Ceny liekov sa na Slovensku majú určovať po novom
13. 9. 2019
Zákon by mohol začať platiť od roku 2020. Ceny liekov sa na Slovensku majú určovať po novom. Novelou zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov sa má dosiahnuť lepšie dodržiavanie pravidiel pri prepočtoch cien.
Úprava legislatívy by mala priniesť ročnú úsporu vo výške najmenej troch miliónov eur.
Navrhovanú zmenu posunuli vo štvrtok poslanci Národnej rady SR do druhého čítania.
Ceny liekov na Slovensku sa už dlhodobo určujú ako podiel troch najlacnejších variantov spomedzi európskych krajín. Pravidlo sa však podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR niektoré farmaceutické spoločnosti snažili obchádzať tým, že do krajiny dodávali jedinečné veľkosti balení liekov a nebolo možné k nim dohľadať ceny v zahraničí.
Príkladom má byť liek, ktorý sa predáva v slovenských lekárňach len ako 100-tabletové balenie. Nové referencovanie sa očakáva len pre niektoré lieky. Jeho cieľom je podľa MZ SR zlepšenie pravidiel pri porovnávaní cien rovnakého lieku v iných európskych krajinách. Doteraz sa pri takzvanom referencovaní porovnávali iba ceny identických veľkostí balenia lieku.
Zákon by mohol byť účinný od 1. januára 2020.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
Tisíce ľudí súkromné penzie nedostanú. Čo s ich úsporami?
1. 3. 2013
V druhom pilieri sú tisíce ľudí s nízkymi či nepravidelnými príjmami, ktoré nebudú stačiť na vyplácanie súkromnej penzie.
Kým iným sporiteľom - začínajúcim penzistom v roku 2015 po desiatich rokoch sporenia začnú z 2. piliera vyplácať časť dôchodku, kto si nasporil málo, rentu dostávať nebude. Štát a správcovia súkromných dôchodkov už riešia, čo spravia s takýmito ľuďmi a ich peniazmi.
Najlepšie na Slovensku zarábajú tridsiatnici a štyridsiatnici
1. 3. 2013
Podľa štatistík najlepšie na Slovensku zarábajú ľudia vo veku od 35 do 44 rokov.
Ich priemerná mesačná hrubá mzda vo všetkých odvetviach hospodárstva a v priemere za všetky kraje je 906 eur mesačne. Najmenej zarábajú ľudia do 24 rokov. Ich priemerný mesačný hrubý plat je 652 eur.
Dôvodom, prečo majú mladí ľudia najnižšie platy je, že ešte nemajú potrebnú prax a skúsenosti, ktoré zvyšujú plat, a zároveň ide o ľudí, ktorí majú skončené nižšie ako vysokoškolské vzdelanie.
Toľko, čo si zarobí za svoj život zamestnanec so strednou školou za 5 rokov, si vysokoškolsky vzdelaný človek zarobí už za necelé štyri roky.
Prezident podpísal novelu zákona o potravinách
27. 2. 2013
Prezident SR podpísal novelu zákona o potravinách z dielne ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka.
Výrobcovia, predajcovia a prepravcovia potravín si tak budú musieť od 1. apríla dávať väčší pozor na kvalitu a bezpečnosť potravín.
Nová legislatíva dáva viac právomocí kontrolórom a policajtom a zároveň sprísňuje sankcie za nedostatky. Pokuty pre nepoctivých obchodníkov a dopravcov sa po novom môžu vyšplhať až k sume piatich miliónov eur v prípade, že na trh opakovane umiestnia nekvalitný a zdraviu škodlivý tovar.
Prezident odobril aj novelu zákona o ochrane a využívaní poľnohospodárskej pôdy. Tá ruší značný rozsah výnimiek oslobodzujúcich od platenia odvodov za odňatie kvalitnej poľnohospodárskej pôdy na stavebné účely. Zákon nadobudne účinnosť 1. apríla tohto roku.
Zamestnávanie ľudí cez agentúry sa môže sprísniť
27. 2. 2013
Dvaja zamestnanci v jednej firme a dve rozdielne pravidlá.
Na jednej strane štandardný zamestnanec, ktorému po dvoch rokoch musela dať firma zmluvu na dobu neurčitú. Na druhej strane pracovník z personálnej agentúry, ktorému takéto pravidlá nehrozia a každý rok musí zmluvu obnovovať. Tento problém by mal čoskoro riešiť rezort práce s odborármi.
Cez personálne agentúry, ktoré asociácia zastrešuje, pracuje denne približne 30-tisíc ľudí.