Britská centrálna banka nezmenila úrokové sadzby
2. 2. 2024
Dôvodom je stále príliš vysoká inflácia.
Britská centrálna banka (BoE) vo štvrtok podľa očakávania svoje kľúčové úrokové sadzby nezmenila, už štvrté zasadanie po sebe. Ponechala ich na 16-ročnom maxime. Naznačila však zníženie sadzieb v tomto roku. TASR o tom informuje na základe správ AP a RTTNews.
Deväťčlenný výbor pre menovú politiku na februárovom zasadnutí BoE hlasoval v pomere 6:3 za ponechanie hlavnej úrokovej sadzby na úrovni 5,25 %. Členovia výboru tak neboli jednotní, pričom dvaja hlasovali za zvýšenie úroku o 25 bázických bodov a jeden za jeho zníženie o 25 bázických bodov. Zvyšných šesť členov výboru uviedlo, že zachovanie súčasnej sadzby bolo na tomto stretnutí opodstatnené. Ale uznali, že riziká pre infláciu sú vyváženejšie.
„Menová politika bude musieť zostať reštriktívna dostatočne dlho, aby sa inflácia v strednodobom horizonte udržateľne vrátila k cieľu BoE na úrovni 2 %," uviedla banka.
BoE predpokladá, že inflácia v Spojenom kráľovstve v 2. štvrťroku 2024 dočasne klesne na svoju cieľovú úroveň 2 %, ale v 3. a 4. štvrťroku opäť vzrastie. Banka odhaduje, že inflácia by mala o dva roky dosiahnuť 2,3 % a o tri roky 1,9 %. Predstavitelia banky zároveň očakávajú, že rast ekonomiky sa bude postupne zrýchľovať...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Ceny naďalej rastú, inflácia je najvyššia za desať rokov
15. 10. 2021
Rast cien na Slovensku pokračuje, čo sa odzrkadlilo aj na inflácii. Tá bola v septembri na úrovni 4,6 percenta, čo je najvyššia hodnota od novembra 2011. Informoval o tom štatistický úrad.
Odborníci upozornili, že za rastom inflácie je najmä zvyšujúca cena potravín. "Novou položkou, ktorá výrazne ovplyvnila rast cien medziročne aj medzimesačne, bol prudký rast cien školského stravovania. K celkovej hodnote medziročnej inflácie od jari prispievajú aj vyššie ceny palív, medziročné rasty nad 20 percent si pripisujú už piaty mesiac po sebe," informuje úrad.
Potraviny, ktoré spolu s nákladmi na bývanie a energie tvoria značnú časť výdavkov slovenských domácností, zdraželi medziročne o 4,3 percenta, najviac od vlaňajšieho mája. Z potravín stúpli najmä ceny zeleniny a ovocia, v medziročnom porovnaní zlacnel len cukor a cukrovinky.
V
Výrazný prepad automobiliek ťahá dole celý priemysel
13. 10. 2021
Slovenský priemysel v auguste rástol už iba nepatrne, celozávodné dovolenky a nedostatok čipov ovplyvnili výkony automobiliek. Stavebná produkcia v medziročnom porovnaní vzrástla, naďalej však zaostáva za výkonmi z obdobia pred vypuknutím epidémie choroby covid-19. Informoval o tom dnes štatistický úrad.
Produkcia slovenského priemyslu v auguste v medziročnom porovnaní vzrástla o 0,8 percenta, tempo jej rastu sa tak spomalilo štvrtý mesiac po sebe. Výkony priemyslu iba nepatrne zaostali za obdobím pred koronakrízou. Medzimesačne sa priemysel prepadol o sedem percent.
Takmer o tretinu oproti vlaňajšku v auguste klesli výkony v sektore výroby dopravných prostriedkov, ktorý je hlavným motorom slovenského hospodárstva. V lete produkciu automobilov tradične ovplyvňujú dovolenky, tento rok však automobilky čelia aj nedostatku polovodičových súčiastok, kvôli ktorému už opakovane prerušovali výrobu.
Stavebná produkcia v auguste medziročne vzrástla o 4,2 percenta, a to vďaka prácam v zahraničí. Za úrovňou z augusta roku 2019, teda pred epidémiou covidu-19, výkony slovenského stavebníctva zaostávajú takmer o šestinu.
V
Rekordný prepad ponuky bytov v Bratislave vytlačil ceny nahor
13. 10. 2021
Realitný trh aktuálne charakterizuje nerovnováha medzi záujmom na jednej a obmedzeným počtom bytových jednotiek na druhej strane. Práve to vyúsťuje do vysokých cien bytov najmä v Bratislave a okolí.
Aj iné lokality však dobre poznajú problém s nedostatkom bývania, a tak stavbári aj developeri volajú po zásadných zmenách. „Nie je problém postaviť panelák za rok a pol, no keď povoľovacie procesy trvajú dvakrát toľko, čas realizácie sa značne predlžuje,“ uvádza stavebná firma Assyx z Podunajských Biskupíc.
Rýchlejšie tempo výstavby rezidenčných projektov, ktoré ide ruka v ruke so zvýšením dostupných nehnuteľností, brzdí predovšetkým byrokracia.
Negatívny dosah má však podľa Jána Palenčára, prezidenta Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska, aj nedostatok pozemkov určených pre bytovú výstavbu a zastarané územné plány.
V
Ceny jazdeniek aj nových áut porastú
11. 10. 2021
Nové autá dražejú, čaká sa na ne a výrobcovia majú s ich doručovaním zákazníkom pre čipovú krízu a pandémiu problémy. A tie ojazdené trpia podobne. Výsledok je zrejmý. Zákazník si musí siahnuť čoraz hlbšie do vrecka, pričom má omnoho obmedzenejší výber ako v minulosti.
Tieto tvrdenia dokazujú aj najnovšie údaje siete AAA Auto, ktorá za tri kvartály predala v strednej Európe takmer 65-tisíc áut, z toho viac ako 12-tisíc na našom trhu. Podľa nej na Slovensku, v Česku a v Poľsku medziročne došlo k rapídnemu zníženiu objemu ojazdených vozidiel a k nemalému rastu ich cien. „Na Slovensku sme zaznamenali druhý najväčší pokles ponuky, a to o 19 percent. Ceny na tomto trhu vzrástli o desať percent,“ konštatuje Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ a predseda Predstavenstva Aures Holdings, pod ktorý spadá aj sieť AAA Auto.
V