Britská centrálna banka nezmenila úrokové sadzby
2. 2. 2024
Dôvodom je stále príliš vysoká inflácia.
Britská centrálna banka (BoE) vo štvrtok podľa očakávania svoje kľúčové úrokové sadzby nezmenila, už štvrté zasadanie po sebe. Ponechala ich na 16-ročnom maxime. Naznačila však zníženie sadzieb v tomto roku. TASR o tom informuje na základe správ AP a RTTNews.
Deväťčlenný výbor pre menovú politiku na februárovom zasadnutí BoE hlasoval v pomere 6:3 za ponechanie hlavnej úrokovej sadzby na úrovni 5,25 %. Členovia výboru tak neboli jednotní, pričom dvaja hlasovali za zvýšenie úroku o 25 bázických bodov a jeden za jeho zníženie o 25 bázických bodov. Zvyšných šesť členov výboru uviedlo, že zachovanie súčasnej sadzby bolo na tomto stretnutí opodstatnené. Ale uznali, že riziká pre infláciu sú vyváženejšie.
„Menová politika bude musieť zostať reštriktívna dostatočne dlho, aby sa inflácia v strednodobom horizonte udržateľne vrátila k cieľu BoE na úrovni 2 %," uviedla banka.
BoE predpokladá, že inflácia v Spojenom kráľovstve v 2. štvrťroku 2024 dočasne klesne na svoju cieľovú úroveň 2 %, ale v 3. a 4. štvrťroku opäť vzrastie. Banka odhaduje, že inflácia by mala o dva roky dosiahnuť 2,3 % a o tri roky 1,9 %. Predstavitelia banky zároveň očakávajú, že rast ekonomiky sa bude postupne zrýchľovať...
B
(Zdroj: aktuality.sk)
Na Slovensko majú namierené noví investori z automobilového a strojárskeho sektora.
22. 1. 2013
Okrem nepriaznivých údajov ohľadne vývoja nezamestnanosti má vláda aj dobrú správu.
Minister hospodárstva láka investorov na daňové úľavy, ale aj priamu finančnú pomoc.
Celkovo má štát rozpracovaných 26 projektov, ktoré majú priniesť až 4 800 pracovných miest. Polovica firiem by mali byť nováčikovia na našom trhu. Noví investori sú najmä zo strojárskeho a automobilového priemyslu.
Firmy majú preinvestovať celkovo 575 miliónov eur. Najviac pracovných miest by malo vzniknúť na východnom Slovensku.
Malé firmy do 50 zamestnancov budú môcť získať zvýhodnenú mikropôžičku od 2 500 do 50 000 eur.
Minister financií zavádza novinky: Podnikateľom pripravuje elektronický výkaz
21. 1. 2013
Rezort financií chce v priebehu tohto roka zaviesť pre slovenských podnikateľov elektronický výkaz dane z pridanej hodnoty .
Ten má v kombinácii so systémom vyhodnocovania rizikových platcov DPH znížiť pomerne vysoké straty štátu v rámci výberu dane.
V rámci elektronického výkazu DPH budú podnikatelia zasielať finančnej správe zoznam faktúr tak na vstupe, ako aj na výstupe. Okrem kontroly to dáva dobrý predpoklad na to, aby finančná správa v ďalších rokoch mohla odbremeniť platiteľov DPH tak, že už nebudú v budúcnosti musieť podávať daňové priznania k DPH, ale finančná správa to spraví za nich.
Podnikatelia sa sťažujú na drahšiu elektrinu
17. 1. 2013
Slovensku podľa zástupcov podnikateľov hrozí odchod firiem pre rast daní a najnovšie aj poplatkov za elektrinu.
Zástupcovia firiem hovoria o zdražovaní elektriny.
Razantné zdraženie elektriny vystrelí Slovensko na špičku rebríčka krajín s najdrahšou elektrinou v EÚ. Obyvateľov to ohrozuje nielen zvyšovaním nezamestnanosti, keďže firmy nebudú mať peniaze na mzdy, ale aj zdražovaním bežných tovarov.
Domácnostiam od januára elektrina priemerne zlacnela o viac ako tri percentá.
Česi dorovnajú slovenské dôchodky z čias federácie
17. 1. 2013
Situácia sa dotkne približne desaťtisíc ľudí a štát to bude stáť asi 3,8 miliardy korún.
O dorovnávaní česko-slovenských dôchodkov rozhodla vláda ČR. Situácia sa dotkne približne 10.000 ľudí a štátnu pokladňu to bude stáť asi 3,8 miliardy Kč.
Nová dávka - dorovnávací prídavok by sa týkala tých, ktorí v čase rozdelenia bývalého Československa pracovali na Slovensku a ktorých dôchodok je preto nižší ako ten, aký by im mal byť vyplácaný, ak by pracovali v ČR.
Nárok na prídavok by mali mať podľa rezortu práce a sociálnych vecí v Prahe ľudia, ktorí poberajú český i slovenský starobný dôchodok, pričom v súčte sú ich dôchodky nižšie, ako keby sa im aj za federálne časy vyplácal iba dôchodok český.