Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Newtonove zákony

Vec, ktorá je v pohybe, sa určite pohybuje zlým smerom.

Vaše sebavedomie sa pod sústredenými pohľadmi vašej manželky a svokry vytráca rýchlosťou, úmernou ich hmotnosti a vzdialenosti.

Súčet síl, pôsobiacich na teleso, spôsobí jeho zrýchlenie, úmerné jeho hmote.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Murphyho vynálezy

Ak nemáte čas na sprchovanie, jednoducho sa obaľte izolepou a potom ju odmotajte – špina sa na ňu nalepí.

Nehorľavé zápalky sú ideálne najmä pre rodiny s malými deťmi a hasičov.

Predtým, ako si začnete strihať nechty, natrite ich na červeno – ľahšie ich potom nájdete na koberci.

(Murphyho zrnká II)
Zákony života

Všetko zlé, rovnako ako všetko dobré sa neustále rozvíja. Ak na chvíľu prestanete dávať pozor, v tom momente ste v kaši až po uši.

Optimisti sú ľudia, ktorí veria, že nešťastie sa valí iba na pesimistov.

Zákon relativity: Rovné cesty vedú priamo do pekla. Ostatné tam vedú okľukou.

(Murphyho zákonník)
Svetlá budúcnosť

Storočného slovenského slorda sa pýtajú na jeho záľuby. „Ženy a poľovačky.“ „A na čo najradšej poľujete?“ „No predsa na ženy.“

Raz po preflámovanej noci sa slord pýta svojho služobníka Ďura: „Ďuro, povedzte mi, má náš záchod dvojkrídlové dvere?“. „Nie, pane.“ „Dofrasa, tak potom som včera použil skriňu.“

Slovenský slord sa rozčuľuje: „A berte na vedomie, doktorko, že len čo sa postavím na nohy, nájdem si iného osobného lekára!“ „Ale prečo, vaše slordstvo_“ „Môjmu sluhovi Ďurovi ste na angínu predpísali tie isté lieky ako mne!“

(Myšlienky bez cla)
Kde končí pozemská púť

Kým človek chodí po matičke zemi, robí hlúposti a tára hlúposti. Keď zomrie, píšu mu zasa príbuzní hlúposti na náhrobný kameň. Možno preto, aby nebožtíka trochu pobavili.

Do staroby som sa staral, aby som dobre žil, v starobe o to, aby som dobre umrel.

V živote existujú len dve istoty: to, že človek raz zomrie, a to, že dokiaľ nezomrie, musí platiť dane. Aj keď o tom všetci vedia, každý sa tomu bráni – smrti aj plateniu.

(Zrnká úsmevu)

Bytovky v Bratislave dostali tvrdú ranu od vlády

3. 2. 2023 Vláda ohrozuje najväčšiu investíciu v hlavnom meste, upozorňovali ešte minulý týždeň HN. Riziko spočívalo vo vysokej dani, ku ktorej sa kabinet chystal. Tieto obavy sa napokon aj naplnili. Dôvodom sú prijaté cenové stropy pre výrobcov elektriny, na ktorých sa dohodla garnitúra na čele s premiérom Eduardom Hegerom v úvode týždňa.
Nová daň zoberie skoro každému výrobcovi elektriny časť zisku a presunie ju do štátnej kasy. Kým k niektorým zdrojom bol štát zhovievavý, ako napríklad pri jadre a podpore dostavby štvrtého bloku Mochoviec, tak iným zoberú podstatne viac. Týka sa to aj bratislavského podniku OLO, ktorý stojí pred hrozbou, že miliónovú investíciu nebudú môcť ďalej financovať.
Podnik to odôvodňuje cenovým stropom, ktorý im spôsobí výrazný škrt cez rozpočet. „Rozhodnutie vlády o cenovom strope na elektrickú energiu vyrobenú zhodnotením odpadu na úrovni 100 eur za megawatthodinu je pre OLO tvrdou a nečakanou ranou,“ hovorí pre HN Zuzana Balková, manažérka externej komunikácie. Elektrinu predanú nad danú sumu štát zdaní 90 percentami.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Vláda má vôľu vyhlásiť voči dlžníkom sociálnej poisťovne generálny pardon

21. 6. 2018 Dankovi sa zároveň nepáči, že dlhy vymáhajú súkromní exekútori. Vláda SR má vôľu vykonať voči dlžníkom Sociálnej poisťovne (SP) generálny pardon. Na pôde Národnej rady SR to deklaroval šéf koaličnej SNS a predseda parlamentu Andrej Danko počas rozpravy k návrhu exekučnej amnestie, s ktorou opäť prichádza hnutie Sme rodina.Odpustenie dlhov."Musíme to zanalyzovať, premyslieť etapy odpustenia dlhov. Asi by sme mali v prvom rade odpustiť tým, ktorí majú dlh z nevedomosti, napr. odišli za prácou do zahraničia a nevedeli, že majú nejaké povinnosti voči SP.
Poďme krok po kroku, zamerajme sa na Sociálnu poisťovňu," apeloval. Dankovi sa zároveň nepáči, že dlhy pre SP vymáhajú súkromní exekútori. "Systém je zlý, štát by si mal pohľadávky vymáhať sám a nie súkromnými exekútormi, ktorý si z toho urobili mega biznis," povedal. Na margo návrhu Sme rodina poznamenal, že téma je to dobrá. "Tento návrh však nie je možné podporiť, nedá sa to totiž obsiahnuť návrhom zákona v rozsahu jednej strany. Tento zákon je nevykonateľný, nie je možné ho schváliť, ani podporiť," povedal. Danko však avizoval, že na jeseň chce koalícia inštitúciu po inštitúcii s touto problematikou konfrontovať. "Sú to ale zložité procesy. Vôľa je, len nie je možné túto kopu problémov a spleť vzťahov takto vyriešiť. Ale urobím všetko pre to, aby sme našli riešenie," dodal. Riešenie problému .Peter Pčolinský (Sme rodina) pripustil, že ich návrh po odbornej stránke možno nie je dokonalý. "Ale som rád, že ste sa k tomu vyjadrili. Poďme to už ale riešiť, ľudia sú stále v ťažšej a ťažšej situácii," apeloval. Milan Krajniak (Sme rodina) považuje za podstatné, že sa problém začne riešiť. "V poriadku, poďme po jednotlivých inštitúciách. Ale urobme to skôr, ako tie domácnosti nám začnú padať do dlhovej pasce, potom už bude neskoro tým ľuďom pomáhať," uzavrel. Sme rodina presadzuje, aby po zaplatení dlhu boli občanovi odpustené úroky z omeškania a poplatky a správca pohľadávky by podal návrh na zastavenie exekúcie. Zákon o exekučnej amnestii má tiež stanoviť výšku pohľadávky občana SR voči správcovi pohľadávky nepresahujúcu 10.000 eur bez príslušenstva. Tri milióny exekúcií."Cieľom návrhu zákona je vytvoriť podmienky na upustenie od vymáhania pohľadávok štátu voči občanom SR, ktoré vznikli od 1. januára 1993 do 30. septembra 2018 za podmienky, že občan SR uhradí svoj dlh voči správcovi pohľadávky do 31. decembra 2018. Po zaplatení dlhu mu budú odpustené úroky z omeškania a poplatky a správca pohľadávky podá návrh na zastavenie exekúcie," vysvetľujú predkladatelia. Poslanci poukazujú, že podľa štatistík ministerstva spravodlivosti prebiehajú na Slovensku v súčasnosti tri milióny exekúcií. Predložený zákon má umožniť skupine približne 540.000 občanov SR splatiť svoj dlh voči správcovi pohľadávky a zastaviť exekúciu.
(Zdroj: aktuality.sk)

Samsungu končí strategický dodávateľ

20. 6. 2018 O neistom osude kórejského výrobcu Samsung na našom trhu sa s prestávkami hovorí už viac ako dva roky. Naposledy v súvislosti so zatvorením prevádzky vo Voderadoch. Tá podľa informácií HN stále funguje v obmedzenom režime a jej päťsto zamestnancov sa presunulo o pár kilometrov ďalej, do výrobného závodu v Galante. Aj keď investor viackrát deklaroval, že sa nechystá opustiť náš trh, správanie jeho samého, jeho strategických dodávateľov i samotných zamestnancov hovorí o niečom inom.
Samsung totiž konsoliduje, dodávatelia zatvárajú biznis a pracovníci začínajú pociťovať nepríjemnú neistotu vlastnej práce. „Svojho času Samsung vyrábal v Galante na 20 linkách. Pri oznámení o zatvorení Voderadov to bolo 15. Aktuálne by to malo byť menej ako 12,“ uvádza pre HN zdroj z výrobného prostredia. "Rozhodnutím presunúť výrobu do Galanty sme zaistili, že tu bude naša spoločnosť vyrábať televízne prijímače," tvrdí hovorca Samsungu Ján Nemašik. Situáciu na trhu indikuje hlavne správanie strategických dodávateľov. Podľa informácií HN končí s výrobou aj jeden zo strategických dodávateľov, a to nitrianska výroba kórejského výrobcu Seong Ji. Tá kvôli klesajúcej produkcii galantského Samsungu ku koncu júla prepustí 75 kmeňových zamestnancov. Okrem neho v tomto roku skončili aj spoločnosti KNP a Fine DNC.
(Zdroj: hnonline.sk)

HDP by tento rok mal dosiahnuť rast štyri percentá

20. 6. 2018 Hrubý domáci produkt (HDP) by v roku 2018 mal dosiahnuť 4 percentá, v budúcom roku 4,8 percenta a v roku 2020 úroveň 4 percent. Vyplýva to zo strednodobej predikcie Národnej banky Slovenska (NBS), o ktorej informoval viceguvernér NBS Ľudovít Ódor.
"V ďalšom období sa očakáva oživenie exportnej výkonnosti SR, ktorá by mala byť podporená vyšším zahraničným dopytom, ako aj rozširovaním produkcie v automobilovom priemysle. Vplyvom slabšieho vývoja v 1. štvrťroku by mala ekonomika SR dosiahnuť v tomto roku rast na úrovni 4 percent. V roku 2019 by sa tempo HDP malo zrýchliť na 4,8 percenta. Pre rok 2020 zostali predpoklady ekonomickej výkonnosti nezmenené na úrovni 4 percent," priblížil viceguvernér NBS. Trh práce podľa neho odrážal priaznivý makroekonomický vývoj a dopyt po pracovnej sile naďalej rástol silným tempom. Rast zamestnanosti sa však podľa očakávaní ďalej zmierňoval, pričom tento trend by mal pokračovať aj v ďalších rokoch. V súlade s doterajšími odhadmi by mala zamestnanosť vzrásť o 1,8 percenta v tomto roku a postupne spomaliť na dynamiku v blízkosti 1 percenta v horizonte predikcie. "Predpokladá sa, že zdrojom nárastu zamestnanosti by mali byť osoby tak z radov nezamestnaných, ako aj prílev pracovníkov zo zahraničia," poznamenal. V 1. štvrťroku 2018 sa podľa Ódora miera nezamestnanosti vyvíjala priaznivejšie v porovnaní s očakávaniami, čo naznačuje, že existuje priestor pre jej ďalší pokles až k úrovni 6 percent v roku 2020. Na trhu práce aj napriek tomu pretrváva nedostatok kvalifikovaných pracovných síl, čo sa prejavuje v postupnom prehrievaní trhu práce a v dynamickom raste miezd.
(Zdroj: hnonline.sk)

Slováci začínajú investovať, prvým krokom sú dlhopisy

18. 6. 2018 Ak sa pozrieme na porovnanie OECD, Slováci výrazne zaostávajú v zhodnocovaní svojich peňazí a väčšinou ich uchovávajú v hotovosti či na bežnom účte. Ešte stále totiž u nás platí najmä pravidlo, že je lepší vrabec v hrsti ako holub na streche, a teda je lepšie mať fyzické peniaze v ruke ako možné úrokové zvýšenia, ktoré so sebou prinášajú aj riziká. Situácia sa však začína meniť, no a prvým krokom na ceste sú investície do dlhopisov. To, aká je situácia v investovaní do dlhopisov na Slovensku a aké možnosti prináša, bolo témou tohtoročnej konferencie Kapitálový trh.
Kým priemerný Američan má viac ako polovicu svojho finančného majetku v investíciách, na Slovensku je to iba 11 percent. Príčinou je podľa Senior Sales Managera Saxo bank Romana Koděru naša história. Tradícia súkromného sporenia, ktorá funguje v anglosaskom svete už niekoľko storočí, tu chýba. „U nás prichádza až teraz, vlastne prvá skupina investorov bola počas prvej vlny privatizácie, nemala však veľmi dobré skúsenosti s investovaním a iba teraz sa k slovu dostávajú noví investori,“ vysvetlil. Rastúci trend badať predovšetkým v posledných rokoch. Ľudia totiž majú vďaka dobrej ekonomickej situácii viac voľných peňazí a rozmýšľajú nad rôznymi alternatívami, kde by ich mohli uložiť. Ďalším dôvodom tejto zmeny sú aj historicky nízke úrokové sadzby na termínovaných vkladoch, čo vedie ľudí hľadať výnosnejšie oblasti.
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Blažena
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner