Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Firmám sa oplatí kupovať energie do zásoby
11. 8. 2016
Firmám by sa mala pri energiách rozsvietiť červená kontrolka nakupovať. A to ideálne aj do zásoby, hovoria odborníci. Dôvodom je nízka cena, ktorá sa síce už odliepa od rekordných miním z konca februára, no ešte stále je pre podniky výhodná
Plyn sa začiatkom tohto týždňa obchodoval za 13,06 eura za megawatthodinu. Oproti začiatku roka je cena plynu približne o desať percent nižšia. V medziročnom porovnaní je plyn lacnejší o tretinu, doplnil Tomčiak. Podobne to je aj pri elektrine, za ktorú sa včera na burzách platilo 31 eur za megawatthodinu, čo je približne o päť percent menej ako minulý rok.
zdroj: hnonline.sk
Ceny ropy rastú
1. 7. 2016
Ceny ropy dnes vzrástli, pričom cena ropnej zmesi Brent nakrátko prekročila hranicu 50 dolCeny ropy dnes vzrástli, pričom cena ropnej zmesi Brent nakrátko prekročila hranicu 50 dolárov za barel. Investori totiž počítajú s postupným zlepšovaním rovnováhy medzi dopytom a ponukou na ropnom trhu. A vzhľadom na vývoj v Európe a spomaľovanie ázijských ekonomík obchodníci obrátili pozornosť na investície do komodít.árov za barel. Investori totiž počítajú s postupným zlepšovaním rovnováhy medzi dopytom a ponukou na ropnom trhu. A vzhľadom na vývoj v Európe a spomaľovanie ázijských ekonomík obchodníci obrátili pozornosť na investície do komodít.
Ropa pritom v 2. kvartáli dosiahla solídne zisky po páde jej cien na začiatku tohto roka. Informovala o tom agentúra Reuters. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v auguste sa predával za 48,63 dolárov (43,80 eura). To je o 30 centov alebo 0,62 percenta viac ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena septembrového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent vzrástla o 93 centov na 49,68 dolárov za barel.
zdroj: hnonline.sk
Tatranci očakávajú zopakovanie rekordnej návštevnosti
23. 6. 2016
Vo Vysokých Tatrách na začína letná turistická sezóna. Podnikatelia v cestovnom ruchu očakávajú zopakovanie minuloročnej návštevnosti, ktorá bola rekordná.
Najpočetnejšiu zahraničnú klientelu v našom najvyššom pohorí tvoria v lete Česi. ČTK to povedala šéfka oblastnej organizácie cestovného ruchu Andrea Žigová. Letná sezóna v Tatrách naplno začína po ukončení každoročnej uzávery časti turistických chodníkov najmä vo vysokohorskom teréne, ktorá trvá od začiatku novembra do polovice júna a ktorá sa vzťahuje na približne 200 kilometrov značených chodníkov vrátane prístupu na tatranské vrcholy. Niektoré chodníky sú v súčasnosti stále pod snehom.
zdroj: hnonline.sk
Ceny ropy klesajú už šesť dní
16. 6. 2016
Ceny ropy dnes opäť klesli, už šiesty deň v rade. Dôvodom je blížiace sa referendum Británie o vystúpení z Európskej únie. Investori na trhoch sa rozhodli radšej predať celú škálu svojich aktív, aby ich nezasiahli dôsledky brexitu.
Aj očakávaný rast produkcie ropy, ktorý ešte zvýši nadmerné dodávky komodity na trhy, a tiež obavy o tempo rastu globálnej ekonomiky tlačia ceny ropy nadol. Informovala o tom agentúra Bloomberg. Barel (159 litrov) americkej ľahkej ropy WTI s dodávkou v júli sa predával za 47,55 dolárov (42,34 eura). To je o 46 centov alebo 0,96 percent menej ako v predchádzajúci deň na konci obchodovania. Cena augustového kontraktu na severomorskú ropnú zmes Brent dnes klesla o 41 centov na 48,56 dolárov za barel.