných 104,37 miliardy korún (3,45 miliardy €). Tri štvrtiny z toho tvorili vklady s viazanosťou na jeden rok.
(Zdroj: HNONLINE)

Ekonomika Slovenska dosiahla druhý najväčší rast v únii

3. 12. 2009 V treťom štvrťroku tohto roka hospodárstvo eurozóny medzikvartálne vzrástlo o 0,4 % a ekonomika celej Európskej únie sa zväčšila o 0,3 %. Ekonomika Slovenska bola druhá.
V rámci členských krajín EÚ, ktorých údaje o vývoji hrubého domáceho produktu (HDP) sú k dispozícii, dosiahla ekonomika Slovenska druhý najväčší rast a medzikvartálne sa zvýšila o 1,6 %. Najväčší medzikvartálny rast (6,1 %) zaznamenala Litva. Najviac (o 2,8 %) sa zmenšila ekonomika Estónska. Vplýva to z údajov štatistického úradu Európskej únie Eurostat.
(Zdroj: SME)
júl 2025
T po ut st št pi so ne
27 30 1 2 3 4 5 6
28 7 8 9 10 11 12 13
29 14 15 16 17 18 19 20
30 21 22 23 24 25 26 27
31 28 29 30 31 1 2 3
32 4 5 6 7 8 9 10
Dnes má meniny Vladimír
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner