Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

O podnikateľoch

Ak ste na prvý pokus neuspeli, treba zmeniť definíciu úspechu.

Nikdy nie je čas venovať sa veci poriadne, ale vždy je čas opäť a opäť sa k nej vracať.

Čakanie na šťastie sa líši od čakania na smrť len v tom, že smrti sa dočkáte skôr.

(Murphyho zákonník)
Kde končí pozemská púť

Pán Winterstein stretne pohrebný sprievod. Zastane a naraz vidí, že za pohrebným vozom kráča Kohn. Nenápadne sa k nemu pridá a šeptom sa pýta: - Čože Kohn? Manželka? – Nie, svokra, - informuje Kohn. Winterstein pokýva uznanlio hlavou: - Svokra? No – tiež dobré!

Na to, že v živote nič nie je zadarmo, si už človek zvykol. Ale na to, že bez peňazí nemôže človek ani zomrieť, si budeme musieť ešte len zvykať.

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

(Zrnká úsmevu)
Manželstvo je podnik

Pred svadbou maj oči otvorené, po svadbe ich privri. (Fuller)

Pani Kohnová vstúpi do nočného baru a pýta sa čašníka: „Prosím vás, nie je tu môj manžel?“ „Nie je, madam,“ úslužne odpovedá čašník. „Ale veď ani neviete, ako sa volá a hneď mi odpovedáte, že tu nie je!“ „Tu nikdy nie je žiadny manžel, madam“ odpovedá sucho čašník.

Ak sa niekomu nechce pracovať, je lenivec. Na pomenovanie tvora, ktorému sa veľmi chce pracovať, slovenčina nemá – ak vylúčime výraz hlupák – dostatočne expresívne označenie. Musíme si, tak ako sa to stáva tradíciou, požičať od Američanov. Tí namiesto hlupák hovoria workaholic...

(Zrnká úsmevu)
Človek a spoločnosť

Kvôli zachovaniu telesného a duševného zdravia treba správne návyky vyvažovať nesprávnymi zlozvykmi.

Ťažko môže byť šťastný ten, kto už chodí po tejto zemi.

Nikdy sa nedovolávaj lepšej stránky človeka - možno že žiadnu nemá.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)

Cestovné kancelárie hlásia oživenie turizmu

10. 6. 2024 V prvých dvoch rokoch pandémie cestovných kancelárii prišli o približne 80 až 90 percent klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr v roku 2023 využilo vyše 1,1 milióna osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali 66-percentný nárast klientov a dorovnali sa tak hodnotám rokov pred pandémiou. V piatok o tom informoval Štatistický úrad. Po troch rokoch ovplyvnených pandémiou sa dostali cestovné kancelárie na čísla rekordného roku 2018, zmenila sa však štruktúra ich klientov.
"Pribudli najmä Slováci cestujúci do zahraničia, ubudlo cudzincov dovolenkujúcich na Slovensku. Bolo ich o 40 percent menej ako pred pandémiou. Pokračoval rast záujmu o exotickejšie destinácie," priblížil Štastistický úrad. V prvých dvoch rokoch pandémie cestovných kancelárii prišli o približne 80 až 90 percent klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. V nasledujúcom roku 2022 síce počet klientov prudko vzrástol, stále však dosahoval iba mierne nadpolovičné hodnoty najlepších rokov 2018 - 2019. Najväčší, trojštvrtinový podiel na organizovanom cestovnom ruchu tvorili dovolenky obyvateľov Slovenska v zahraničí. Za hranice Slovenska vycestovalo vlani organizovane 825-tisíc osôb. Medziročne počet zahraničných pobytov vzrástol o 78 percent a bol dokonca o pätinu vyšší aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou.
Na zahraničnú dovolenku vycestovalo vlani prostredníctvom cestovnej kancelárie najviac obyvateľov Slovenska od roku 2000. Najčastejšie si vyberali destinácie Turecko, Grécko, Egypt a Tunisko," uviedla Veronika Töröková, riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík Štatistického úradu. Egypt a Tunisko sa tak opäť vrátili na čelo rebríčka TOP 10 destinácií. Súčasne do týchto štyroch krajín smerovalo spolu viac ako 50 percent klientov cestovných kancelárií.
Z hľadiska dynamiky medziročného vývoja sa podľa Štatististického úradu naďalej zvyšoval záujem o exotickejšie destinácie, najmä Vietnam a Kubu, ale aj Tunisko, Kapverdy, Spojené arabské emiráty a Omán. Nárasty počtu klientov cestujúcich do týchto krajín boli niekoľkonásobné. Až 14-násobne vyšší záujem oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenal Vietnam, Kuba prilákala 11-násobne vyšší počet klientov. Nákup dovoleniek prostredníctvom cestovných kancelárii do tradičných letných destinácií ako Bulharsko, Chorvátsko a Taliansko síce tiež minulý rok rástol, ale zďaleka nedosiahol predkovidovú úroveň. Záujem o tieto destinácie bol v porovnaní s rokom 2019 len približne polovičný.
zrástol aj počet klientov, ktorí prostredníctvom cestovných kancelárii cestovali v rámci Slovenska. Domáci organizovaný cestovný ruch medziročne zvýšil počty klientov o štyri percentá, na 84-tisíc osôb. Ich počet dokonca prekonal hodnoty spred pandémie (r. 2019) o viac ako desať percent. Pričinili sa o to najmä cestovné kancelárie a agentúry so sídlom v Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Najväčší, dvojnásobný nárast domácich hostí oproti roku 2019 dosiahli subjekty so sídlom v Žilinskom kraji.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Pracovné agentúry obchádzajú zákon, zakladajú si spoločnosti v Česku

5. 5. 2016 Pracovné agentúry na Slovensku po sprísnenie pravidiel ich podnikania začali obchádzať miestne zákony zakladaním spoločností v Česku, ktoré prevzali slovenských zamestnancov. Vyplýva to z dnešného vyjadrenia štátneho tajomníka ministerstva sociálnych vecí Branislava Ondruša.
Obmedziť podobné prípady by mal zákon, ktorý začne platiť v júni a ktorý upraví posielanie pracovníkov firmami so sídlom v EÚ na prácu na Slovensko. Podnikatelia nové opatrenia kritizovali s odôvodnením, že sú administratívne náročné a že štát na nich prenáša rôzne povinnosti. Motiváciou pre spomínanú zmenu sídla bolo zrejme zavedenie tvrdších pravidiel pre podnikanie pracovných agentúr na Slovensku, ktoré poskytujú pracovníkov do rôznych firiem, a tiež zaťaženie príjmov z pracovných dohôd povinnými odvodmi.
zdroj: hnonline.sk

Zákon o úveroch na bývanie

28. 4. 2016 je nový právny predpis, ktorým sa do našej legislatívy prebrala aktuálna európska legislatíva. Cieľom prebratej smernice je hlavne zabezpečiť vysokú úroveň ochrany spotrebiteľa a zásadne zakazuje viazanie produktov na kúpu iného produktu. Smernica určuje presný vzorec na výpočet ročnej percentuálnej miery nákladov, ktorá musí byť oznámená spotrebiteľovi už v rámci poskytovania tzv. predzmluvných informácií.
Každá reklama na úver na bývanie, v ktorej bude uvedená úroková sadzba či iné číselné údaje, ktoré súvisia s nákladmi spotrebiteľa, budú musieť obsahovať informácie ako RPMN, výšku alebo počet splátok, poplatky, ktoré súvisia s poskytnutím úveru a celkovo zaplatenú sumu.
Ďalším cieľom nového zákona je racionálnejšie a efektívnejšie fungovanie trhu s úvermi a poskytnutie zvýšenej ochrany spotrebiteľovi pri zmluvných vzťahoch, ktoré uzatvárajú s bankovými inštitúciami. Nový zákon č. 90/2016 Z. z. bol schválený ešte 9. novembra 2015 a účinnosť, a tým aj novinky v oblasti úverovania, nadobudol 21. marca 2016. To znamená, že od tohto dátumu museli banky prijať nové opatrenia v oblasti spotrebiteľských hypotekárnych zmlúv. Zákon o úveroch na bývanie po novom upravuje právo spotrebiteľov na odstúpenie od zmluvy o úvere bez udania dôvodu do 14 dní. Zároveň tiež ustanovuje podmienky pri poskytovaní úverov na bývanie, postupy a informácie pred uzatvorením zmluvy, ako aj spôsob výpočtu celkových nákladov spotrebiteľa spojených s poskytnutím úveru na bývanie. Zároveň sa zákonom stanovili podmienky posúdenia úverovej bonity spotrebiteľa, pričom veriteľ nesmie posudzovať schopnosť spotrebiteľa splácať úver na bývanie iba na základe toho, že hodnota nehnuteľnosti určenej na bývanie presahuje výšku úveru. Okrem toho sa upravili aj podmienky a poplatky pri predčasnom splatení úveru. Azda najväčšou novinkou je skutočnosť, že nehnuteľnosť bez vlastných úspor už nekúpite, teda, že banka už nepreplatí 100 % ceny nehnuteľnosti. Dokonca možno v roku 2016 očakávať, že už každý bude potrebovať mať našetrených približne 30 % z ceny nehnuteľnosti. Ďalšou novinkou je i to, že banky musia oveľa viac dohliadať na bonitu mladšej klientely a ich schopnosť splácať úver a zároveň schopnosť reagovať a prispôsobiť sa prípadným zmenám úrokových sadzieb smerom nahor.

Nezamestnanosť je pod kľúčovou hranicou

21. 4. 2016 Miera nezamestnanosti na Slovensku v marci medzimesačne klesla na 9,89 percenta a prvýkrát od februára 2009 sa tak dostala pod hranicu desiatich percent. Informoval o tom Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny.
Počet registrovaných nezamestnaných, ktorí mohli nastúpiť do práce, sa v marci znížil na 268 559 zo zhruba 274 200 osôb vo februári. Medziročne ubudlo v krajine 56 612 nezamestnaných. V marci sa nezamestnanosť znížila už šiesty mesiac po sebe, na sedemročnom minime bola už v predchádzajúcom mesiaci. Zníženie miery nezamestnanosti pod hranicu desiatich percent a vytvorenie 100-tisíc nových pracovných miest sľúbila vo svojom programovom vyhlásení nová koaličná vláda premiéra Roberta Fica, ktorá nastúpila do úradu po marcových voľbách. Opozícia spomínaný cieľ označila za málo ambiciózny.
zdroj: hnonline.sk

Od budúceho roka sa pôjde neskôr do dôchodku

14. 4. 2016 Od 1. januára 2017 sa dôchodkový vek určuje s prihliadnutím na priemernú strednú dĺžku života. Znamená to, že vek odchodu do dôchodku sa bude predlžovať postupne o určený počet dní, ktorý sa stanoví každoročne, v závislosti od dynamiky vývinu priemernej strednej dĺžky života spoločnej pre mužov a ženy zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky.
očet dní, o ktorý sa dôchodkový vek predĺži, určí opatrením Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR. Prvýkrát bude opatrenie uverejnené v Zbierke zákonov Slovenskej republiky najneskôr do 31. októbra 2016. Dôchodkový vek sa bude postupne predlžovať poistencom narodeným po 31. decembri 1954. Uvedené však neplatí všeobecne. Zákon stanovuje výnimky. Predlžovanie dôchodkového veku sa nebude týkať poistencov narodených do 31. decembra 1954, žien narodených do 31. decembra 1961, na ktoré sa vzťahujú ustanovenia o znížení dôchodkového veku v závislosti od počtu vychovaných detí a poistencov, ktorým sa zachováva nárok na znížený dôchodkový vek vzhľadom na počet odpracovaných rokov v zamestnaní zaradenom do I. pracovnej kategórie alebo do I. alebo II. kategórie funkcií.
zdroj: hnonline.sk
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Zina
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner