Bez razantných opatrení bude zadlženosť prudko narastať
12. 10. 2023
Varuje minister financií Michal Horváth. Reagoval tak aj na vyjadrenia Roberta Fica, že návrh rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. Slovensko potrebuje začať s ozdravením verejných financií čo najskôr. Bude však lepšie, keď bude konsolidácia napredovať postupnými krokmi, a nie prostredníctvom vyrovnaného rozpočtu.
Ako presne budú opatrenia vyzerať a akým tempom sa budú prijímať je už na novozvolenej vláde. Po rokovaní kabinetu, ktorý v stredu schválil formálny návrh vyrovnaného rozpočtu, to uviedol dočasne poverený minister financií Michal Horváth. "Naše analýzy ukázali, že ak sa prijmú konsolidačné opatrenia, ktoré budú málo razantné, tak miera zadlženosti Slovenska bude naďalej prudko narastať, čo eventuálne bude pre krajinu neúnosné," zdôraznil.
reagoval tak aj na stredajšie vyjadrenia lídra Smeru a pravdepodobne budúcej vládnej koalície Roberta Fica, že návrh rozpočtu z dielne kabinetu odborníkov ich k ničomu nezaväzuje a konsolidácia verejných financií nemôže byť na úkor dosiahnutého sociálneho štandardu. V tejto súvislosti je podľa neho dôležité, aby Slovensko malo pre krízové situácie vytvorený dostatočný vankúš vo verejných financiách a nebolo tak odkázané iba na prístup finančných trhov.
Rezort financií pripravil návrh možných konsolidačných opatrení, ktorý je podľa ministra veľmi pestrý a široký. "Ten balík sme sa snažili nastaviť tak, aby bol apolitický, aby si tam našiel každý niečo pre seba, z hociktorého konca politického spektra," priblížil Horváth. Vyberali pritom opatrenia, ktoré majú čo najmenší vplyv na slovenskú ekonomiku, na životnú úroveň ľudí a zároveň majú trvalý ozdravný vplyv na verejné financie. V tejto chvíli podľa vlastných slov nevie, nad akými konkrétnymi krokmi uvažujú politické strany, ktoré vytvoria budúcu vládu. "Myslím si však, že to spektrum, ktoré sme my predstavili, je tak široké, že bude ťažké hľadať nejaké iné opatrenia, ktoré spĺňajú požiadavku dlhodobého charakteru a toho, že nebudú príliš deformovať fungovanie ekonomiky," dodal minister.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Štát bude hľadať peniaze do rozpočtu v energetických daniach
18. 4. 2013
MF uvažuje nad zrušením výnimiek pri energetických daniach.
Rezort financií očakáva dodatočný príjem do štátnej kasy.
Na Slovensku v súčasnosti existuje relatívne vysoký počet fakultatívnych, to jest dobrovoľných oslobodení energetických daní pri elektrine, uhli či zemnom plyne. Ich zrušenie by prispelo k zvýšeniu výnosu o približne 50 mil. eur ročne
MMF prognózuje Slovensku rast 1,4 percenta
17. 4. 2013
V roku 2013 bude slovenská ekonomika rásť tempom 1,4 percenta a v roku 2014 sa rast zrýchli na 2,7 percenta.
Infláciu spotrebiteľských cien na Slovensku fond v tomto roku odhaduje na úrovni 1,9 % a v roku 2014 vo výške 2 %. Nezamestnanosť v krajine však bude podľa MMF stagnovať a v tomto aj budúcom roku bude na úrovni 14,3 %. Hospodárstvo eurozóny podľa prognózy MMF v tomto roku klesne, a to, o 0,3 %, ale v budúcom roku už posilní o 1,1 %.
V marci bol predaj áut v únii o desatinu nižší než pred rokom
17. 4. 2013
Predaj nových áut v EÚ v marci oslabil osemnásty mesiac za sebou.
Podľa údajov sa registrácia nových áut v 27-člennom bloku medziročne zmenšila o 10,2 % na 1 307 107 automobilov. Za prvý kvartál sa v EÚ zaregistrovalo 2 989 486 nových áut, čo bolo o 9,8 % menej ako v rovnakom období vlaňajška.
Z európskych automobiliek klesol predaj francúzskej PSA v marci o 16 %. Nemecký Volkswagen evidoval pokles predaja o 9 %. Americké automobilky General Motors a Ford klesli o 12,6 % resp. 15,8 %. Juhokórejská spoločnosť Hyundai evidovala pokles o 9,5 % a predaj jej sesterskej Kia Motors, naopak, vzrástol, a to o 3,7 %.
Podľa únie inflácia na Slovensku klesla na 1,9 percenta
16. 4. 2013
Medziročná miera inflácie na Slovensku meraná podľa pravidiel EÚ v marci klesla na viac ako dvojročné minimum, keď dosiahla 1,9 percenta oproti 2,2 percenta vo februári.
V marci oproti predchádzajúcemu roku najrýchlejšie rástli ceny za vzdelanie, a to o 6,8 percenta. K zlacneniu došlo iba v kategórii doprava.
Inflácia vykazovaná podľa pravidiel EÚ slúži pre lepšie porovnanie vývoja cien v jednotlivých krajinách únie.