Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Práca nadčas bude dohodárom zrušená
12. 10. 2012
Dohodári odpracujú maximálne 40 hodín týždenne.
O práci navyše sa už so zamestnávateľom nedohodnú.
Vyše pol milióna ľudí pracujúcich na dohodu sa bude musieť obmedziť na odpracovanie len 40 hodín týždenne. Vláda im možnosť odrobiť pár hodín navyše pravdepodobne zruší.
Vláda zavádza pre dohodárov v novele Zákonníka práce viaceré zmeny. V parlamente ju budú definitívne schvaľovať na budúci týždeň.
Počas sviatkov budú obchody zatvorené
10. 10. 2012
Úprava predaja bude súčasťou zmien v Zákonníku práce, ktorý parlament definitívne schváli už o niekoľko dní na októbrovej schôdzi.
Bude tak vytvorený priestor na to, aby mohli ľudia viac času tráviť s rodinami.
V stredu v parlamentnom výbore predložia návrh na zákaz nedeľnej práce v obchodoch. Ak by tento návrh neprešiel, má pripravený iný návrh
len na štátne sviatky.
V druhom pilieri chce mať vláda v rozpočte rezervu aj krízu
10. 10. 2012
Štát nevie odhadnúť, koľko ľudí vystúpi z druhého piliera.
Rezervy, s ktorými počíta návrh budúcoročného štátneho rozpočtu, sú výrazne väčšie ako v posledných rokoch. Je to najmä preto, že vláda vo svojich rozpočtových plánoch vytvorila rezervu na dve najviditeľnejšie riziká.
Prvým je riziko, že ekonomike sa môže dariť horšie, než sú aktuálne predpovede. Podľa septembrovej prognózy ministerstva financií sa má rast nášho HDP o rok spomaliť na 2,1 percenta.
Štát si tiež myslí, že je ťažké odhadnúť, koľko ľudí môže vystúpiť z druhého piliera pri jeho otvorení do konca januára budúceho roka.
Ak napríklad ekonomika porastie pomalšie a štát vyberie menej na daniach, tento výpadok sa podľa plánu vykryje z rezervy vo výške 313 miliónov eur.
Pilierom hospodárstva je elektrotechnický priemysel
8. 10. 2012
Jedným z najväčších priemyselných odvetví na svete je elektrotechnický priemysel.
Aj na Slovensku dosahuje odvetvie elektrotechniky silné postavenie, pričom v rámci Európskej únie prekračujú základné ukazovatele tohto odvetvia úniový priemer.
Elektrotechnický priemysel na Slovensku je jedným z hlavných pilierov priemyslu a celej slovenskej ekonomiky. V minulom roku bolo v tomto odvetví evidovaných 224 firiem, zatiaľ čo v celej priemyselnej výrobe pôsobilo celkovo 2 446 firiem.