Bez razantných opatrení bude zadlženosť prudko narastať
12. 10. 2023
Varuje minister financií Michal Horváth. Reagoval tak aj na vyjadrenia Roberta Fica, že návrh rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. Slovensko potrebuje začať s ozdravením verejných financií čo najskôr. Bude však lepšie, keď bude konsolidácia napredovať postupnými krokmi, a nie prostredníctvom vyrovnaného rozpočtu.
Ako presne budú opatrenia vyzerať a akým tempom sa budú prijímať je už na novozvolenej vláde. Po rokovaní kabinetu, ktorý v stredu schválil formálny návrh vyrovnaného rozpočtu, to uviedol dočasne poverený minister financií Michal Horváth. "Naše analýzy ukázali, že ak sa prijmú konsolidačné opatrenia, ktoré budú málo razantné, tak miera zadlženosti Slovenska bude naďalej prudko narastať, čo eventuálne bude pre krajinu neúnosné," zdôraznil.
reagoval tak aj na stredajšie vyjadrenia lídra Smeru a pravdepodobne budúcej vládnej koalície Roberta Fica, že návrh rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. V tejto súvislosti je podľa neho dôležité, aby Slovensko malo pre krízové situácie vytvorený dostatočný vankúš vo verejných financiách a nebolo tak odkázané iba na prístup finančných trhov.
Rezort financií pripravil návrh možných konsolidačných opatrení, ktorý je podľa ministra veľmi pestrý a široký. "Ten balík sme sa snažili nastaviť tak, aby bol apolitický, aby si tam našiel každý niečo pre seba, z hociktorého konca politického spektra," priblížil Horváth. Vyberali pritom opatrenia, ktoré majú čo najmenší vplyv na slovenskú ekonomiku, na životnú úroveň ľudí a zároveň majú trvalý ozdravný vplyv na verejné financie. V tejto chvíli podľa vlastných slov nevie, nad akými konkrétnymi krokmi uvažujú politické strany, ktoré vytvoria budúcu vládu. "Myslím si však, že to spektrum, ktoré sme my predstavili, je tak široké, že bude ťažké hľadať nejaké iné opatrenia, ktoré spĺňajú požiadavku dlhodobého charakteru a toho, že nebudú príliš deformovať fungovanie ekonomiky," dodal minister.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Zamestnanosť v slovenskom priemysle rekordne rástla
13. 4. 2011
Zamestnanosť v priemysle rástla vo februári 2011 najrýchlejšie od jari 2007.
Podľa aktuálnych údajov Štatistického úradu SR sa v druhom mesiaci zvýšila zamestnanosť v tomto odvetví medziročne o 5,1 % na 495.536 osôb. V porovnaní s februárom 2010 sa v tomto roku zvýšila aj zamestnanosť v oblasti informácií a komunikácie, a to o 13,6 % na 38 219 osôb.
Obchodný deficit Číny je 1,02 mld. USD
11. 4. 2011
Zahraničný obchod Číny vykázal v 1. štvrťroku schodok 1,02 miliardy dolárov, pretože silný domáci dopyt a stúpajúce ceny komodít zvýšili hodnotu dovozu na novú rekordnú úroveň. Oznámil to čínsky colný úrad.
Krajina tak zaznamenala prvý štvrťročný obchodný deficit od roku 2004. Export sa medziročne zvýšil o 26,5 % na 399,64 miliardy dolárov. Import stúpol dokonca o 32,6 % na 400,66 miliardy dolárov. Analytici predpokladajú, že v celom tomto roku vykáže Čína obchodný prebytok 160 až 200 miliárd dolárov.
Slovenský priemysel spomalil. Na vine sú automobilky
11. 4. 2011
Pod februárové spomalenie rastu v slovenskom priemysle sa podpísal najmä nižší výkon automobiliek a pokles výroby v hutníctve.
Podľa analytikov ide o dva najväčšie sektory priemyslu, kde aj malé výkyvy majú veľkú váhu na celkovom objeme výroby v priemysle.
Slovensko má výhodnejšie podmienky pre investorov
8. 4. 2011
Spoločnosť SECOP sa rozhodla presťahovať svoj závod zo Slovinska na Slovensko hlavne kvôli ekonomickým problémom na Slovinsku a rozdielom medzi obidvoma krajinami. Uviedol ľubľanský denník Delo.
Noviny pripomínajú, že Slovensko má nižšie dane, zaviedlo významnú rovnú daň, má aj o niečo nižšie mzdy ako Slovinsko, uskutočnilo viac reforiem, je konkurencieschopnejšie a "priateľskejšie" k podnikateľom ako Ľubľana.