Až 6,6 percenta dospelej populácie SR nezvláda splácať svoje dlhy
29. 6. 2023
V úplnom protiklade s mladými sú v postoji k zadlžovaniu sa seniori, pre ktorých by bola skutočnosť, že majú dlh, pravdepodobne pocitom hanby. Problémy so splácaním majú vo vyššej miere rodiny s deťmi a občania s najnižšími príjmami. Načas splácajú svoje záväzky častejšie obyvatelia Bratislavského kraja, naopak, najväčší počet zadlžených ľudí žije v Trnavskom a Trenčianskom kraji. Vyplýva to z aktuálneho prieskumu spoločnosti EOS KSI Slovensko vykonaného v spolupráci s agentúrou AKO. Je to alarmujúce číslo," uviedol riaditeľ agentúry AKO Václav Hřích, pretože v daných prípadoch ide o ľudí, ktorí nesplácajú nielen úvery, ale napríklad aj účty za bývanie, energie, vodu, telekomunikačné služby, a požičiavajú si už aj na nákupy základných potrieb pre rodinu.
Problematike rozumejú len traja z desiatich. Riaditeľ EOS KSI Slovensko Peter Dvornák dodal, že nadpriemerne nezvláda svoje záväzky platiť skupina vo veku 34 až 49 rokov, ktorá má malé deti. To podľa neho logicky súvisí s vplyvom inflácie a s tým, že ide o najvýraznejšie zadlženú vekovú skupinu.
Zhruba sedem percent obyvateľov SR nad 18 rokov priznalo, že oblasti financií a dlhov vôbec nerozumejú. Problematike rozumejú len traja z desiatich a dve tretiny opýtaných jej rozumejú čiastočne. Pod pojmom dlh bol v prieskume zadefinovaný akýkoľvek záväzok po splatnosti voči banke, leasingovej spoločnosti, splátkovému predaju alebo dodávateľovi služieb, napríklad elektriny, plynu, vody, alebo telekomunikačných či poistných.
Mladí pristupujú k úverovaniu ako k múdremu rozhodnutiu. Problémy so splácaním majú vo vyššej miere rodiny s deťmi a občania s najnižšími príjmami. Podľa typu domácnosti najpoctivejšie spláca pár bez detí, ktorý nemá výdavky na rodinu. Rovnako tak majú silnejšiu platobnú disciplínu aj samostatne žijúci ľudia. "Mnoho mladších ľudí so slušným príjmom a vyšším vzdelaním si nabralo vyššie pôžičky.
K životnému štandardu tejto skupiny patrilo mať v rodine dve autá na lízing, vysokú hypotéku, prípadne investíciu na úver do investičnej nehnuteľnosti," ponúka vysvetlenie k dátam Dvornák.
S týmto predpokladom korešponduje aj zistenie, že mladí ľudia pristupujú k nutnosti úverovania ako k múdremu rozhodnutiu, ktoré im pomôže nadobudnúť majetok a dobre investovať. V úplnom protiklade s mladými je v postoji k zadlžovaniu sa skupina seniorov nad 66 rokov, pre ktorých by bola skutočnosť, že majú dlh, pravdepodobne pocitom hanby.
S
(Zdroj: hnonline.sk)
V Eustreame sa bude prepúšťať
12. 9. 2016
Je to jedno zo „zlatých vajec“ nášho štátneho rozpočtu. Spoločnosť Eustream posiela štátu na daniach, odvodoch a dividendách ročne viac ako 350 miliónov eur. Čiže takmer najviac zo všetkých firiem na trhu. A práve jeden z najdôležitejších hráčov v biznise s energiami chystá prepúšťanie.
Zo 180 zamestnancov má firma zhruba polovicu prepustiť, so zvyškom by mala ukončiť pracovný pomer dohodou. Ide predovšetkým o ľudí, ktorí sú v preddôchodkovom veku. A tých nie je málo. Podľa výročnej správy za minulý rok tvorili ľudia nad 51 rokov takmer 40 percent z celkového počtu zamestnancov.
zdroj: hnonline.sk
Počet novozaložených firiem na Slovensku sa tento rok výrazne zvýšil
24. 8. 2016
Na Slovensku sa v tomto roku zvyšuje záujem o podnikanie. Počet novozaložených firiem sa v prvom polroku priblížil výsledku za celý minulý rok, vyplýva z novej analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode Slovensko.
Počet novovzniknutých firiem na Slovensku klesol po tom, čo predchádzajúca vláda súčasného premiéra Roberta Fica zaviedla povinnosť platiť minimálnu daň z príjmov bez ohľadu na hospodársky výsledok firiem. Súčasný koaličný kabinet vo svojom programovom vyhlásení sľúbil, že toto opatrenie zruší. Zástupcovia slovenských podnikateľov tento týždeň kritizovali plány Ficovho kabinetu vybrať na daniach viac peňazí, okrem iného zdanením dividend či prostredníctvom mimoriadnych odvodov od podnikov a bánk.
zdroj: hnonline.sk
Firmám zoberú nové dane desiatky miliónov eur
18. 8. 2016
Uplynul už zhruba mesiac, odkedy minister financií Peter Kažimír oficiálne ukázal svoj daňovo-odvodový balík pre podnikateľov. Doteraz však nebolo známe, koľko reálne slovenský biznis za zmeny zaplatí. Výsledok je až teraz – účet bude v budúcom roku predstavovať najmenej 66 miliónov eur.
Na jednej strane sa tak podnikateľom uľaví vďaka nižšej dani z príjmu. Na druhej strane však budú musieť platiť viac napríklad v dôsledku zmien v registračnej dani na autá či zvýšenia a predĺženia platnosti odvodu pre regulované firmy. A čistá bilancia je vyčíslená vyššie. Zmeny odklepla na svojom včerajšom rokovaní aj vláda. Firmy sú nespokojné nielen s tým, že musia odvádzať štátu viac peňazí. Problém majú aj so spôsobom, akým vláda novú legislatívu tvorí. Podľa hovorcu automobilky KIA Motors Slovakia Jozefa Bačého je zo strany vlády veľká neochota akceptovať námietky súkromných firiem počas pripomienkového konania.
zdroj: hnonline.sk
Banky hľadajú nové príjmy od klientov
11. 8. 2016
V ére nízkych úrokov banky už veľmi nezarábajú na rozdiele medzi tým, za koľko požičajú a koľko vyplatia na vkladoch. Preto sa snažia šetriť, zvyšovať príjmy z poplatkov a provízií, prípadne hľadať nové zdroje príjmov z obchodovania a predaja poistenia.
Niektoré banky potichu dvíhajú poplatky napríklad za online transakcie, pritom samy povzbudzujú klientov, aby využívali elektronickú platbu kartou a internet banking. Aj za zrušenie trvalého príkazu si vo VÚB banke po novom priplatíte 50 centov. Banka zdražila na 10 centov aj poplatok za informačné esemesky o pohybe na účte. Pôvodne stáli osem centov, poplatok však neplatíte, ak máte SMS správy zahrnuté v cene konta. Tatra banka tiež povzbudzuje klientov, aby využívali jej novú službu Dialóg, cez ktorú vás banka overí hlasom. Ale poplatok za spracovanie platby cez telefón stúpol od júna z 1,2 na 1,5 eura.
zdroj: hnonline.sk