Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Pre vyššie dane chlieb nezdražie
25. 10. 2012
Na Slovensku budú ceny potravín v budúcom roku pod tlakom.
Ak budú v budúcom roku problémy s cenami, podľa ministra financií to nebude pre zmeny v daniach, ktoré vláda pripravila s účinnosťou od začiatku budúceho roka. V prípade, že v roku 2013 budú problémy s nezamestnanosťou, cenami či výberom daní, tak to kľúčovo nebude pre zmeny v daniach, ale môže to byť pre európske prostredie, ktorého je Slovensko súčasťou. Rezort financií navýšil v septembri budúcoročnú prognózu inflácie aj pre očakávaný rast cien potravín o 0,6 percentuálneho bodu na 3,1 %.
Na Slovensku je medzi najrýchlejšie rastúcimi firmami spoločnosť Sygic
25. 10. 2012
Spoločnosť Sygic, ktorá sa zaoberá vývojom navigačného softvéru, dosiahla za posledných päť rokov rast tržieb vo výške 536 %.
Umiestnila sa na 27. mieste v rebríčku, čím si obhájila minuloročnú pozíciu.
Jeho výnosy vzrástli za posledných päť rokov až o 17 323 %. Druhú priečku obsadil český prevádzkovateľ športového webu LiveSport. Viac než polovica technologických firiem v rebríčku sa zameriava na vývoj softvéru, ďalšia tretina na internetové služby. Iba tri spoločnosti pôsobia v oblasti telekomunikácií a sietí a jedna v oblasti médií a zábavy.
Chyby úradníkov budú bez trestu
18. 10. 2012
Od decembra budú úradníci, politici a sudcovia za chybné rozhodnutia takmer nepostihnuteľní.
Beztrestnosť úradníkom zabezpečil vládny Smer, keď schválil novelu zákona o zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone moci.
Dnes platí, že ak napríklad úradník urobí chybu pri stavebnom konaní a súd prizná občanovi odškodné, štát si ju musí vymáhať. Po novom bude musieť preukázať, že úradník konal úmyselne.
Poslanci sa v novele tiež poistili, aby už nebolo možné žalovať parlament za prijatie zákona. Do budúcnosti tak chcú zabrániť situácii, ktorá nastala, keď akcionári súkromných zdravotných poisťovní zažalovali Národnú radu za prijatie zákona o zákaze ich zisku. Od parlamentu teraz vymáhajú stovky miliónov eur.
Slováci sú skokani v predaji áut
18. 10. 2012
V septembri ukázalo Slovensko zvyšku Európy chrbát v rebríčku predaja nových áut.
V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka záujem stúpol takmer o polovicu viac. Naopak, väčšina krajín EÚ sa borí s dlhovou krízou a nízkym odbytom vozidiel. Ide o dôsledok toho, že od októbra sa zaviedla na Slovensku registračná daň na silnejšie vozidlá a vodiči sa jej snažili v septembri vyhnúť.
Od októbra za registráciu vozidla ľudia zaplatia štátu od 33 do 2 997 eur v závislosti od výkonu automobilu. Poplatok stúpa od výkonu 80 kilowattov.