Aktuálne zmeny v domáckej práci a telepráci
6. 12. 2021
Podľa § 250b ods. 2 ZP počas účinnosti opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení alebo opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadených príslušným orgánom podľa osobitného predpisu je zamestnávateľ oprávnený nariadiť výkon práce z domácnosti zamestnanca, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a zamestnanec má právo na vykonávanie práce zo svojej domácnosti, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti.
Uvedené ustanovenie § 250b ods. 2 ZP teda odporúča zamestnávateľom, aby pokiaľ to dohodnutý druh práce umožňuje, zabezpečili výkon práce formou domáckej práce a telepráce.
V prípade domáckej práce ide podľa § 52 ods. 1 písm. a) ZP o výkon závislej práce, ktorá by mohla byť vykonávaná na pracovisku zamestnávateľa, vykonáva sa pravidelne v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času alebo jeho časti z domácnosti zamestnanca. Uvedené platí aj o telepráci s doplnením, že pri telepráci sa závislá práca vykonáva s použitím informačných technológií, pri ktorých dochádza pravidelne k elektronickému prenosu dát na diaľku. Podľa § 52 ods. 3 ZP sa za domácnosť zamestnanca na účely § 52 ods. 1 a 2 ZP považuje dohodnuté miesto výkonu práce mimo pracoviska zamestnávateľa.
Podľa § 52 ods. 7 ZP platí, že ak si pri domáckej práci alebo telepráci zamestnanec sám rozvrhuje pracovný čas, jeho pracovný pomer sa spravuje ZP s určitými odchýlkami v ňom ustanovenými. Napríklad nemožno uplatniť ustanovenia ZP, ktoré sa vzťahujú na rozvrhnutie ustanoveného týždenného pracovného času, o nepretržitých odpočinkoch počas pracovného dňa a v pracovnom týždni a taktiež nemožno použiť ustanovenie o prestojoch, ktoré sú podľa § 142 ods. 1 ZP prekážkou v práci na strane zamestnávateľa, okrem prestojov, za ktoré zodpovedá zamestnávateľ v danom prípade. Rozdiel je aj v prípade dôležitých osobných prekážok v práci na strane zamestnanca, ktoré sa neuplatnia s výnimkou prekážky v práci, ktorá sa týka úmrtia rodinného príslušníka.
Pokiaľ chce zamestnanec, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu sprevádzať svojho rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze, nemá právny nárok na poskytnutie pracovného voľna s náhradou mzdy, nakoľko sa uvedené ustanovenie ZP neuplatní, pretože sa vykonáva domácka práca alebo telepráca v danom prípade.
Zamestnancovi, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu nepatrí mzda za výkon práce nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce, ide však len o dispozitívnu právnu úpravu, ktorá sa uplatní len vtedy, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodnú inak, napríklad na tom, že sa uvedené mzdové zvýhodnenia zamestnancovi poskytnú.
V súvislosti s výkonom telepráce, pod ktorou sa podľa § 52 ods. 1 písm. b) ZP rozumie pravidelné vykonávanie závislej práce zamestnancom pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií, platí, že zamestnávateľ si musí, popri svojich všeobecných právnych povinnostiach, ktoré sú uvedené v § 47 ods. 1 písm. a) a ods. 2 ZP, plniť aj iné právne povinnosti, ktoré sú špecifického charakteru a súvisia s výkonom telepráce.
K
Ceny tepla sa znížili
23. 2. 2009
Podľa Slovenského zväzu výrobcov tepla klesli ceny tepla vyrábaného prostredníctvom zemného plynu pre domácnosti oproti priemerným cenám v minulom roku približne o 5,5 %.
Teplárenské spoločnosti predpokladajú, že pre
domácnosti by sa cena tepla vyrábaného prostredníctvom zemného plynu opäť
znížiť na jar tohto roka. K poklesu by mohlo dôjsť v dôsledku zníženia cien
ropy na svetových trhoch. Očakáva sa, že cena ropy sa z pohľadu svetovej
ekonomickej krízy bude na tejto úrovni držať dlhšiu dobu.
Zníženie cien umožnil tiež teplejší rok, úspory na strane
odberateľov a efektívnejšia výroba a dodávka tepla na strane výrobcu.
Tesco sa zmení na MY (Máj)
20. 2. 2009
Obchodné domy Tesco majú zmeniť názov na jednoduché My (máj). Ako prvý sa takto predstaví obchodný dom v Bratislave.
Ešte predtým
zažije premiéru nová značka v Liberci v Čechách. Nezmení sa len obchodné meno.
Zmena by mala priniesť aj kvalitnejšie a modernejšie služby a sortiment. A čo
je dôležité na ľudí by po novom malo čakať aj viac ochotných a informovaných
predavačov. No, uvidíme.
Viac druhov účtov v jednej banke sa môže oplatiť
20. 2. 2009
Mať dva či viac typov účtov v jednej banke sa môže oplatiť. Poplatky pri zriadených viacerých typoch účtov sú pokryte benefitmi v podobe zvýhodneného úročenia na sporiacich produktoch a termínovaných vkladoch.
Naopak vlastniť rovnaké typy účtov môže byť
nevýhodné. Väčšina bánk totiž v takomto prípade neponúka žiadne špeciálne
benefity.
Skôr sa oplatí vhodný výber balíka služieb,
ktorý umožňuje jeden poplatok za služby podľa vlastných potrieb.
Výhodné môže byť aj otvorenie sporiaceho alebo
termínovaného účtu k bežnému účtu.
Keďže každá banka má iné podmienky, treba si
najskôr situáciu overiť.
Oplatiť sa môže aj to, otvoriť si v rôznych
bankách rôzne typy účtov a využiť tak konkurenčne výhodnejšie podmienky.
Konzorcium na stavbu diaľnic
19. 2. 2009
V šesťčlennom konzorciu na výstavbu diaľnic sa združili aj slovenské firmy Doprastav a Váhostav. Členmi konzorcia ďalej sú francúzske spoločnosti Bouygues Travauc Publics a Colas, maďarská Intertoll-Europe a portugalská Mota-Engil.
Konzorcium by malo vybudovať a 30 rokov prevádzkovať päť úsekov D1 medzi
Martinom a Prešovom za 3,3 miliardy eur.
Prostredníctvom projektov verejno-súkromného partnerstva (PPP projekty) chce
štát postaviť asi 150 kilometrov ciest a prepojiť diaľnicou Bratislavu s
Košicami.