Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Podmienky pre prispievanie do ESM sú stále neisté
16. 3. 2011
Slovensko stále nevie, či sa podarí vyjednať iné podmienky pre prispievanie do Európskeho stabilizačného mechanizmu (ESM), než ako tomu bolo v prípade Európskeho finančného stabilizačného nástroja (EFSF).
Nesúlad členských krajín eurozóny aj v ďalších oblastiach okrem prispievacieho kľúča si po stretnutí ich zástupcov vyžiada ďalšie mimoriadne stretnutie ministrov financií európskej sedemnástky na budúci týždeň (21.3.).
SR sa chystá vyčleniť časť z 250-tisíc eur Japonsku
16. 3. 2011
Slovensko má na humanitárnu pomoc v r.2011 vyčlenených 250 000 eur, z ktorých časť môže byť využitá aj na pomoc Japonsku.
Stále však čaká na koordináciu s ďalšími krajinami EÚ a požiadavky z Japonska. Informovala o tom premiérka I.Radičová.
Japonský jen v piatok po zemetrasení rástol
14. 3. 2011
Japonský jen v piatok po zemetrasení o sile bezmála deviatich stupňov Richterovej stupnice v blízkosti Japonska rástol.
Dôvodom je nezáujem k rizikovým obchodom u japonských investorov a očakávania, že japonské poisťovne budú predávať investície v zahraničí, aby mali dostatok financií na výplaty škôd. Podvečer jen voči euru posilnil o 0,66 % na 113,64 JPY a k doláru o 1,27 % na 81,89 JPY. Jen posilnil o viac ako 1 % tiež ku kanadskému doláru, švajčiarskemu franku a britskej libre. Euro voči doláru stúplo o 0,6 % na 1,3878 USD/EUR.
Všetky cesty 1. triedy budú v Česku spoplatnené
14. 3. 2011
V Česku sa bude už od polovice budúceho roka 2012 platiť mýto na všetkých cestách prvej triedy.
Spoplatnené budú aj stovky kilometrov ciest druhej triedy a v prípade ciest tretej triedy sa mýto bude týkať maximálne troch úsekov. Rozšírenie mýtneho systému má priniesť miliardy korún navyše, výnos však nepresiahne 6,6 miliardy korún, ktoré štát vlani na mýte z diaľnic a rýchlostných ciest vybral.