Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Murphyho zákony po slovensky

Nešťastie čaká na teba za rohom.

Veci zásadne spejú od zlého k horšiemu.

Najhoršie veci najčastejšie postihujú najlepších ľudí.

(Murphyho Zbierka zákonov)
Murphyho zákony a komentáre

O tom, ako veci vyzerajú, rozhoduje uhol pohľadu. Čo je dovolené bohom, nie je dovolené volom.

Vždy chýba tá vec, ktorú práve najviac potrebuješ.

Nikdy nie je tak zle, aby zajtra nemohlo byť horšie.

(Murphyho zrnká II)
Opatrnosti nie je nikdy dosť

Ani tá najlepšia lesť nefunguje naveky.

Ľudský strach z vecí rastie úmerne s ich neobvyklosťou.

Čím je vo väčšom bezpečí ten, kto radí, tým jeho rada za menej stojí.

(Murphyho zákony v bájkach)
Život treba žiť

Pri nádhernom mauzóleu Rotschildovcov na frankfurtskom cintoríne sa zastaví chudobný Kohn. Dlho stavbu bez slova obdivuje. Potom si potichu pre seba závistlivo povzdychne: „Tí si ale žijú!“

Najväčšou kvalitou peňazí je ich kvantita. (Spinoza)

Všetko na svete má, zrejme kvôli zachovaniu rovnováhy, svoj protiklad. Ku hmote dnes máme antihmotu, k peniazom dieru vo vrecku, k ilúziám hrču na hlave, no a k dôvtipu máme ľudskú závisť...

(Zrnká úsmevu)
Murphyho postrehy

Kde pijú, pi. Kde jedia, jedz. Kde pracujú, radšej nezavadzaj.

Problém zajtrajška: „Čo človek má z toho, že zajtra bude lepšie, keď vždy, keď sa zobudí, je ešte iba dnes...“.

Najlepšie, čo človek môže urobiť, je čakať, kým to zaňho neurobia iní.

(Murphyho zrnká II)

Až 6,6 percenta dospelej populácie SR nezvláda splácať svoje dlhy

29. 6. 2023 V úplnom protiklade s mladými sú v postoji k zadlžovaniu sa seniori, pre ktorých by bola skutočnosť, že majú dlh, pravdepodobne pocitom hanby. Problémy so splácaním majú vo vyššej miere rodiny s deťmi a občania s najnižšími príjmami. Načas splácajú svoje záväzky častejšie obyvatelia Bratislavského kraja, naopak, najväčší počet zadlžených ľudí žije v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti EOS KSI Slovensko vykonaného v spolupráci s agentúrou AKO. Je to alarmujúce číslo," uviedol riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích, pretože v daných prípadoch ide o ľudí, ktorí nesplácajú nielen úvery, ale napríklad aj účty za bývanie, energie, vodu, telekomunikačné služby, a požičiavajú si už aj na nákupy základných potrieb pre rodinu.
Problematike rozumejú len traja z desiatich. Riaditeľ EOS KSI Slovensko Peter Dvornák dodal, že nadpriemerne nezvláda svoje záväzky platiť skupina vo veku 34 až 49 rokov, ktorá má malé deti. To podľa neho logicky súvisí s vplyvom inflácie a s tým, že ide o najvýraznejšie zadlženú vekovú skupinu.
Zhruba sedem percent obyvateľov SR nad 18 rokov priznalo, že oblasti financií a dlhov vôbec nerozumejú. Problematike rozumejú len traja z desiatich a dve tretiny opýtaných jej rozumejú čiastočne. Pod pojmom dlh bol v prieskume zadefinovaný akýkoľvek záväzok po splatnosti voči banke, leasingovej spoločnosti, splátkovému predaju alebo dodávateľovi služieb, napríklad elektriny, plynu, vody, alebo telekomunikačných či poistných.
Mladí pristupujú k úverovaniu ako k múdremu rozhodnutiu. Problémy so splácaním majú vo vyššej miere rodiny s deťmi a občania s najnižšími príjmami. Podľa typu domácnosti najpoctivejšie spláca pár bez detí, ktorý nemá výdavky na rodinu. Rovnako tak majú silnejšiu platobnú disciplínu aj samostatne žijúci ľudia. "Mnoho mladších ľudí so slušným príjmom a vyšším vzdelaním si nabralo vyššie pôžičky.
K životnému štandardu tejto skupiny patrilo mať v rodine dve autá na lízing, vysokú hypotéku, prípadne investíciu na úver do investičnej nehnuteľnosti," ponúka vysvetlenie k dátam Dvornák.
S týmto predpokladom korešponduje aj zistenie, že mladí ľudia pristupujú k nutnosti úverovania ako k múdremu rozhodnutiu, ktoré im pomôže nadobudnúť majetok a dobre investovať. V úplnom protiklade s mladými je v postoji k zadlžovaniu sa skupina seniorov nad 66 rokov, pre ktorých by bola skutočnosť, že majú dlh, pravdepodobne pocitom hanby.
S
(Zdroj: hnonline.sk)

Klienti lízingoviek môžu využiť šrotovné

12. 3. 2009 Dohodli sa na tom Ministerstvo hospodárstva SR a Asociácia lízingových spoločností. Podmienkou však je, že produkty lízingových spoločností budú v súlade s výnosom MH o šrotovnom.
Nové vozidlo teda lízingovými spoločnosťami nebude prefinancované vo forme klasického finančného lízingu, ale ich inými produktami, napríklad úverom alebo spotrebným úverom. Tak sa naplní podmienka, že kupujúcim nového auta sa stane majiteľ zošrotovaného vozidla. Zákazníci, ktorí sú rozhodnutí žiadať financovanie kúpy dotovaného vozidla, sa môžu teda obrátiť na lízingové spoločnosti, ktoré prefinancujú toto vozidlo v súlade s výnosom, pričom celá výška šrotovného bude použitá v prospech zákazníka.
(Zdroj: HNONLINE)

Slovensko je dobrá krajina pre investície

12. 3. 2009 Vyhlásil to generálny riaditeľ talianskej energetickej spoločnosti Enel Fulvia, ktorá na Slovensku investuje 3,3 mld. €. Napriek tomu považuje situáciu na slovenskom trhu za napätú, pretože po odstavení druhého bloku v Bohuniciach krajina zrazu nemá dostatok výrobnej kapacity. Slovensko sa tak miesto tradičnej pozície vývozcu stalo importérom.
Väčšia časť z plánovaných investícií na Slovensku pôjde na dostavbu 3. a 4. bloku Atómovej elektrárne Mochovce. Počas dostavby bude v Mochovciach pracovať približne 3 500 ľudí, pričom 200 až 300 pracovných miest by malo vzniknúť po sprevádzkovaní blokov.
(Zdroj: HNONLINE)

Krátkodobá platobná neschopnosť

11. 3. 2009 Aj zdravá spoločnosť sa môže v súčasnosti ľahko dostať do problémov. Stačí, aby klienti či obchodní partneri prestali platiť načas.
Firma sa môže v dôsledku toho dostať do situácie, že jej krátkodobo budú chýbať peniaze na to, aby pokračovala v biznise.
Ak sa firma do takejto situácie dostane, mala by začať okamžite komunikovať so svojimi veriteľmi, pričom by sa mala snažiť nájsť riešenia, ktoré jej pomôžu stabilizovať cash flow. Odporúčajú sa najmä dohody o posune splatnosti alebo dohody o splátkových kalendároch. V prvom rade je však dobré, predchádzať podobným situáciám.  Najvýznamnejšími možnosťami prevencie sú pravidelné finančné plánovanie, starostlivý výber obchodných partnerov a zabezpečené prevádzkové financovanie.
Možnosti financovania firmy, ktorá sa dostala do druhotnej platobnej neschopnosti, sa cez banku zmenšujú. Spoločnosť musí byť pripravená poskytnúť osobné ručenie a adekvátnu zábezpeku za takúto formu financovania.
Klienti na preklenutie krátkodobých prevádzkových potrieb najčastejšie využívajú kontokorentný úver (možnosť prečerpať účet do stanoveného limitu). Možnosťou môže byť aj využitie faktoringových služieb (odpredaj pohľadávok). Využiť faktoring je výhodné v prípadoch, keď má spoločnosť voči svojim dlžníkom pohľadávky, ktoré sú ešte pred uplynutím lehoty splatnosti.
Banky vedia pomôcť aj firmám, ktoré majú dočasný prebytok peňazí, ktoré nevedia alebo nemôžu v súčasnosti využiť. Klienti môžu využívať krátkodobé termínované vklady, prípadne individuálne úročenie svojich bežných účtov. Možné je využiť aj rôzne štruktúrované produkty.
Opatrenia na prekonanie krátkodobého nedostatku peňazí
- neustálá prevencia
- okamžitá komunikácia s veriteľmi
- využitie kontokorentného  úveru
- faktoring (odpredaj pohľadávok).
(Zdroj: HNONLINE)

Lízing pri šrotovnom nie je úplne vylúčený

11. 3. 2009 Nárok na štátnu dotáciu majú aj tí motoristi, ktorí si nechali auto zlikvidovať už deviateho marca, napriek tomu, že niektoré administratívne detaily sa doťahovali až 10. marca.
Predaj áut sa môže rozbehnúť až po podpísaní príslušných zmlúv, tak ako je to deklarované vo výnose. Výnos ministerstva o vyplácaní  šrotovného nepodporuje lízing. Vyžaduje priamy vzťah medzi tou osobou, ktorá nové auto kupuje a stane sa jeho majiteľom a tou, ktorá dala zošrotovať staré. Ak si však lízingové spoločnosti svoje podmienky dokážu upraviť tak, aby majiteľom nového auta už od začiatku lízingu bol motorista (teraz sa ním stáva až po splatení lízingu), šrotovné by sa mohlo využívať aj v tomto prípade.  Asociácia lízingových  spoločností bude ešte s ministerstvom o šrotovnom rokovať.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Svetozár
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner