Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Čas a história

Jediné, čo sa ľudstvo môže dozvedieť z histórie, je, že ľudstvo sa nikdy nepoučí z histórie.

Čas je tým, čo bráni, aby sa všetko stalo ešte raz.

Z minulosti sa nedá získať oheň, iba popol.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Ja nič, to Murphy

O vašom mieste pod Slnkom bude rozhodovať len a len to, akú veľkú informáciu budete mať. V živote prestane platiť: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale zúčastniť sa“ a začne platiť nové: „Nie je dôležité zvíťaziť, ale byť prvý!

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude ešte horšie.

To, že viete, na koho zvalíte vinu, problém nevyrieši, ale človeku to náramne pomôže.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Život s Murphyho zákonmi

Najlepšie je nerobiť nič a pripravovať sa na to, že bude horšie.

Život je jeden veľký vtip, ibaže málo kto mu rozumie.

To, že ide o život, človek pozná vždy až vtedy, keď už je neskoro.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphy o láske

Keby sa všetky styky, aj sexuálne, udržiavali výlučne prostredníctvom advokátov, počet rodinných hádok by značne klesol.

Ženy sú k mužom dobré nielen vtedy, keď niečo chcú, ale aj vtedy, keď niečo budú chcieť.

Stredný vek je doba medzi časom, keď nevieš ako, a časom, keď už nemôžeš.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Kamaráta nepodtrhni skôr, ako si sám v bezpečí.

Len somár sa snaží o to, na čo nemá, bežať ako kôň.

Čím menej vie človek o probléme, tým ľahšie sa mu rieši.

(Murphyho zákony v bájkach)

Cena elektriny by sa nemala v budúcom roku výrazne meniť, rozhodla vláda

15. 9. 2023 Cieľom návrhu je zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny na odberateľov z domácností. Ministerstvo hospodárstva pripravilo návrh opatrení vo všeobecnom hospodárskom záujme na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny na Slovensku v roku 2024. Cieľom návrhu, ktorý schválila vláda, je zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny na odberateľov z domácností. Cena elektriny by sa tak v budúcom roku nemala výraznejšie meniť.
Trhové ceny energií sú v roku 2023 podľa rezortu hospodárstva naďalej extrémne vysoké a volatilné, čo je spôsobené vplyvom viacerých geopolitických faktorov. "Vzhľadom na to, že trhová cena elektriny v roku 2023 vstupuje do vzorca na výpočet jej ceny pre zraniteľných odberateľov na rok 2024, očakáva sa, že bez prijatia vhodných opatrení by boli títo odberatelia zasiahnutí nárastom cien elektriny," uviedlo ministerstvo hospodárstva v predkladacom návrhu.
Vláda by mala podľa materiálu vziať na vedomie prebiehajúce rokovania o zmluve medzi štátnymi orgánmi Slovenska a spoločnosťou Slovenské elektrárne. "Zmluvou by sa mala zabezpečiť výroba a dodávka elektriny v objeme 5,79 terawatthodiny zvýšenom o ďalších 0,03 terawatthodiny za každý kalendárny mesiac roka 2024 nasledujúci po mesiaci, v ktorom dôjde k spusteniu do prevádzky jadrového zdroja EMO3, za cenu 61,2077 eura za megawatthodinu na rok 2024," uviedol rezort hospodárstva.
Minister hospodárstva Peter Dovhun by podľa návrhu mal do 15. septembra uložiť výrobcom elektriny v zariadeniach na výrobu elektriny z jadrového paliva povinnosti vo všeobecnom hospodárskom záujme a určiť podmienky, za ktorých budú tieto povinnosti plnené. "Materiál a nariadenie, ktoré súvisí so všeobecným hospodárskym záujmom, je konkrétnym krokom, aby sme dostáli svojho slova, to znamená, aby sme zabezpečili silovú časť elektriny a jej cenu na budúci rok v tej výške 61,20 eura," povedal Dovhun po rokovaní vlády. Aká by mala byť konkrétna cena elektriny pre regulovaných odberateľov v budúcom roku však nespresnil s tým, že okrem ceny silovej elektriny do výpočtu koncovej ceny vstupujú aj ďalšie poplatky, ktorých výška zatiaľ nie je stanovená.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Ceny liekov sa na Slovensku majú určovať po novom

13. 9. 2019 Zákon by mohol začať platiť od roku 2020. Ceny liekov sa na Slovensku majú určovať po novom. Novelou zákona o rozsahu a podmienkach úhrady liekov sa má dosiahnuť lepšie dodržiavanie pravidiel pri prepočtoch cien.
Úprava legislatívy by mala priniesť ročnú úsporu vo výške najmenej troch miliónov eur. Navrhovanú zmenu posunuli vo štvrtok poslanci Národnej rady SR do druhého čítania. Ceny liekov na Slovensku sa už dlhodobo určujú ako podiel troch najlacnejších variantov spomedzi európskych krajín. Pravidlo sa však podľa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR niektoré farmaceutické spoločnosti snažili obchádzať tým, že do krajiny dodávali jedinečné veľkosti balení liekov a nebolo možné k nim dohľadať ceny v zahraničí. Príkladom má byť liek, ktorý sa predáva v slovenských lekárňach len ako 100-tabletové balenie. Nové referencovanie sa očakáva len pre niektoré lieky. Jeho cieľom je podľa MZ SR zlepšenie pravidiel pri porovnávaní cien rovnakého lieku v iných európskych krajinách. Doteraz sa pri takzvanom referencovaní porovnávali iba ceny identických veľkostí balenia lieku. Zákon by mohol byť účinný od 1. januára 2020.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Reštaurácie na Slovensku budú povinne informovať o pôvode mäsa

13. 9. 2019 Parlament schválil novelu zákona o potravinách.Stravovacie a reštauračné zariadenia budú musieť od 14. decembra 2019 uvádzať pôvod mäsa, z ktorého pripravili pokrm pre spotrebiteľa. Vyplýva to z novely zákona o potravinách, ktorú vo štvrtok schválil parlament. Túto povinnosť v NR SR presadila Eva Antošová svojím pozmeňujúcim návrhom. Pôvod mäsa v reštauráciách. „Keď idete do obchodu, máte akú-takú šancu dozvedieť sa, odkiaľ pochádza mäso, ktoré kupujete.
No v reštauráciách a jedálňach sa môžete spoľahnúť iba na ústnu informáciu čašníka, ktorá nemusí byť pravdivá. Práve preto bolo tento zákon dôležité prijať čím skôr,“ povedala Antošová. Zariadenie spoločného stravovania bude povinné pri hotovom pokrme alebo jedle z mäsa zabezpečiť pre spotrebiteľa v písomnej forme na dobre viditeľnom mieste údaj o krajine pôvodu mäsa. "Údaj o krajine pôvodu mäsa je zariadenie spoločného stravovania povinné získať od subjektu, od ktorého mäso kúpi, a v rovnakom rozsahu tento údaj poskytnúť spotrebiteľovi. Povinnosť sa vzťahuje na bravčové, hovädzie, ovčie, kozie a hydinové mäso. Povinnosť nevzniká pri polotovaroch," doplnila Antošová. „Motivovali nás spotrebitelia. Čoraz viac vnímajú pôvod potravín, najmä po škandáloch, ktoré sme zažili,“ povedala na tlačovej besede po schválení spomínanej novely ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Povinnosť informovať o mäse. Novela zákona o potravinách má podľa nej aj zvýšiť podiel slovenského mäsa v reštauráciách. Porušenie povinnosti označiť hotové pokrmy a jedlá obsahujúce mäso údajom o krajine pôvodu mäsa sa bude považovať za správny delikt a možno mu zaň uložiť pokutu. "Pokuta bude vo výške od 100 do 100 000 eur s prihliadnutím na závažnosť, spôsob spáchania správneho deliktu, na jeho následky a okolnosti," uvádza sa v schválenej novele. Schválená novela zákona okrem toho odstraňuje aj niektoré z doterajších nedostatkov v zákone, ktoré vyplynuli z aplikačnej praxe orgánov úradnej kontroly potravín. Nedostatky sa týkali najmä oznamovania príchodu zásielok dovážaných prevádzkovateľmi potravinárskych podnikov z tretích krajín a spôsobu poverovania akreditovaných úradných laboratórií na výkon analýzy vzoriek odobratých pri úradnej kontrole potravín. Zároveň odstraňuje aj nedostatky vydávania úradných certifikátov orgánmi úradnej kontroly potravín prevádzkovateľom potravinárskych podnikov, ktorí vyrábajú potraviny v Slovenskej republike a ktorí umiestňujú potraviny na trh tretej krajiny.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Ministerstvo chce krajinu pripraviť na krízu, zriadilo pracovnú skupinu

13. 9. 2019 Ministerstvo hospodárstva už dlhší čas registruje vážne signály postupného ochladzovania ekonomiky. Aby bolo podľa neho Slovensko pripravené na prípadné krízové scenáre, zriadil rezort pracovnú skupinu, ktorá diskutuje o rôznych riešeniach vo viacerých oblastiach. „Rokovania tejto skupiny, ktorej členmi sú aj predstavitelia priemyslu a sociálni partneri, bude pokračovať v septembri,“ informoval hovorca ministerstva Maroš Stano.
Zároveň pripomenul, že pokovanie s predstaviteľmi najdôležitejších podnikov slovenského priemyslu za účasti príslušných ministrov avizoval na september aj premiér Peter Pellegrini. „Prvoradým cieľom vlády a rezortu hospodárstva je, aby bol priemysel, podnikateľský sektor a štát pripravený reagovať na aktuálny vývoj ekonomiky,“ skonštatoval Stano. Viaceré slovenské spoločnosti pritom upozorňujú na problémy vo svojom podnikaní. Duslo Šaľa v tejto súvislosti informovalo o zastavení všetkých rozvojových investícií, Železiarne Podbrezová vyzvali vládu, aby vytvorila podmienky na podporu investícií, inak o ne Slovensko môže prísť. Či sa v tejto oblasti nejaké opatrenia plánujú, ministerstvo hospodárstva neprezradilo. Podniky sa zároveň sťažujú aj na zvyšujúce sa náklady na pracovnú silu či vysoké ceny elektrickej energie. Kritike sa nevyhli ani plánované legislatívne zmeny. Tie môžu podľa niektorých firiem ohroziť slovenskú ekonomiku ešte pred vypuknutím ekonomickej krízy. Zväz automobilového priemyslu napríklad poukázal na dva poslanecké návrhy, ktorými sa má zaviesť automatické zvyšovanie minimálnej mzdy podľa rastu priemernej mzdy a zvýšiť rozsah dovolenky pre mladých rodičov do 33 rokov zo štyroch na päť týždňov.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)

Nemci investujú na Slovensku vyše 25 miliónov

11. 9. 2019 Dve nemecké firmy z automobilového priemyslu a strojárstva investujú na Slovensku dohromady vyše 25 miliónov eur a vytvoria viac ako 100 pracovných miest. Vyplýva to z materiálov ministerstva hospodárstva, ktoré zároveň navrhlo udeliť obom investorom štátne stimuly.
Nemecký výrobca športových vozidiel Porsche vynaloží prostredníctvom svojej dcérskej firmy Porsche Werkzeugbau 13,59 milióna eur do výstavby technologického centra pre automatizáciu a robotizáciu automobilovej produkcie. Neďaleko Piešťan na západe krajiny zamestná 34 ľudí. Podľa starších informácií spoločnosť v ďalšej fáze svojho projektu počíta s produkciou výrobných liniek pre automobilový priemysel. Investíciu by štát mal podporiť sumou dva milióny eur. Porsche Werkzeugbau už má na Slovensku výrobňu v Dubnici nad Váhom, kde zamestnáva okolo 175 ľudí.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner