Centrálny register účtov – nový zákon
31. 3. 2022
Hlavným cieľom nového zákona o centrálnom registri účtov je transpozícia informačnej smernice. Sú tiež zohľadnené odporúčania výboru Rady Európy MONEYVAL vyplývajúce z jeho piatej hodnotiacej správy o vykonávaní opatrení proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu v Slovenskej republike a revidované odporúčania FATF (Finančný akčný výbor skupiny G7), ktoré reagujú na neustály vývoj v oblasti boja proti praniu špinavých peňazí a financovaniu terorizmu.
Zo smerníc vyplynula požiadavka na zriadenie centralizovaného automatizovaného mechanizmu, ktorý umožní oprávneným orgánom verejnej moci, ktorých okruh vychádza z informačnej smernice (napr. finančná spravodajská jednotka, orgány činné v trestnom konaní, súdy v trestnom konaní, spravodajské služby), včasnú identifikáciu majiteľov a disponentov bankových účtov alebo platobných účtov, vrátane bezpečnostných schránok, čo je nevyhnutným predpokladom zvýšenia efektivity pri predchádzaní, odhaľovaní, vyšetrovaní alebo stíhaní páchateľov závažných trestných činov, resp. následného zaistenia majetku a výnosov z trestnej činnosti.
V tejto súvislosti boli identifikované dve alternatívy technologického riešenia danej problematiky, a to zriadenie centrálneho registra účtov alebo využitie elektronického systému vyhľadávania údajov. Po dôkladnej analýze prínosov týchto dvoch variantov, ako aj na základe odporúčaní Európskej komisie a po vzore väčšine členských štátov EÚ, bolo rozhodnuté o zriadení centrálneho registra účtov. Táto alternatíva je z hľadiska predpokladaných prínosov najvýhodnejšia, oproti vyhľadávaciemu systému v sebe kumuluje niekoľko výhod, ide predovšetkým o rýchlosť a bezpečnosť získania informácií, jednoduchosť zasielania dopytov, vylúčenie potreby formou plošného dopytu oslovovať všetky finančné inštitúcie, ktoré tak nie sú nútené prijímať nákladné personálne a technické opatrenia zaručujúce aspoň čiastočne prijateľné časové limity pre vybavenie dopytu.
K
Zákonník práce schválili. 10 hlavných zmien
26. 10. 2012
Nový Zákonník práce bude platiť od januára 2013.
Vo štvrtok podvečer schválili nový Zákonník práce.
1.Dohodári budú mať väčšie práva
Po tom, čo sa budú aj z dohôd musieť platiť odvody, získajú dohodári aj niektoré práva zamestnanov.
Od januára tak budú mať nárok na minimálnu hodinovú mzdu. Ospravedlnené budú mať aj voľno, keď pôjdu na vyšetrenie k lekárovi a majú sa na nich vzťahovať podmienky pracovného času tak, ako na zamestnancov. Získajú aj príplatky za nadčas či prácu v noci.
2.Prepúšťanie sa firmám predraží
Prepustení zamestnanci budú mať opäť nárok na výpovednú dobu aj odstupné.
3.Pracovať na určitý čas sa bude môcť kratšie
Poslanci schválili, aby sa mohlo na určitý čas pracovať len dva roky.
4.Skúšobná doba sa nebude dať predĺžiť
5.Nočná práca bude o hodinu dlhšia
6.Odbory získajú silnejšie postavenie
7.Kolektívne zmluvy nezjemnia podmienky
Ešte Mihál presadil, že kolektívne zmluvy môžu obsahovať podmienky, ktoré by boli pre zamestnanca nevýhodnejšie ako Zákonník práce. Mohla sa tak napríklad dohodnúť dlhšia skúšobná doba.
Od januára to už nebude platiť. Firma bude musieť dodržať minimálne to, čo bude v Zákonníku práce.
8.Nadčasy musí firma preplatiť rýchlejšie
Ak sa firma nedohodne so zamestnancom na čerpaní náhradného voľna za nadčas, musí mu zamestnávateľ preplatiť nadčas do štyroch mesiacov. Pôvodne to bolo do roka.
9.Definíciu závislej práce bude ľahšie splniť
Definícia, ktorá hovorí, čo je práca na pracovný pomer sa sprísňuje. Minister tým chce zamedziť núteným živnostiam.
O závislú prácu ide vtedy, ak ide o vzťah nadriadenosti a podriadenosti a zamestnanec pracuje v mene zamestnávateľa a podľa jeho pokynov. Pracuje v pracovnom čase, ktorý mu určí firma za odmenu.
Z desiatich definujúcich znakov, ktoré sa museli splniť, aby išlo o závislú prácu, bude od januára len šesť. Bude teda jednoduchšie splniť definíciu závislej práce.
10.Flexikonto odsúhlasia aj zamestnanci
Flexikonto pracovného času majú odsúhlasiť aj zástupcovia zamestnancov. Flexikonto má pomôcť prekonať obdobie s menším počtom zákaziek bez toho, aby firma musela prepúšťať..
V Topolčanoch firma Logis Brückner zamestná 200 ľudí
26. 10. 2012
V Topoľčanoch vznikajú nové pracovné miesta najmä pre strojárov.
Nemecká firma Logis Brückner dnes spustila do prevádzky novú výrobnú halu s rozlohou 1,5 hektára. Spoločnosť v nej vytvorí 200 pracovných príležitostí.
Spoločnosť bude monitorovať logické celky, napríklad baliace linky na výrobu plastových fólií a vrecúšok.
Od januára 2013 poštovné porastie
26. 10. 2012
Ľudia si priplatia od nového roka aj na poštovnom.
Odoslanie bežného listu by malo zdražieť zo súčasných 40 na 45 centov.
Slovenská pošta už požiadala Poštový regulačný úrad o zvýšenie cien svojich služieb, a to v priemere o viac ako 10 percent.
Nový cenník má podľa predstaviteľov Pošty kopírovať infláciu a pokryť straty, ktoré najväčší doručovateľ u nás za ostatné dva roky vyrobil.
V roku 2010 to bolo takmer 12 miliónov eur a vlani viac ako 8 miliónov.
Napriek zvyšovaniu cien chcú Pošta aj ministerstvo dopravy dbať nielen na zlepšenie už existujúcich služieb, ale aj rozšírenie ďalších. Medzi ne patrí napríklad rozvoj elektronických služieb či sprístupnenie ďalších služieb pre verejnú správu.
V Zákonníku práce budú zmeny
25. 10. 2012
Navrhované zmeny v Zákonníku práce negatívne zasiahnu do podnikateľskej činnosti.
Zákonník práce prináša také zmeny, že nezdravo a niekedy až nevykonateľne zasahuje do možností budovať firmu, rozvíjať ekonomiku, tvoriť pracovné miesta, dosahovať zisk, a tým pádom udržať v chode svoj podnik či živnosť.
V 95 percentách prípadov nikto neprepúšťa svojich zamestnancov z dôvodu, že im chce zle. Robí to vtedy, keď sa dostane do ťažkostí.