Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Nezamestnanosť v SR stále rastie
22. 3. 2011
Nezamestnanosť na Slovensku vo februári stúpla na šesťročné maximum 13,16 %.
Zvýšila sa oproti rovnakému obdobiu vlani aj v porovnaní so začiatkom tohto roka, kedy miera nezamestnanosti v krajine bola tesne pod hranicou 13 %. Oznámilo to dnes Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Slovensko sa v Európskej únii radí ku krajinám s najvyšším podielom ľudí bez práce. Z regionálneho porovnania vyplýva, že najväčšia nezamestnanosť zostáva na strednom a východnom Slovenskom.
Americký dlh dosiahol 14,2 bilióna USD a stále rastie
22. 3. 2011
Americký štátny dlh už dosiahol 14,2 bilióna USD (10,05 bilióna eur) a stále rastie.
Údaj obsahuje všetky záväzky štátu, ale nezapočítali sa doň dlhy, ktoré majú verejné zariadenia voči sebe navzájom. Úroveň verejného dlhu dosiahla podľa údajov Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) 92,8 % amerického HDP. V roku 2012 vzrastie na 101,4 %.
Záujem o byty v ČR opäť ožíva
21. 3. 2011
Český trh s bytmi znova ožíva. Svedčia o tom najnovšie údaje, ktoré ukázali, že vo februári 2011 si obyvatelia ČR vzali o polovicu viac hypoték ako pred rokom.
Banky totiž tlačia úroky k zemi a požičiavajú za rovnakých podmienok ako vo februári 2007, teda v čase najväčšieho stavebného rozmachu. Konštatuje to denník Mladá fronta Dnes.
Japonský akciový trh ukončil chaotický týždeň
21. 3. 2011
Japonský akciový trh ukončil chaotický týždeň rastom o takmer 3 % a reagoval tým na prudký pokles kurzu jenu.
Hlavný index tokijskej burzy Nikkei 225 v závere stúpol o 2,7 % na 9206,75
bodu. Za celý týždeň stratil 10,2 %, najviac od eskalácia finančnej krízy na jeseň 2008.