Cena elektriny by sa nemala v budúcom roku výrazne meniť, rozhodla vláda
15. 9. 2023
Cieľom návrhu je zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny na odberateľov z domácností. Ministerstvo hospodárstva pripravilo návrh opatrení vo všeobecnom hospodárskom záujme na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny na Slovensku v roku 2024. Cieľom návrhu, ktorý schválila vláda, je zabrániť negatívnemu vplyvu vysokého nárastu cien elektriny na odberateľov z domácností. Cena elektriny by sa tak v budúcom roku nemala výraznejšie meniť.
Trhové ceny energií sú v roku 2023 podľa rezortu hospodárstva naďalej extrémne vysoké a volatilné, čo je spôsobené vplyvom viacerých geopolitických faktorov. "Vzhľadom na to, že trhová cena elektriny v roku 2023 vstupuje do vzorca na výpočet jej ceny pre zraniteľných odberateľov na rok 2024, očakáva sa, že bez prijatia vhodných opatrení by boli títo odberatelia zasiahnutí nárastom cien elektriny," uviedlo ministerstvo hospodárstva v predkladacom návrhu.
Vláda by mala podľa materiálu vziať na vedomie prebiehajúce rokovania o zmluve medzi štátnymi orgánmi Slovenska a spoločnosťou Slovenské elektrárne. "Zmluvou by sa mala zabezpečiť výroba a dodávka elektriny v objeme 5,79 terawatthodiny zvýšenom o ďalších 0,03 terawatthodiny za každý kalendárny mesiac roka 2024 nasledujúci po mesiaci, v ktorom dôjde k spusteniu do prevádzky jadrového zdroja EMO3, za cenu 61,2077 eura za megawatthodinu na rok 2024," uviedol rezort hospodárstva.
Minister hospodárstva Peter Dovhun by podľa návrhu mal do 15. septembra uložiť výrobcom elektriny v zariadeniach na výrobu elektriny z jadrového paliva povinnosti vo všeobecnom hospodárskom záujme a určiť podmienky, za ktorých budú tieto povinnosti plnené. "Materiál a nariadenie, ktoré súvisí so všeobecným hospodárskym záujmom, je konkrétnym krokom, aby sme dostáli svojho slova, to znamená, aby sme zabezpečili silovú časť elektriny a jej cenu na budúci rok v tej výške 61,20 eura," povedal Dovhun po rokovaní vlády. Aká by mala byť konkrétna cena elektriny pre regulovaných odberateľov v budúcom roku však nespresnil s tým, že okrem ceny silovej elektriny do výpočtu koncovej ceny vstupujú aj ďalšie poplatky, ktorých výška zatiaľ nie je stanovená.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Poštová banka dosiahla najvyšší zisk od svojho vzniku
24. 3. 2011
Poštovej banke sa v roku 2010 podarilo hospodáriť s najvyšším čistým ziskom od jej vzniku.
Ten vzrástol medziročne o takmer 150 % na 55,8 milióna eur. Hospodársky výsledok podľa banky ovplyvnil predovšetkým nárast prevádzkových výnosov, ktoré sa oproti roku 2009 zvýšili o 40,8 % na 162,1 milióna eur. Prevádzkové náklady banky vzrástli o 17,23 % na 66,64 milióna eur.
Fed odvedie štátu z minuloročného zisku 80 miliárd dolárov
24. 3. 2011
Americká centrálna banka (Fed) vlani zarobila rekordných 81,7 miliardy USD hlavne vďaka vysokým výnosom z investícií realizovaných na podporu ekonomiky a stabilizáciu finančného systému.
Ministerstvu financií odvedie za minulý rok rekordných 79,3 miliardy USD, o 67 % viac ako v roku 2009, čo bol predchádzajúci rekord. Banka dnes zverejnila auditované výsledky, ktoré sú o niečo vyššie ako predbežné údaje zo začiatku tohto roka.
Útok na Líbyu opäť dvíha ceny ropy
22. 3. 2011
Nálety západných letúnov na Líbyu vyhnali svetové ceny ropy nahor o dva doláre za barel na cenu okolo 116 dolárov ( 82,10 eura).
Cena americkej ropy sa pohybuje v blízkosti 103 USD/ barel. Barel (159 litrov) ropy Brent s májovým kontraktom sa v pondelok predával po 115,69 USD. To je o 1,52 USD viac než v piatok (18.3.) na konci obchodovania.
SB: Obnova Japonska po zemetrasení možno zaberie až 5 rokov
22. 3. 2011
Dopady nedávneho zemetrasenia a ničivej vlny cunami na japonskú ekonomiku budú len dočasné a prejavia sa hlavne spomalením tempa hospodárskeho rastu.
Japonsko sa podľa Svetovej banky (SB) bude zo živelnej katastrofy spamätávať približne 5 rokov. Škody, ktoré katastrofa spôsobila, banka odhaduje až na 235 miliárd dolárov (zhruba 166 mld eur.). SB vo svojej prognóze uviedla, že kvôli dopadom zemetrasenie bude hrubý domáci produkt Japonska v tomto roku až o pol percentuálneho bodu nižší, než aký by bol bez zemetrasenia.