Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Kurz eura vzrástol
28. 5. 2010
Euro vo štvrtok vymazalo časť strát z predchádzajúcich dní.
Kurz európskej meny už prekročil hranicu 1,23 USD/EUR. Spoločná mena 16 krajín eurozóny sa
predávala po 1,2315 USD, čo je o 1,2 % viac ako predchádzajúci deň, keď uzatvárala obchodovanie na úrovni 1,2204 USD/EUR.
Euro posilnilo aj oproti japonskému jenu, a to o 1,7 % na 111,23 JPY/EUR. Spoločná európska mena v uplynulých týždňoch vytrvalo oslabovalo pod vplyvom gréckej dlhovej krízy a obáv z jej rozšírenia aj do iných krajín eurozóny.
Americké akcie prudko posilnili
28. 5. 2010
A to vďaka vyhláseniu čínskej Centrálnej banky, že Európa zostáva napriek súčasnej dlhovej kríze kľúčovým investičným trhom pre čínske devízové rezervy.
Najsledovanejší Dow Jonesov index s zvýšil o 2,85% na 10 258,99 bodu.
Širší index Standard & Poor 500 stúpol o 3,29% na 1103,06 bodu.
Index technologického trhu Nasdaq Composite o 3,73% na 222777,68 bodu.
Podnikateľské prostredie je horšie
28. 5. 2010
Podnikateľské prostredie na Slovensku sa v 1 štvrťroku tohto roka podľa Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) opäť zhoršilo.
Aktuálna hodnota Indexu podnikateľského prostredia je 94,0 bodu, čo v porovnaní s predchádzajúcim štvrťrokom predstavuje pokles o 3,52%.
Podnikatelia upozorňujú na výrazný nárast korupcie na všetkých úrovniach štátnej správy za posledné roky. Podnikateľom zásadne prekáža netransparentnosť a klientelizmus vo výberových konaniach.
Rezort financií tvrdenia o zhoršovaní podnikateľského prostredia odmieta.
Strojárske firmy chcú spolupracovať
28. 5. 2010
Nitra- Vytvoriť priestor pre bilaterálne rokovanie slovenských i zahraničných subjektov v oblasti strojárskeho priemyslu je cieľom prvého Medzinárodného strojárskeho kooperačného dňa – Engineering 2010, ktorý sa uskutočnil vo štvrtok 27.5. v Nitre.
Záujem o spoluprácu so slovenskými firmami prejavili podnikateľské subjekty z Rakúska, Nemecka, Veľkej Británie, Českej republiky, Talianska, Maďarska a zo Slovinska.
Cieľovou skupinou podujatia boli predovšetkým malé a stredné podniky z oblasti strojárskej výroby , výroby kovových výrobkov a konštrukcií, motorových vozidiel, ostatných dopravných zariadení, transferu technológií, inovácií a know-how.