Bez razantných opatrení bude zadlženosť prudko narastať
12. 10. 2023
Varuje minister financií Michal Horváth. Reagoval tak aj na vyjadrenia Roberta Fica, že návrh rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. Slovensko potrebuje začať s ozdravením verejných financií čo najskôr. Bude však lepšie, keď bude konsolidácia napredovať postupnými krokmi, a nie prostredníctvom vyrovnaného rozpočtu.
Ako presne budú opatrenia vyzerať a akým tempom sa budú prijímať je už na novozvolenej vláde. Po rokovaní kabinetu, ktorý v stredu schválil formálny návrh vyrovnaného rozpočtu, to uviedol dočasne poverený minister financií Michal Horváth. "Naše analýzy ukázali, že ak sa prijmú konsolidačné opatrenia, ktoré budú málo razantné, tak miera zadlženosti Slovenska bude naďalej prudko narastať, čo eventuálne bude pre krajinu neúnosné," zdôraznil.
reagoval tak aj na stredajšie vyjadrenia lídra Smeru a pravdepodobne budúcej vládnej koalície Roberta Fica, že návrh rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. V tejto súvislosti je podľa neho dôležité, aby Slovensko malo pre krízové situácie vytvorený dostatočný vankúš vo verejných financiách a nebolo tak odkázané iba na prístup finančných trhov.
Rezort financií pripravil návrh možných konsolidačných opatrení, ktorý je podľa ministra veľmi pestrý a široký. "Ten balík sme sa snažili nastaviť tak, aby bol apolitický, aby si tam našiel každý niečo pre seba, z hociktorého konca politického spektra," priblížil Horváth. Vyberali pritom opatrenia, ktoré majú čo najmenší vplyv na slovenskú ekonomiku, na životnú úroveň ľudí a zároveň majú trvalý ozdravný vplyv na verejné financie. V tejto chvíli podľa vlastných slov nevie, nad akými konkrétnymi krokmi uvažujú politické strany, ktoré vytvoria budúcu vládu. "Myslím si však, že to spektrum, ktoré sme my predstavili, je tak široké, že bude ťažké hľadať nejaké iné opatrenia, ktoré spĺňajú požiadavku dlhodobého charakteru a toho, že nebudú príliš deformovať fungovanie ekonomiky," dodal minister.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
IBM plánuje vytvoriť nové pracovné miesta
30. 9. 2009
Na Slovensku by malo byť jednoduchšie zamestnať sa v odvetví informačných technológií. Niekoľko stoviek nových pracovných miest pre vysokokvalifikovaných zamestnancov plánuje vytvoriť IBM. Konkrétne má v pláne prijať do konca tohto roka 500 ľudí.
Aj keď šance majú i absolventi stredných škôl, firma má záujem prijať predovšetkým ľudí s vysokoškolským diplomom. Spoločnosť na Slovensku v súčasnosti zamestnáva viac ako 3 500 zamestnancov, z nich až 80 % tvoria ľudia s vysokoškolským vzdelaním.
Zlúčenie zdravotných poisťovní VšZP a SPK
30. 9. 2009
Dnes bude vláda rozhodovať o zlúčení Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP) a Spoločnej zdravotnej poisťovne, ako aj o zvýšení základného imania VšZP. To sa má navýšiť do konca októbra o 100 %, čo predstavuje 65,1 milióna € (1,96 miliardy Sk).
Prostriedky budú pochádzať zo štátnych finančných aktív. Tento krok má VšZP pomôcť preklenúť tohtoročný deficit, a tiež obdobie do konca konsolidácie v rámci zlučovania. Ministerstvo zdravotníctva SR zvažovalo aj návratnú finančnú výpomoc, nakoniec sa však rozhodlo pre navýšenie základného imania.
Obe štátne poisťovne by sa mali zlúčiť v roku 2010, pričom ostane iba VšZP, ktorá bude mať vyše 3,5 milióna poistencov. Predpokladá sa, že proces konsolidácie bude trvať do roku 2011. Tento krok by mal prispieť k výraznejšie znižovaniu dopadov hospodárskej krízy.
Zmeny čaká aj udeľovanie pobytov cudzincom. Určité kategórie cudzincov na základe novely zákona o pobyte cudzincov nebudú musieť mať prechodný pobyt na účel zamestnania do 90 dní od vstupu na územie SR. Ak budú mať príslušné pracovné povolenia, môžu začať pracovať hneď po vstupe na Slovensko.
Podporiť ďalšie vzdelávanie a rozšíriť možnosti rekvalifikácie najmä strednej a staršej generácie, ktorá sa na trhu práce uplatňuje čoraz častejšie, si kladie zákon o celoživotnom vzdelávaní. Hlavným cieľom návrhu je vytvoriť predpoklady na zabezpečenie fungovania ďalšieho vzdelávania ako súčasti celoživotného a zvýšiť jeho kvalitu.
Vláda sa bude zaoberať aj návrhom na finančné zabezpečenie zvýšenia počtu prijatých uchádzačov na štúdium na vysokej škole.
Presunu voľných prostriedkov do SZRB nič nebráni
28. 9. 2009
Zámeru vlády presunúť dočasne voľné prostriedky štátnych podnikateľských subjektov do Slovenskej záručnej a rozvojovej banky nestoja v ceste legislatívne ani technické prekážky. Analýzou vypracovanou rezortom financií sa bude v stredu zaoberať vláda.
Kabinet má odporučiť štatutárom podnikov s majetkovou účasťou štátu, aby zvážili ukladanie dočasne voľných prostriedkov v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke.
Podľa záverov materiálu je ukladanie dočasne voľných finančných prostriedkov štátnych podnikateľských subjektov v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke realizovateľné bez potreby zmeny právnych predpisov. Z jednotlivých častí analýzy vyplýva aj schopnosť SZRB zabezpečiť plnenie základných parametrov požadovaných regulátorom. Podľa ministerstva financií ide najmä o dosahovanie úrovne primeranosti vlastných zdrojov a miery rizika likvidity. Banka plánuje finančné prostriedky vložené na termínované účty umiestniť na medzibankovom peňažnom trhu, použiť ich na poskytovanie úverov, či na investovanie do cenných papierov prostredníctvom obchodov s Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity.
Od vzniku SZRB jej prvoradým cieľom bola a je najmä podpora rozvoja malého a stredného podnikania poskytovaním záruk a úverov. Sústredí sa hlavne na malých a stredných podnikateľov, ktorí nie sú podľa ministerstva financií prioritnou skupinou komerčných bánk. Banka vzhľadom na túto skutočnosť uvažuje o prijímaní vkladov iba od právnických osôb a fyzických osôb - podnikateľov.
Autá v najbližších mesiacoch pravdepodobne nezdražejú
28. 9. 2009
A nakupovať ich u susedov už nie je také výhodné ako pred časom. Za hranicami okolitých štátov (okrem Poľska) sú cenníkové ceny porovnávaných áut pri väčšine modelov porovnateľné alebo vyššie ako na Slovensku.
Dnes sa už napríklad nevyplatí kupovať auto v Česku, kde ešte v marci či apríli boli nižšie ceny aj kratšie čakacie lehoty.
Podľa údajov Štatistického úradu od jari priemerné ceny áut na Slovensku nestúpli.
Nie sú dôvody, aby sa ceny automobilov dvíhali ani v najbližších mesiacoch.
Analytici sa zhodujú, že ak chcú ľudia kúpiť auto, je lepšie počkať, kým ho budú môcť zaplatiť v hotovosti. Zdroje lízingovkám pod vplyvom krízy zdraželi, preto ich aj klientom požičiavajú drahšie. Lízing navyše znamená záväzok pravidelných splátok a vyžaduje stabilný príjem. Kríza však spôsobuje, že o prácu môžu prísť aj ľudia, ktorí si túto možnosť nepripúšťajú. O auto kúpené na úver či lízing potom môžu ľahko prísť, pričom väčšinu uhradených splátok stratia.
Veľmi podobne ako ceny ojazdených áut klesali aj ceny nových vozidiel.