Bytovky v Bratislave dostali tvrdú ranu od vlády
3. 2. 2023
Vláda ohrozuje najväčšiu investíciu v hlavnom meste, upozorňovali ešte minulý týždeň HN. Riziko spočívalo vo vysokej dani, ku ktorej sa kabinet chystal. Tieto obavy sa napokon aj naplnili. Dôvodom sú prijaté cenové stropy pre výrobcov elektriny, na ktorých sa dohodla garnitúra na čele s premiérom Eduardom Hegerom v úvode týždňa.
Nová daň zoberie skoro každému výrobcovi elektriny časť zisku a presunie ju do štátnej kasy. Kým k niektorým zdrojom bol štát zhovievavý, ako napríklad pri jadre a podpore dostavby štvrtého bloku Mochoviec, tak iným zoberú podstatne viac. Týka sa to aj bratislavského podniku OLO, ktorý stojí pred hrozbou, že miliónovú investíciu nebudú môcť ďalej financovať.
Podnik to odôvodňuje cenovým stropom, ktorý im spôsobí výrazný škrt cez rozpočet. „Rozhodnutie vlády o cenovom strope na elektrickú energiu vyrobenú zhodnotením odpadu na úrovni 100 eur za megawatthodinu je pre OLO tvrdou a nečakanou ranou,“ hovorí pre HN Zuzana Balková, manažérka externej komunikácie. Elektrinu predanú nad danú sumu štát zdaní 90 percentami.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
Maloobchodné tržby v apríli po 11 mesiacoch rástli
5. 6. 2013
Slovenský maloobchod po jedenástich mesiacoch sústavného poklesu opäť zaznamenal medziročný rast tržieb.
V apríli sa zvýšili o 1,1 %, kým mesiac predtým klesli o 0,8 %. Obchodníci sa tešili aj medzimesačnému nárastu, keď maloobchodné tržby v apríli oproti marcu stúpli o 0,4 %. Medziročný nárast tržieb v maloobchode ovplyvnil rast tržieb v maloobchode s pohonnými látkami v špecializovaných predajniach o 4,9 %, maloobchode ostatného tovaru v špecializovaných predajniach o 4,2 %.
MMF skresal tohtoročný slovenský rast na 0,6 percenta
5. 6. 2013
Trend odhadov hospodárskeho rastu sa nezastavuje.
OECD minulý týždeň zrevidovala prognózu tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky z 2 % na 0,8 %, teraz sa k nej pridáva MMF.
Aktuálne prognózuje Slovensku v tomto roku hospodársky rast iba o 0,6 %.
MMF Slovensku radí, v ktorých oblastiach sa zlepšiť. Jedným zo základných cieľov by malo byť zlepšenie výberu daní.
OECD znížila odhad rastu Slovenska na 0,8 %
30. 5. 2013
Slovenská ekonomika v tomto roku porastie pomalšie ako o jedno percento.
K tvrdeniu centrálnej banky a bankových analytikov sa pridala aj OECD, ktorá znížila odhad rastu slovenského hospodárstva v tomto roku na 0,8 %.
Slabý hospodársky rast sa totiž podľa OECD podpíše aj pod nárast nezamestnanosti na tohtoročných 14,6 % a budúcoročných 14,7 %. Inflácia by na Slovensku mala klesnúť v tomto roku na 1,7 % a v budúcom roku by mala byť ešte o 0,1 percentu¬álneho bodu nižšia.
Brusel: Znížte nezamestnanosť a zlacnite energie
30. 5. 2013
Brusel pomenoval najhlavnejšie problémy Slovenska, v ktorých by krajina mala v nasledujúcich dvoch rokoch urobiť väčšie pokroky.
Aktuálny je najmä problém vysokej nezamestnanosti a drahých energií pre firmy. Z dlhodobejších oblastí upozornila, že vláda bude musieť riešiť problém starnutia obyvateľstva a rastu už tak vysokých výdavkov na penzie spolu s reformou zdravotníctva.
Rezort hospodárstva predstavil analýzu, podľa ktorej by v najbližších dvoch rokoch malo vzniknúť približne 77,5 tisíca pracovných miest za viac ako 6 miliárd eur.