Aktuálne zmeny v domáckej práci a telepráci
6. 12. 2021
Podľa § 250b ods. 2 ZP počas účinnosti opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení alebo opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadených príslušným orgánom podľa osobitného predpisu je zamestnávateľ oprávnený nariadiť výkon práce z domácnosti zamestnanca, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a zamestnanec má právo na vykonávanie práce zo svojej domácnosti, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti.
Uvedené ustanovenie § 250b ods. 2 ZP teda odporúča zamestnávateľom, aby pokiaľ to dohodnutý druh práce umožňuje, zabezpečili výkon práce formou domáckej práce a telepráce.
V prípade domáckej práce ide podľa § 52 ods. 1 písm. a) ZP o výkon závislej práce, ktorá by mohla byť vykonávaná na pracovisku zamestnávateľa, vykonáva sa pravidelne v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času alebo jeho časti z domácnosti zamestnanca. Uvedené platí aj o telepráci s doplnením, že pri telepráci sa závislá práca vykonáva s použitím informačných technológií, pri ktorých dochádza pravidelne k elektronickému prenosu dát na diaľku. Podľa § 52 ods. 3 ZP sa za domácnosť zamestnanca na účely § 52 ods. 1 a 2 ZP považuje dohodnuté miesto výkonu práce mimo pracoviska zamestnávateľa.
Podľa § 52 ods. 7 ZP platí, že ak si pri domáckej práci alebo telepráci zamestnanec sám rozvrhuje pracovný čas, jeho pracovný pomer sa spravuje ZP s určitými odchýlkami v ňom ustanovenými. Napríklad nemožno uplatniť ustanovenia ZP, ktoré sa vzťahujú na rozvrhnutie ustanoveného týždenného pracovného času, o nepretržitých odpočinkoch počas pracovného dňa a v pracovnom týždni a taktiež nemožno použiť ustanovenie o prestojoch, ktoré sú podľa § 142 ods. 1 ZP prekážkou v práci na strane zamestnávateľa, okrem prestojov, za ktoré zodpovedá zamestnávateľ v danom prípade. Rozdiel je aj v prípade dôležitých osobných prekážok v práci na strane zamestnanca, ktoré sa neuplatnia s výnimkou prekážky v práci, ktorá sa týka úmrtia rodinného príslušníka.
Pokiaľ chce zamestnanec, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu sprevádzať svojho rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze, nemá právny nárok na poskytnutie pracovného voľna s náhradou mzdy, nakoľko sa uvedené ustanovenie ZP neuplatní, pretože sa vykonáva domácka práca alebo telepráca v danom prípade.
Zamestnancovi, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu nepatrí mzda za výkon práce nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce, ide však len o dispozitívnu právnu úpravu, ktorá sa uplatní len vtedy, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodnú inak, napríklad na tom, že sa uvedené mzdové zvýhodnenia zamestnancovi poskytnú.
V súvislosti s výkonom telepráce, pod ktorou sa podľa § 52 ods. 1 písm. b) ZP rozumie pravidelné vykonávanie závislej práce zamestnancom pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií, platí, že zamestnávateľ si musí, popri svojich všeobecných právnych povinnostiach, ktoré sú uvedené v § 47 ods. 1 písm. a) a ods. 2 ZP, plniť aj iné právne povinnosti, ktoré sú špecifického charakteru a súvisia s výkonom telepráce.
K
Operatívny leasing na dopravnú techniku
4. 2. 2009
Včera zanikla obchodná značka OTP Leasing a nahradila ju česká finančná spoločnosť Credium. Súčasne sa zmení aj meno ďalšej spoločnosti OTP Poisťovací Maklér na Optimalit Slovakia.
Českú finančnú
spoločnosť Credium vlastní francúzska firma Sofinco. Credium chce na Slovensku
posilniť spotrebiteľské financovanie a rozširovať operatívny lízing na dopravnú
techniku. Zároveň sa chce zamerať aj na efektívne riadenie kreditného rizika.
Výrobné ceny v eurozóne klesli
3. 2. 2009
Eurostat dnes oznámil, že hladina výrobných cien v krajinách eurozóny zaznamenala ďalší výrazný pokles. Spolu s prudkým spomalením rastu spotrebiteľských cien v januári sa tak zvyšuje pravdepodobnosť, že Európska centrálna banka na štvrtkovom zasadnutí opäť zníži úrokové sadzby.
Výrobné ceny sú významným indikátorom
tlakov na rast spotrebiteľských cien. Ak infláciu neabsorbujú vo svojich
maržiach predajcovia, odrazí sa nakoniec v spotrebiteľských cenách.
Prudké spomalenie inflácie je podľa ekonómov neprijemným prekvapením a
oživuje úvahy o deflácii, teda o absolútnom medziročnom poklese cien, ktorý by
mohol ekonomiku eurozóny tvrdo zasiahnuť. Môže sa negatívne odraziť v poklese
tržieb firiem a podniky sú nútené šetriť náklady, čo sa môže odraziť na
nezamestnanosti.
Alibizmus môže firmu zničiť
2. 2. 2009
Vo svete biznisu sa za chyby platí dvojnásobne. V podnikaní naberá podobu straty dôvery zákazníkov a zníženia zákaziek. Napriek tomu nemusí každé šliapnutie vedľa znamenať koniec sna o úspešnej firme.
Kríza
každej firmy je špecifická. Nie je preto možné ponúknuť jednotný návod ako sa z
nej dostať von. Stiahnutie chybného produktu z trhu, ospravedlnenie sa
spotrebiteľom, kompenzácia poškodených a proaktívna pozitívna komunikácia s
cieľom znovuvybudovania dôveru však určite k takýmto krokom patrí.
Naopak,
unáhlené kroky a panika sú veľmi zlé a chybné.
Stavebné firmy potrebujú zákazky
2. 2. 2009
Nateraz žijú z realitného boomu z predchádzajúcich rokov. No už v lete ich čakajú problémy. Aby udržali krok s doterajším vývojom, potrebujú zákazky za päť miliárd eur.
Na takýto objem je nastavená štruktúra firiem. Ak
bude peňazí menej, musia znižovať počty zamestnancov alebo presúvať aktivity na
východné trhy. Budú sa musieť zaujímať o každý jeden kontrakt, nielen o veľké a
lukratívne zákazky.
V roku 2009 bude stavebníctvo viac závislé od verejných
zákaziek a aktivít, na ktoré štát prispieva z peňazí daňových poplatníkov.
Diaľnice a rýchlostné cesty podržia najmä lídrov, nie menšie firmy alebo
živnostníkov.
Štatistiky ukazujú, že stavebné firmy majú prácu ešte na
najbližšieho pol roka a žijú
z objednávok, ktoré nazbierali ešte v čase realitného boomu.
Po tomto období hrozí pokles. Chýbať budú najmä peniaze
súkromných investorov. Napriek tomu podľa ministerstva sa v stavebníctve
dramatického poklesu obávať netreba.
Živnostníci sa okrem nedostatku práce obávajú aj novej
konkurencie ľudí, ktorí sa vracajú zo zahraničia. Ak budú kvalitnejší, stavebné
firmy ich začnú uprednostňovať.
Konkurenciou navrátilcov sú najviac ohrození životnostníci,
ktorých živila nová výstavba alebo sa zameriavali na dokončovacie práce. Teda
murári, obkladači či inštalatéri. Niektorí sa možno preorientujú. Napríklad
strechári na staré domy, ktoré sa po desiatkach rokov zatepľujú či
rekonštruujú.