Aktuálne zmeny v domáckej práci a telepráci
6. 12. 2021
Podľa § 250b ods. 2 ZP počas účinnosti opatrenia na predchádzanie vzniku a šíreniu prenosných ochorení alebo opatrenia pri ohrození verejného zdravia nariadených príslušným orgánom podľa osobitného predpisu je zamestnávateľ oprávnený nariadiť výkon práce z domácnosti zamestnanca, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a zamestnanec má právo na vykonávanie práce zo svojej domácnosti, ak to dohodnutý druh práce umožňuje a na strane zamestnávateľa nie sú vážne prevádzkové dôvody, ktoré neumožňujú výkon práce z domácnosti.
Uvedené ustanovenie § 250b ods. 2 ZP teda odporúča zamestnávateľom, aby pokiaľ to dohodnutý druh práce umožňuje, zabezpečili výkon práce formou domáckej práce a telepráce.
V prípade domáckej práce ide podľa § 52 ods. 1 písm. a) ZP o výkon závislej práce, ktorá by mohla byť vykonávaná na pracovisku zamestnávateľa, vykonáva sa pravidelne v rozsahu ustanoveného týždenného pracovného času alebo jeho časti z domácnosti zamestnanca. Uvedené platí aj o telepráci s doplnením, že pri telepráci sa závislá práca vykonáva s použitím informačných technológií, pri ktorých dochádza pravidelne k elektronickému prenosu dát na diaľku. Podľa § 52 ods. 3 ZP sa za domácnosť zamestnanca na účely § 52 ods. 1 a 2 ZP považuje dohodnuté miesto výkonu práce mimo pracoviska zamestnávateľa.
Podľa § 52 ods. 7 ZP platí, že ak si pri domáckej práci alebo telepráci zamestnanec sám rozvrhuje pracovný čas, jeho pracovný pomer sa spravuje ZP s určitými odchýlkami v ňom ustanovenými. Napríklad nemožno uplatniť ustanovenia ZP, ktoré sa vzťahujú na rozvrhnutie ustanoveného týždenného pracovného času, o nepretržitých odpočinkoch počas pracovného dňa a v pracovnom týždni a taktiež nemožno použiť ustanovenie o prestojoch, ktoré sú podľa § 142 ods. 1 ZP prekážkou v práci na strane zamestnávateľa, okrem prestojov, za ktoré zodpovedá zamestnávateľ v danom prípade. Rozdiel je aj v prípade dôležitých osobných prekážok v práci na strane zamestnanca, ktoré sa neuplatnia s výnimkou prekážky v práci, ktorá sa týka úmrtia rodinného príslušníka.
Pokiaľ chce zamestnanec, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu sprevádzať svojho rodinného príslušníka do zdravotníckeho zariadenia na vyšetrenie alebo ošetrenie pri náhlom ochorení alebo úraze, nemá právny nárok na poskytnutie pracovného voľna s náhradou mzdy, nakoľko sa uvedené ustanovenie ZP neuplatní, pretože sa vykonáva domácka práca alebo telepráca v danom prípade.
Zamestnancovi, ktorý vykonáva domácku prácu alebo teleprácu nepatrí mzda za výkon práce nadčas, mzdové zvýhodnenie za prácu vo sviatok, mzdové zvýhodnenie za prácu v sobotu, mzdové zvýhodnenie za prácu v nedeľu, mzdové zvýhodnenie za nočnú prácu a mzdová kompenzácia za sťažený výkon práce, ide však len o dispozitívnu právnu úpravu, ktorá sa uplatní len vtedy, ak sa zamestnanec so zamestnávateľom nedohodnú inak, napríklad na tom, že sa uvedené mzdové zvýhodnenia zamestnancovi poskytnú.
V súvislosti s výkonom telepráce, pod ktorou sa podľa § 52 ods. 1 písm. b) ZP rozumie pravidelné vykonávanie závislej práce zamestnancom pre zamestnávateľa podľa podmienok dohodnutých v pracovnej zmluve doma alebo na inom dohodnutom mieste s použitím informačných technológií, platí, že zamestnávateľ si musí, popri svojich všeobecných právnych povinnostiach, ktoré sú uvedené v § 47 ods. 1 písm. a) a ods. 2 ZP, plniť aj iné právne povinnosti, ktoré sú špecifického charakteru a súvisia s výkonom telepráce.
K
Bežný účet platobnej bilancie v auguste stúpol
28. 10. 2010
Schodok bežného účtu platobnej bilancie Slovenska v auguste stúpol na 426,5 milióna eur oproti revidovaným 322,8 milióna eur v siedmom mesiaci roka.
Vyplýva to z predbežných údajov, ktoré zverejnila Národná banka Slovenska (NBS). Podľa aktuálnej prognózy NBS by mal deficit bežného účtu tento rok dosiahnuť 2,6 % výkonu ekonomiky.
Platobná bilancia vyjadruje vonkajšiu ekonomickú rovnováhu štátu; zaznamenáva všetky ekonomické transakcie medzi subjektmi danej krajiny a subjektmi v zahraničí.
Na elektronickom mýte sa za tento rok vybralo zatiaľ 102,8 milióna eur
27. 10. 2010
Na elektronickom mýte sa do konca septembra vybralo vyše 102,8 milióna eur.
Do elektronického mýtneho systému bolo k 30.septembru zaregistrovaných vyše 194 000 vozidiel, z ktorých 66,5 % tvorili vozidlá zo zahraničia. Až 88 % z celkového počtu zaregistrovaných zahraničných vozidiel volia režim predplatného mýta, kým zo slovenských prevádzkovateľov vozidiel si zvolilo využívať tento režim len 66 %.
Ceny tovarov by mali rásť pomalšie
26. 10. 2010
Analytici predpokladajú, že ceny tovarov a služieb v tomto roku budú rasť o niečo pomalšie, ako sa pôvodne myslelo.
Bankoví analytici v októbri mierne znížili svoje odhady tohtoročného rastu inflácie z 1,8 % na 1,6 %. Odhady rastu hrubého domáceho produktu nechávajú analytici zatiaľ stabilné. Predpokladajú, že ekonomika SR by mala v závere roka vzrásť v stálych cenách o 4,1 %. Rezort financií je v odhadoch tohtoročného rastu slovenskej ekonomiky o niečo pesimistickejší a vo svojej poslednej prognóze predpovedá rast HDP na úrovni 4 %. Centrálna banka odhaduje rast až o 4,3 %.
Záujem o hypotéky v Česku
25. 10. 2010
Záujem Českých občanov o hypotéky o opäť rekordne narastá.
Banky v krajine minulý mesiac poskytli klientom úvery za vyše ako 8 miliárd Kč (324,86 milióna eur), čo je takmer o 50 % viac ako v septembri 2009. Záujem Čechov o hypotéky sa zvyšuje už od mája 2010.