Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Prečo máme radi informáciu?

Užitočné informácie treba z človeka vytĺkať, neužitočné ho utlčú.

Cena informácie sa mení podľa toho, na ktorej strane kontajnera sa nachádzate.

Kto chce prežiť, musí sa správať ako rímske husi – vedieť, kedy zagágať a kedy držať zobák.

(Murphyho zákony – novela pre XXI. storočie)
Všeobecné ustanovenia

Proti tým, čom vám chcú dobre, niet ochrany.

Matka príroda je macocha.

Nevŕtajte do vecí – pokazia sa aj samy!

(Murphyho zákonník)
Márnivosť môže byť nebezpečná

Čim je človeku lepšie, tým menej myslí na zadné kolieska.

Ak si nevieš pomôcť sám, sotva ti pomôžu iní. Len blázni sa uchádzajú o pomoc u tých, ktorí dokážu len škodiť.

Pri zlej konštelácii vecí človeku skríži plány aj mravec.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho desatoro

V deväťdesiatich percentách prípadov sa veci ukážu byť horšie, ako ste očakávali. Vo zvyšných desiatich percentách sa ukážu byť také zlé, že ste to ani nemohli očakávať,

Výnimka nikdy nedokazuje pravidlo - iba testuje, či pravidlo ešte platí?

Všetko na svete funguje len preto, aby sa to v najnevhodnejšom okamihu mohlo pokaziť. Že sa to pokazilo, poznáte až potom, keď na to doplatíte.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Čo bolo na počiatku?

Na počiatku bola chvíľková nepozornosť a ona bola odrazu bola odrazu v tom.

Chyba je matkou, otcom, synom i dcérou pokroku.

Na počiatku som bol Nič, ale teraz som poslancom!

(Murphyho zákonník)

Banky postupne znižujú sadzby hypoték, avšak zmeny sú skôr kozmetické

28. 8. 2024 Pre záujemcov o kúpu nehnuteľnosti sa ani po poklese sadzieb dostupnosť bývania nemení. Úverové limity žiadateľom totiž ostávajú nezmenené. Uviedol to finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar. „Banky postupne pristupujú k znižovaniu sadzieb. Hypotéky sú od začiatku prázdnin lacnejšie už v ČSOB, Prima banke, Tatra banke i Slovenskej sporiteľni. O nutnom poklese sadzieb sa síce hovorí od začiatku roka, no zmeny sú skôr kozmetické než rázne," priblížil Škriniar. Doplnil, že úverové limity žiadateľom ostávajú aj po znížení sadzieb nezmenené. Podľa Škriniara to, či banka bude ponúkať sadzbu 4 % alebo 5 %, pri najobľúbenejších fixáciách nebude mať vplyv na výšku hypotéky.
„Niečo iné bude, ak sadzby klesnú pod 4 %. Vtedy sa totiž zníži aj testovacia úroková sadzba. Pri úrokoch nad 4 % je pri krátkych fixáciách výška testovacej sadzby vo výške 6 %, pri úrokoch pod 4 % sa rovná súčtu sadzby a 2 %," vysvetlil Škriniar.
Analytik spresnil, že najobľúbenejšie fixácie úrokových sadzieb sú troj - až päťročné. Ak by však žiadateľ mal záujem o desať - a viacročnú fixáciu, mohol by podľa Škriniara získať vyšší úver.
„Vyšší úrok znamená vyššiu splátku, no v prípade dlhších fixácií sa znižuje testovacia úroková sadzba. Vďaka tomu je možné žiadateľovi ponúknuť vyšší úver, ktorý sprístupní nehnuteľnosť podľa jeho predstáv," uviedol Škriniar s tým, že podmienky hypotekárnych úverov a porovnanie ponúk bánk je dobré konzultovať s licencovaným nezávislým finančným sprostredkovateľom.
S
(Zdroj: aktuality.sk)

Verejné obstarávanie po novom

3. 5. 2021 Súčasná slovenská právna úprava je v niektorých aspektoch prísnejšia, a to aj v oblastiach postupov subjektov, ktorých zákazky sú spolufinancované viac ako 50 % verejným obstarávateľom alebo obstarávateľom. V súčasnosti tieto subjekty musia zabezpečiť obstaranie služieb v oblasti výskum a vývoja prísnejšími postupmi podľa zákona o VO.
Cieľom novely je odstránenie národného goldplatingu a zosúladenie národnej úpravy s európskou v oblasti služieb zameraných na výskum a vývoj. Úprava má veľký potenciál zjednodušiť najmä implementáciu projektov a zabezpečiť efektívne a včasné využitie finančných prostriedkov poskytnutých Slovenskej republike z európskych štrukturálnych a investičných fondov na podporu inovácií, rozvoj regiónov a znižovanie regionálnych rozdielov. Osobitne je takéto zosúladenie vhodné v prípade podpory výskumno-vývojových projektov, ktoré boli vyhodnotené ako vysoko kvalitné v rámci komunitárnych nástrojov podpory Európskej únie. Právna úprava približuje národnú právnu úpravu obstarávania služieb v oblasti výskumu a vývoja dotovanými subjektami so smernicou č. 2014/24/EÚ v platnom znení. Neaplikovanie zákona sa v súlade s predmetnou smernicou týka aj subjektov, ktorým na zákazku na služby vo výskume a vývoji poskytol verejný obstarávateľ viac ako polovicu finančných prostriedkov. Čiastočne sa tak odbúrava prísnejšie stanovenie podmienok v tejto oblasti na národnej úrovni oproti európskej regulácii. Rozdiel v regulácii je osobitne vypuklý v prípadoch, kedy obstarávanie sa má realizovať v rámci výskumno-vývojových projektov, ktoré boli vyhodnotené ako vysoko kvalitné v rámci komunitárnych nástrojov podpory Európskej únie, a zároveň majú byť realizované aj v národných podmienkach. V týchto prípadoch dochádza k dualite, kedy hodnotenie na európskej úrovni zohľadňuje vyňatie týchto situácií z pôsobnosti predmetnej smernice, zatiaľ čo na národnej úrovni obstarávanie podlieha postupom podľa zákona.
K

Nálada v ekonomike prekonala veľké rekordy

30. 4. 2021 Na úrade práce je momentálne viac ako 230-tisíc nezamestnaných. Časť z nich prišla o zamestnanie pre pandémiu, ktorá spustila vlnu ekonomických problémov. Medzi najviac zasiahnuté sektory však jednoznačne patrili služby.
Štát ich natvrdo zavrel, pomoc pre ne často meškala a nádej bola v nedohľadne. Až doteraz. Už v priebehu apríla sa začalo hovoriť, že reštrikcie sa zmiernia a aj tieto prevádzky budú môcť privítať prvých hostí. A to ich zjavne vzpružilo. Patrili k tým, ktorí sa v najvýraznejšej miere podieľali na tom, že Slovensko zaznamenalo dôležitý rekord. Indikátor ekonomického sentimentu, teda akýsi prieskum nálad, dosiahol najlepšie úrovne od marca 2018. Teda obdobia dávno pred koronakrízou.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Meď je najdrahšia za desať rokov

28. 4. 2021 Ceny medi dnes vystúpili na maximum za viac ako desať rokov. Pomohol im slabší dolár, ale aj obavy o budúce dodávky v čase, keď sa globálna ekonomika začína zotavovať, čo podľa predpokladov prinesie aj vyšší dopyt po kovoch. Cena trojmesačného kontraktu na meď na Londýnskej burze kovov (LME) sa dostala až na 9700,50 dolára za tonu, najviac od augusta 2011.
Meď je dôležitá pri súčasnej snahe prechádzať na takzvanú zelenú energiu a očakáva sa, že vďaka tomu, ako si krajiny po celom svete budú vytyčovať stále ambicióznejšie klimatické ciele, bude rast ceny pokračovať.
Na šanghajskej burze sa cena najobchodovanejšieho júnového kontraktu na meď zvýšila až na 71 130 jüanov. Bola tak najvyššie od marca 2011, uviedla agentúra Reuters.
Analytici banky Goldman Sachs Group a obchodníka Trafigura Group očakávajú, že cena by mohla prekročiť rekordných 10 190 dolárov z roku 2011 a potom bude pokračovať v raste, pretože dopyt prekoná ponuku, upozornila agentúra Bloomberg.
Obavy o plynulosť dodávok vyvoláva hrozba štrajku v Čile, ku ktorému vyzvali zamestnanci prístavov. To ohrozuje vývoz z tejto juhoamerickej krajiny, najmä do Číny. Čile sa na celosvetových dodávkach medi podieľa zhruba štvrtinou.
Čína patrí medzi najväčších spotrebiteľov kovov na svete. V prvom štvrťroku čínska ekonomika zaznamenala vysoký rast, ktorý pokračuje aj v apríli.
V
(Zdroj: hnonline.sk)

Realitný trh ožíva

26. 4. 2021 Otvorenie realitných kancelárií ide ruka v ruke s celkovým uvoľňovaním protipandemických opatrení. Vďaka tomu dôjde zrejme už počas mája k výraznému oživeniu realitného trhu a k zvýšeniu počtu realitných obchodov o desiatky percent. Uviedol to analytik Realitnej únie Vladimír Kubrický. Napriek tomu však rast podľa neho nebude taký prudký, ako pred rokom, keď sa realitný trh takmer zastavil a po zrušení opatrení začínal skoro od nuly.
Počas druhej vlny totiž k podobnému ochromeniu obchodovania nedošlo a novej situácii sa už medzičasom prispôsobili aj realitné kancelárie.
"Tohtoročný jarný reštart trhu preto prebehne plynulejšie, bez zásadných zlomov a očakávaní poklesu predajných cien," zdôraznil analytik. Pripomenul, že na rozdiel od predajných cien, naopak, počas posledného roka klesali nájmy.
Aj tu však podľa neho dôjde k oživeniu, odznievanie pandémie počas najbližších mesiacov bude znamenať hromadný návrat zamestnancov, študentov či turistov do väčších miest. "Koncom leta sa rastúci dopyt premietne aj do vyšších cien prenájmov," dodal analytik.
Na margo obchodovania s nehnuteľnosťami Kubrický dodal, že na realitnom trhu patrí jar tradične medzi najživšie obdobia roka. Popri uvoľnení opatrení je motivujúcim faktorom aj samotná pandémia ochorenia COVID-19, ktorá viedla mnoho ľudí k prehodnoteniu svojho bývania.
V
(Zdroj: hnonline.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Ingrida
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner