Až 6,6 percenta dospelej populácie SR nezvláda splácať svoje dlhy
29. 6. 2023
V úplnom protiklade s mladými sú v postoji k zadlžovaniu sa seniori, pre ktorých by bola skutočnosť, že majú dlh, pravdepodobne pocitom hanby. Problémy so splácaním majú vo vyššej miere rodiny s deťmi a občania s najnižšími príjmami. Načas splácajú svoje záväzky častejšie obyvatelia Bratislavského kraja, naopak, najväčší počet zadlžených ľudí žije v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti EOS KSI Slovensko vykonaného v spolupráci s agentúrou AKO. Je to alarmujúce číslo," uviedol riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích, pretože v daných prípadoch ide o ľudí, ktorí nesplácajú nielen úvery, ale napríklad aj účty za bývanie, energie, vodu, telekomunikačné služby, a požičiavajú si už aj na nákupy základných potrieb pre rodinu.
Problematike rozumejú len traja z desiatich. Riaditeľ EOS KSI Slovensko Peter Dvornák dodal, že nadpriemerne nezvláda svoje záväzky platiť skupina vo veku 34 až 49 rokov, ktorá má malé deti. To podľa neho logicky súvisí s vplyvom inflácie a s tým, že ide o najvýraznejšie zadlženú vekovú skupinu.
Zhruba sedem percent obyvateľov SR nad 18 rokov priznalo, že oblasti financií a dlhov vôbec nerozumejú. Problematike rozumejú len traja z desiatich a dve tretiny opýtaných jej rozumejú čiastočne. Pod pojmom dlh bol v prieskume zadefinovaný akýkoľvek záväzok po splatnosti voči banke, leasingovej spoločnosti, splátkovému predaju alebo dodávateľovi služieb, napríklad elektriny, plynu, vody, alebo telekomunikačných či poistných.
Mladí pristupujú k úverovaniu ako k múdremu rozhodnutiu. Problémy so splácaním majú vo vyššej miere rodiny s deťmi a občania s najnižšími príjmami. Podľa typu domácnosti najpoctivejšie spláca pár bez detí, ktorý nemá výdavky na rodinu. Rovnako tak majú silnejšiu platobnú disciplínu aj samostatne žijúci ľudia. "Mnoho mladších ľudí so slušným príjmom a vyšším vzdelaním si nabralo vyššie pôžičky.
K životnému štandardu tejto skupiny patrilo mať v rodine dve autá na lízing, vysokú hypotéku, prípadne investíciu na úver do investičnej nehnuteľnosti," ponúka vysvetlenie k dátam Dvornák.
S týmto predpokladom korešponduje aj zistenie, že mladí ľudia pristupujú k nutnosti úverovania ako k múdremu rozhodnutiu, ktoré im pomôže nadobudnúť majetok a dobre investovať. V úplnom protiklade s mladými je v postoji k zadlžovaniu sa skupina seniorov nad 66 rokov, pre ktorých by bola skutočnosť, že majú dlh, pravdepodobne pocitom hanby.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
Presunu voľných prostriedkov do SZRB nič nebráni
28. 9. 2009
Zámeru vlády presunúť dočasne voľné prostriedky štátnych podnikateľských subjektov do Slovenskej záručnej a rozvojovej banky nestoja v ceste legislatívne ani technické prekážky. Analýzou vypracovanou rezortom financií sa bude v stredu zaoberať vláda.
Kabinet má odporučiť štatutárom podnikov s majetkovou účasťou štátu, aby zvážili ukladanie dočasne voľných prostriedkov v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke.
Podľa záverov materiálu je ukladanie dočasne voľných finančných prostriedkov štátnych podnikateľských subjektov v Slovenskej záručnej a rozvojovej banke realizovateľné bez potreby zmeny právnych predpisov. Z jednotlivých častí analýzy vyplýva aj schopnosť SZRB zabezpečiť plnenie základných parametrov požadovaných regulátorom. Podľa ministerstva financií ide najmä o dosahovanie úrovne primeranosti vlastných zdrojov a miery rizika likvidity. Banka plánuje finančné prostriedky vložené na termínované účty umiestniť na medzibankovom peňažnom trhu, použiť ich na poskytovanie úverov, či na investovanie do cenných papierov prostredníctvom obchodov s Agentúrou pre riadenie dlhu a likvidity.
Od vzniku SZRB jej prvoradým cieľom bola a je najmä podpora rozvoja malého a stredného podnikania poskytovaním záruk a úverov. Sústredí sa hlavne na malých a stredných podnikateľov, ktorí nie sú podľa ministerstva financií prioritnou skupinou komerčných bánk. Banka vzhľadom na túto skutočnosť uvažuje o prijímaní vkladov iba od právnických osôb a fyzických osôb - podnikateľov.
Autá v najbližších mesiacoch pravdepodobne nezdražejú
28. 9. 2009
A nakupovať ich u susedov už nie je také výhodné ako pred časom. Za hranicami okolitých štátov (okrem Poľska) sú cenníkové ceny porovnávaných áut pri väčšine modelov porovnateľné alebo vyššie ako na Slovensku.
Dnes sa už napríklad nevyplatí kupovať auto v Česku, kde ešte v marci či apríli boli nižšie ceny aj kratšie čakacie lehoty.
Podľa údajov Štatistického úradu od jari priemerné ceny áut na Slovensku nestúpli.
Nie sú dôvody, aby sa ceny automobilov dvíhali ani v najbližších mesiacoch.
Analytici sa zhodujú, že ak chcú ľudia kúpiť auto, je lepšie počkať, kým ho budú môcť zaplatiť v hotovosti. Zdroje lízingovkám pod vplyvom krízy zdraželi, preto ich aj klientom požičiavajú drahšie. Lízing navyše znamená záväzok pravidelných splátok a vyžaduje stabilný príjem. Kríza však spôsobuje, že o prácu môžu prísť aj ľudia, ktorí si túto možnosť nepripúšťajú. O auto kúpené na úver či lízing potom môžu ľahko prísť, pričom väčšinu uhradených splátok stratia.
Veľmi podobne ako ceny ojazdených áut klesali aj ceny nových vozidiel.
Zníženie výkupných cien elektriny z veterných elektrární
25. 9. 2009
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) vo svojom novom výnose znížil výkupné ceny elektrickej energie vyrobenej prostredníctvom veterných elektrární z doterajších približne 84 eur na súčasných 81 eur za megawatthodinu.
Návratnosť investície do výstavby veterných elektrární sa tak podľa predsedu Združenia pre veternú energiu na Slovensku predĺži zo súčasných približne 13 rokov na zhruba 15 rokov.
Regulačný úrad je presvedčený, že vďaka novým výkupným cenám priemerná návratnosť investície do výstavby obnoviteľných zdrojov sa bude pohybovať od osem do desať rokov.
Podľa hovorcu ministra hospodárstva patria veterné elektrárne medzi nestabilné zdroje. Pri veľkom inštalovanom výkone veterných elektrární by mohol tento zdroj ohroziť stabilitu elektrickej sústavy Slovenska. Reguláciu výstavby slnečných a veterných elektrární na Slovensku navrhla Slovenská elektrizačná prenosová sústava, ktorá zaradila slnečné a veterné elektrárne medzi tzv. nepredikovateľné obnoviteľné zdroje elektriny.
Podpora separovaného zberu
24. 9. 2009
Dohodu o priamej finančnej podpore separovaného zberu a priamom financovaní prevádzky miestnych systémov separovaného zberu odpadov z obalov je pripravená uzatvoriť s mestami a obcami organizácia ENVI-PAK.
Zámerom je nastavenie pravidiel spolupráce tak, aby bolo možné platiť mestám a obciam za všetky odpady z obalov, ktoré budú prostredníctvom miestnych systémov separovaného zberu odpadov z obalov z domácností vyzbierané a zrecyklované, bez ohľadu na ich množstvo a výšku limitov, ktoré povinným osobám predpisuje legislatíva.
Podľa ENVI-PAK súčasné prostredie a situácia, v ktorej sa separovaný zber odpadov z obalov nachádza, nie je v prospech samosprávy ani priemyslu. Medzi hlavné problémy patrí dlhodobé podfinancovanie separovaného zberu, nedostatočná evidencia a náročná administratíva, vysoká závislosť separovaného zberu na výkupných cenách druhotných surovín, pokrivený trh s obchodovaním s druhotnou surovinou a vysoký počet povinných osôb, ktoré si neplnia svoje povinnosti vyplývajúce z odpadovej a obalovej legislatívy.
Tieto problémy si priemysel plne uvedomuje, a prostredníctvom organizácie ENVI-PAK je pripravený uzatvoriť so samosprávami dohodu o priamej finančnej podpore separovaného zberu, a takto financovať prevádzku miestnych systémov separovaného zberu odpadov z obalov. V členských krajinách Európskej únie takéto systémy fungujú už takmer 20 rokov.
ENVI-PAK ponúka mestám a obciam zapojeným do systému priamu platbu za všetok vyzbieraný a recyklovaný odpad z obalov ktorý pochádza z domácností, vzniknutý na území mesta a obce bez ohľadu na jeho množstvo. Platby budú odvodené od reálnych objektívnych nákladov miest a obcí spojených so separovaným zberom odpadov z obalov. Organizácia ponúka tiež kvalifikované poradenstvo mestám a obciam v oblasti separovaného zberu odpadov z obalov vychádzajúce z medzinárodného know-how tzv. „Help desk“. ENVI-PAK ďalej ponúka podporu miest a obcí pri vzdelávaní obyvateľstva spojeného s propagáciou separovaného zberu odpadov z obalov.
ENVI-PAK združuje profesijné združenia Slovenskú poľnohospodársku a potravinársku komoru, , Slovenské priemyselné združenie pre obaly a životné prostredie, Slovenské združenie pre značkové výrobky, Združenie výrobcov liehu a liehovín na Slovensku, Slovenské združenie výrobcov piva a sladu, Úniu potravinárov Slovenska a Slovenskú obchodná a priemyselnú komoru.