Cestovné kancelárie hlásia oživenie turizmu
10. 6. 2024
V prvých dvoch rokoch pandémie cestovných kancelárii prišli o približne 80 až 90 percent klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. Služby slovenských cestovných kancelárií a cestovných agentúr v roku 2023 využilo vyše 1,1 milióna osôb. V porovnaní s predchádzajúcim rokom zaznamenali 66-percentný nárast klientov a dorovnali sa tak hodnotám rokov pred pandémiou. V piatok o tom informoval Štatistický úrad. Po troch rokoch ovplyvnených pandémiou sa dostali cestovné kancelárie na čísla rekordného roku 2018, zmenila sa však štruktúra ich klientov.
"Pribudli najmä Slováci cestujúci do zahraničia, ubudlo cudzincov dovolenkujúcich na Slovensku. Bolo ich o 40 percent menej ako pred pandémiou. Pokračoval rast záujmu o exotickejšie destinácie," priblížil Štastistický úrad. V prvých dvoch rokoch pandémie cestovných kancelárii prišli o približne 80 až 90 percent klientov, ročne s nimi cestovalo menej ako 230-tisíc osôb. V nasledujúcom roku 2022 síce počet klientov prudko vzrástol, stále však dosahoval iba mierne nadpolovičné hodnoty najlepších rokov 2018 - 2019. Najväčší, trojštvrtinový podiel na organizovanom cestovnom ruchu tvorili dovolenky obyvateľov Slovenska v zahraničí. Za hranice Slovenska vycestovalo vlani organizovane 825-tisíc osôb. Medziročne počet zahraničných pobytov vzrástol o 78 percent a bol dokonca o pätinu vyšší aj v porovnaní s obdobím pred pandémiou.
Na zahraničnú dovolenku vycestovalo vlani prostredníctvom cestovnej kancelárie najviac obyvateľov Slovenska od roku 2000. Najčastejšie si vyberali destinácie Turecko, Grécko, Egypt a Tunisko," uviedla Veronika Töröková, riaditeľka odboru metodiky a syntézy podnikových štatistík Štatistického úradu. Egypt a Tunisko sa tak opäť vrátili na čelo rebríčka TOP 10 destinácií. Súčasne do týchto štyroch krajín smerovalo spolu viac ako 50 percent klientov cestovných kancelárií.
Z hľadiska dynamiky medziročného vývoja sa podľa Štatististického úradu naďalej zvyšoval záujem o exotickejšie destinácie, najmä Vietnam a Kubu, ale aj Tunisko, Kapverdy, Spojené arabské emiráty a Omán. Nárasty počtu klientov cestujúcich do týchto krajín boli niekoľkonásobné. Až 14-násobne vyšší záujem oproti predchádzajúcemu obdobiu zaznamenal Vietnam, Kuba prilákala 11-násobne vyšší počet klientov. Nákup dovoleniek prostredníctvom cestovných kancelárii do tradičných letných destinácií ako Bulharsko, Chorvátsko a Taliansko síce tiež minulý rok rástol, ale zďaleka nedosiahol predkovidovú úroveň. Záujem o tieto destinácie bol v porovnaní s rokom 2019 len približne polovičný.
zrástol aj počet klientov, ktorí prostredníctvom cestovných kancelárii cestovali v rámci Slovenska. Domáci organizovaný cestovný ruch medziročne zvýšil počty klientov o štyri percentá, na 84-tisíc osôb. Ich počet dokonca prekonal hodnoty spred pandémie (r. 2019) o viac ako desať percent. Pričinili sa o to najmä cestovné kancelárie a agentúry so sídlom v Žilinskom, Trenčianskom a Nitrianskom kraji. Najväčší, dvojnásobný nárast domácich hostí oproti roku 2019 dosiahli subjekty so sídlom v Žilinskom kraji.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Firmám zoberú nové dane desiatky miliónov eur
18. 8. 2016
Uplynul už zhruba mesiac, odkedy minister financií Peter Kažimír oficiálne ukázal svoj daňovo-odvodový balík pre podnikateľov. Doteraz však nebolo známe, koľko reálne slovenský biznis za zmeny zaplatí. Výsledok je až teraz – účet bude v budúcom roku predstavovať najmenej 66 miliónov eur.
Na jednej strane sa tak podnikateľom uľaví vďaka nižšej dani z príjmu. Na druhej strane však budú musieť platiť viac napríklad v dôsledku zmien v registračnej dani na autá či zvýšenia a predĺženia platnosti odvodu pre regulované firmy. A čistá bilancia je vyčíslená vyššie. Zmeny odklepla na svojom včerajšom rokovaní aj vláda. Firmy sú nespokojné nielen s tým, že musia odvádzať štátu viac peňazí. Problém majú aj so spôsobom, akým vláda novú legislatívu tvorí. Podľa hovorcu automobilky KIA Motors Slovakia Jozefa Bačého je zo strany vlády veľká neochota akceptovať námietky súkromných firiem počas pripomienkového konania.
zdroj: hnonline.sk
Banky hľadajú nové príjmy od klientov
11. 8. 2016
V ére nízkych úrokov banky už veľmi nezarábajú na rozdiele medzi tým, za koľko požičajú a koľko vyplatia na vkladoch. Preto sa snažia šetriť, zvyšovať príjmy z poplatkov a provízií, prípadne hľadať nové zdroje príjmov z obchodovania a predaja poistenia.
Niektoré banky potichu dvíhajú poplatky napríklad za online transakcie, pritom samy povzbudzujú klientov, aby využívali elektronickú platbu kartou a internet banking. Aj za zrušenie trvalého príkazu si vo VÚB banke po novom priplatíte 50 centov. Banka zdražila na 10 centov aj poplatok za informačné esemesky o pohybe na účte. Pôvodne stáli osem centov, poplatok však neplatíte, ak máte SMS správy zahrnuté v cene konta. Tatra banka tiež povzbudzuje klientov, aby využívali jej novú službu Dialóg, cez ktorú vás banka overí hlasom. Ale poplatok za spracovanie platby cez telefón stúpol od júna z 1,2 na 1,5 eura.
zdroj: hnonline.sk
Firmám sa oplatí kupovať energie do zásoby
11. 8. 2016
Firmám by sa mala pri energiách rozsvietiť červená kontrolka nakupovať. A to ideálne aj do zásoby, hovoria odborníci. Dôvodom je nízka cena, ktorá sa síce už odliepa od rekordných miním z konca februára, no ešte stále je pre podniky výhodná
Plyn sa začiatkom tohto týždňa obchodoval za 13,06 eura za megawatthodinu. Oproti začiatku roka je cena plynu približne o desať percent nižšia. V medziročnom porovnaní je plyn lacnejší o tretinu, doplnil Tomčiak. Podobne to je aj pri elektrine, za ktorú sa včera na burzách platilo 31 eur za megawatthodinu, čo je približne o päť percent menej ako minulý rok.
zdroj: hnonline.sk
Ceny ropy rastú
1. 7. 2016
Ceny ropy dnes vzrástli, pričom cena ropnej zmesi Brent nakrátko prekročila hranicu 50 dolCeny ropy dnes vzrástli, pričom cena ropnej zmesi Brent nakrátko prekročila hranicu 50 dolárov za barel. Investori totiž počítajú s postupným zlepšovaním rovnováhy medzi dopytom a ponukou na ropnom trhu. A vzhľadom na vývoj v Európe a spomaľovanie ázijských ekonomík obchodníci obrátili pozornosť na investície do komodít.árov za barel. Investori totiž počítajú s postupným zlepšovaním rovnováhy medzi dopytom a ponukou na ropnom trhu. A vzhľadom na vývoj v Európe a spomaľovanie ázijských ekonomík obchodníci obrátili pozornosť na investície do komodít.
Ropa pritom v 2. kvartáli dosiahla solídne zisky po páde jej cien na začiatku tohto roka. Informovala o tom agentúra Reuters. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v auguste sa predával za 48,63 dolárov (43,80 eura). To je o 30 centov alebo 0,62 percenta viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena septembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 93 centov na 49,68 dolárov za barel.
zdroj: hnonline.sk