Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Márnivosť môže byť nebezpečná

Tým, že sa človek nafúkne, ešte sa nestane balónom a nezačne lietať.

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

(Murphyho zákony v bájkach)
Otázky na rádio Jerevan

Čo bolo zmyslom potopy sveta? Ochrániť know-how na stvorenie – zároveň to bol najdrahší pokus o likvidáciu konkurencie.

Čo to je manna nebeská? Niečo, čo vám padne do huby bezpohnutia prstom, podobne, ako štátny podnik privatizérovi.

Ktorá bola prvý krádež know-how? Evina krádež jablka poznania v raji.

(Myšlienky bez cla)
Zákony odkladania

Napredovanie vedy sa dá zmerať počtom novo objavených výnimiek zo zákonov, dovtedy považovaných za absolútne platné.

Už známe výnimky majú za sebou vždy skryté ďalšie, ešte neznáme výnimky.

Odkladanie, ktoré vydrží až dovtedy, kým sa úloha nestane nepotrebnou, môže celkom vylúčiť nutnosť pracovať.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho inzeráty

Výhodne vymením falošnú päťstokorunáčku za dve pravé dvestokorunáčky. Zn.: Berte, kým je v akcii!

Vymením muža za staré husle.: Zn.: Drevo ako drevo.

Stratila sa mi žena. Zn.: Kto ju nájde a privedie mi ju, tomu rozbijem hubu.

(Murphyho zrnká II)
Nebo je v nebi

Keď si ťava rohy pýta, obyčajne príde o ucho. (Židovské príslovie)

Posledné slová slávnych sú dobre známe – a väčšinou nudné. Zato posledné dialógy bezvýznamných sú úplne neznáme – a zaujímavé.

Každý má takého boha akého si zaslúži. (Troyat)

(Zrnká úsmevu)

Cestovné kancelárie hlásia oživenie turizmu

10. 6. 2024 V prvých dvoch rokoch pandémie cestovných kancelárii prišli o približne 80 až 90 percent klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr v roku 2023 využilo vyše 1,1 milióna osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali 66-percentný nárast klientov a dorovnali sa tak hodnotám rokov pred pandémiou. V piatok o tom informoval Štatistický úrad. Po troch rokoch ovplyvnených pandémiou sa dostali cestovné kancelárie na čísla rekordného roku 2018, zmenila sa však štruktúra ich klientov.
"Pribudli najmä Slováci cestujúci do zahraničia, ubudlo cudzincov dovolenkujúcich na Slovensku. Bolo ich o 40 percent menej ako pred pandémiou. Pokračoval rast záujmu o exotickejšie destinácie," priblížil Štastistický úrad. V prvých dvoch rokoch pandémie cestovných kancelárii prišli o približne 80 až 90 percent klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. V nasledujúcom roku 2022 síce počet klientov prudko vzrástol, stále však dosahoval iba mierne nadpolovičné hodnoty najlepších rokov 2018 - 2019. Najväčší, trojštvrtinový podiel na organizovanom cestovnom ruchu tvorili dovolenky obyvateľov Slovenska v zahraničí. Za hranice Slovenska vycestovalo vlani organizovane 825-tisíc osôb. Medziročne počet zahraničných pobytov vzrástol o 78 percent a bol dokonca o pätinu vyšší aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou.
Na zahraničnú dovolenku vycestovalo vlani prostredníctvom cestovnej kancelárie najviac obyvateľov Slovenska od roku 2000. Najčastejšie si vyberali destinácie Turecko, Grécko, Egypt a Tunisko," uviedla Veronika Töröková, riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík Štatistického úradu. Egypt a Tunisko sa tak opäť vrátili na čelo rebríčka TOP 10 destinácií. Súčasne do týchto štyroch krajín smerovalo spolu viac ako 50 percent klientov cestovných kancelárií.
Z hľadiska dynamiky medziročného vývoja sa podľa Štatististického úradu naďalej zvyšoval záujem o exotickejšie destinácie, najmä Vietnam a Kubu, ale aj Tunisko, Kapverdy, Spojené arabské emiráty a Omán. Nárasty počtu klientov cestujúcich do týchto krajín boli niekoľkonásobné. Až 14-násobne vyšší záujem oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenal Vietnam, Kuba prilákala 11-násobne vyšší počet klientov. Nákup dovoleniek prostredníctvom cestovných kancelárii do tradičných letných destinácií ako Bulharsko, Chorvátsko a Taliansko síce tiež minulý rok rástol, ale zďaleka nedosiahol predkovidovú úroveň. Záujem o tieto destinácie bol v porovnaní s rokom 2019 len približne polovičný.
zrástol aj počet klientov, ktorí prostredníctvom cestovných kancelárii cestovali v rámci Slovenska. Domáci organizovaný cestovný ruch medziročne zvýšil počty klientov o štyri percentá, na 84-tisíc osôb. Ich počet dokonca prekonal hodnoty spred pandémie (r. 2019) o viac ako desať percent. Pričinili sa o to najmä cestovné kancelárie a agentúry so sídlom v Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Najväčší, dvojnásobný nárast domácich hostí oproti roku 2019 dosiahli subjekty so sídlom v Žilinskom kraji.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Počet Slovákov pracujúcich v zahraničí klesá

4. 3. 2010 Počet Slovákov pracujúcich v zahraničí sa znižuje. Tento počet v roku 2009 klesol o vyše 23 %. V minulom roku podľa zistení Štatistického úradu v zahraničí pracovalo asi 129 tisíc Slovákov, čo bolo o 39 tisíc menej ako v roku 2008.
Najvyšší úbytok Slovákov zaznamenali v ČR a vo Veľkej Británii. V roku 2009 najviac občanov SR migrovalo za prácou do Rakúska a Česka. Podľa odvetvovej štruktúry sa ich najviac uplatnilo v stavebníctve a priemysle. Reálne čísla však môžu byť iné, keďže zisťovania Štatistického úradu podľa medzinárodnej metodiky zahŕňajú len osoby, ktorú sú v zahraničí do jedného roka.
(Zdroj: HNONLINE)

Menšie zadlžovanie podnikov znepokojuje

3. 3. 2010 Pokles celkového objemu úverov podnikateľskému sektoru ku ktorému došlo v januári tohto roka je znepokojujúcim signálom pre očakávané oživenie slovenskej ekonomiky a môže indikovať isté problémy. Rezort financií kritizoval slovenské banky za príliš vysoký úrokový diferenciál medzi úvermi a vkladmi pre obyvateľov.
Celkový objem úverov podnikovému sektoru poklesol v januári medzimesačne (-0,7 %), aj medziročne (-2 %). V januári dosiahol celkový objem úverov pre obyvateľstvo medzimesačný rast na úrovni 0,4 %, avšak jeho tempo sa spomalilo. Na medziročnej báze rast zaznamenali všetky kategórie úverov, celkovo sa zvýšili o 11,4%.
(Zdroj: HNONLINE)

Zatepľovanie domov a bytov znovu ožije

2. 3. 2010 Európska banka pre obnovu a rozvoj včera rozbehla na Slovensku druhú vlnu programu Slovseff, ktorý je určený na efektívnejšie využívanie energií. V energeticky úspornejších bytoch môže tak do dvoch rokov bývať vyše sedemdesiattisíc ľudí.
V rámci tohto programu majú firmy aj bytové spoločenstvá možnosť žiadať o pôžičku v štyroch slovenských bankách. Rozvojová banka im poskytne 90 miliónov eur. Väčšina z týchto peňazí je určená na zatepľovanie bytov a budovanie obnoviteľných zdrojov energií. Zvyšok peňazí pripadne priemyslu. Znížiť spotrebu energií vo svojich domovoch budú môcť aj tí, ktorí vládny program zatepľovania nestihli využiť a neušlo sa im ani z peňazí zo štátneho rozpočtu na obnovu bytov a domov vo výške 27 miliónov eur. Hodnota žiadostí na Štátnom fonde rozvoja bývania k marcu takmer dvojnásobne prevyšovala sumu vyčlenenú na tento rok. Nevýhodou štátneho fondu je, že na počet žiadateľov sú pridelené peniaze absolútne nedostatočné. Na obnovu obydlí však Štátny fond rozvoja bývania poskytuje lacnejšie úvery s jednopercentným úrokom. VÚB, Slovenská sporiteľňa, Tatra banka a Dexia, ktoré sa do Slovseffu zapojili, budú poskytovať štandardné komerčné pôžičky s úrokom približne od dvoch do šiestich percent. Pri zatepľovaní ľudia môžu splácať úver aj 20 rokov. Výhodou programu rozvojovej banky je, že po ukončení projektu klienti dostanú nenávratný grant v rozpätí 7,5 až 15 percent z hodnoty úveru. Podmienkou však je, aby projekt zabezpečil viac ako 15-percentnú úsporu energie.
(Zdroj: HNONLINE)

V Panasonicu v Krompachoch začnú vyrábať 3D Blue Ray prehrávače

1. 3. 2010 Začnú už tento mesiac. 3D Blue Ray prehrávače sa svetu predstavili iba v januári v Las Vegas. Slovensko bude v rámci Európy túto technológiu vyrábať ako prvé. Na budúcnosť trojrozmernej televíznej zábavy nestavil len Panasonic. Výrobu 3D televízorov už skôr avizovali galantský Samsung a nitrianske Sony.
Aj pre zamestnanosť v regiónu je spustenie výroby najmodernejších prehrávačov dobrou správou. Panasonic v Krompachoch už teraz vyrába s využitím všetkých svojich kapacít, keďže eviduje veľký záujem o svoje výrobky. Podľa slov PR manažérky spoločnosti Panasonic Česká a Slovenská republika jee možné predpokladať, že vďaka 3D sa tejto záujem ešte zvýši, čo povedie k zvýšeniu produkcie aj počtu pracovných miest. Približne 900 zamestnancov tu vyrába okrem DVD rekordérov aj klasické Blu-ray prehrávače, ktoré následne putujú ku spotrebiteľom v Európe a Rusku. Nové 3D prehrávače umožnia trojrozmerné kino preniesť do obývačky. Túto novinku si našinec bude môcť kúpiť už v apríli, približne za 600 eur.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Viliam
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
n� partner