Ako rozdeliť svoje financie medzi akcie a dlhopisy?
27. 3. 2024
Budujete si investičné portfólio? Jedným z prvých rozhodnutí, ktoré budete musieť urobiť je, vybrať si koľko zo svojich peňazí chcete investovať do akcií a dlhopisov. Správna odpoveď bude závisieť od mnohých faktorov, ako je napríklad úroveň vašich investičných skúseností, vek, či investičná filozofia, ktorej sa chcete držať.
Pri dlhodobom investovaní sa investori stretávajú s pojmom strategická alokácia aktív. Táto investičná stratégia určuje, aké percento vašich investícií by malo byť v akciách a aké v dlhopisoch. Pozrime sa na tieto obľúbené investičné nástroje bližšie.
Porovnanie akcií a dlhopisov
Obidva finančné nástroje môžu zvýšiť hodnotu vášho majetku, no spôsob, akým to robia a výnosy, ktoré ponúkajú, sú veľmi odlišné.
1) Vlastný kapitál vs. dlh
Vlastný kapitál je najobľúbenejším likvidným finančným aktívom (investícia, ktorú možno ľahko premeniť na hotovosť). Spoločnosti často vydávajú akcie, aby získali hotovosť na rozšírenie svojich operácií. Investori naopak získavajú príležitosť ťažiť z budúceho rastu a úspechu spoločnosti.
Nákup dlhopisov znamená vydanie dlhu, ktorý musí byť splatený spolu s úrokmi. Investovaním do dlhopisov nezískavate žiaden vlastnícky podiel v spoločnosti. V skutočnosti iba uzatvárate dohodu, že spoločnosť alebo vláda musí v priebehu vopred stanoveného času zaplatiť fixný úrok, ako aj sumu istiny.
2) Kapitálové zisky vs. fixný príjem
Akcie a dlhopisy generujú príjmy rozdielnym spôsobom. Ak chcete zarobiť peniaze z akcií, budete ich musieť predať za vyššiu cenu, ako ste zaň pôvodne zaplatili, čím dosiahnete zisk. Kapitálový zisk môžete využiť ako príjem alebo ho reinvestovať.
Dlhopisy zasa generujú hotovosť prostredníctvom pravidelného vyplácania úrokov. Frekvencia distribúcie úrokov sa môže líšiť, no najčastejšie sú úroky vyplácané kvartálne alebo raz za polroka. V niektorých prípadoch môžu byť úroky vyplatené na konci doby splatnosti dlhopisov.
Dlhopisy je možné predávať aj na trhu s kapitálovým ziskom, no pre mnohých konzervatívnych investorov je na týchto nástrojoch najatraktívnejší predvídateľný fixný príjem. Podobne, niektoré typy akcií ponúkajú fixný príjem, ktorý sa viac podobá dlhu ako majetku, no zvyčajne nejde o zdroj hodnoty akcií.
3) Inverzná výkonnosť
Ďalším dôležitým rozdielom medzi akciami a dlhopismi je to, že majú tendenciu mať inverzný vzťah z hľadiska ceny. Keď ceny akcií rastú, vo väčšine prípadov ceny dlhopisov klesajú, a naopak.
Z historických porovnaní, keď ceny akcií rastú a viac ľudí ich nakupuje (aby zarobili na tomto raste), ceny dlhopisov klesajú, nakoľko dochádza k poklesu dopytu. Naopak, keď ceny akcií klesajú, investori sa snažia uchýliť k tradičným investíciám s nižším rizikom a výnosom, za ktoré sú považované práve dlhopisy. Preto dopyt po nich rastie, čo následne zvyšuje aj ceny.
Výkonnosť dlhopisov je tiež úzko prepojená s výškou úrokových sadzieb. Ak si napríklad kúpite dlhopis s výnosom 2 % môže sa stať cennejším, keď úrokové sadzby klesnú, pretože novo emitované dlhopisy budú mať nižší výnos, ako váš dlhopis. Na druhej strane vyššie úrokové sadzby môžu znamenať, že novo vydané dlhopisy budú mať vyšší výnos ako tie vaše, čím sa zníži dopyt po vašom dlhopise a následne aj jeho hodnota...
B
S
(Zdroj: aktuality.sk)
Elektronické schránky pre podnikateľov
25. 11. 2016
V auguste 2016 sa v SR začala, podľa zákona o e- Governmente , aktivácia elektronických schránok pre podnikateľov - právnické osoby.
Od januára 2017 bude štát komunikovať s právnickými osobami len prostredníctvom elektronických schránok. T. z., že všetky rozhodnutia, oznámenia, výzvy, platobné tituly, rozsudky, si právnická osoba nájde v elektronickej schránke. S platnosťou od 1. 8. 2016 sa začal proces aktivácie elektronických schránok len pre právnické osoby. Podnikajúcim fyzickým osobám v súčasnosti správca, ktorým je Úrad vlády SR, nebude elektronické schránky aktivovať. Elektronická schránka je dostupná prostredníctvom Ústredného portálu verejnej správy na internetovej stránke www.slovensko.sk.
Zmeny zákona o dani z pridanej hodnoty
25. 11. 2016
Na rokovaní vlády Slovenskej republiky dňa 17. augusta 2016 bol schválený vládny návrh novely zákona o DPH s účinnosťou od 1. 1. 2017.
Ide o tieto zmeny:
- odpočítanie dane zahraničnou osobou
- Refundácia DPH zahraničným platiteľom
- vrátenie dane z osobného automobilu zahraničným diplomatom
- zavedenie právnej fikcie pri prenose daňovej povinnosti pri stavebných prácach
- uvádzanie faktúr s prenosom daňovej povinnosti v stavebníctve v kontrolnom výkaze
- úrok z nadmerného odpočtu
- uplatnenie úroku z nadmerného odpočtu na daňové kontroly neukončené do 1. 1. 2017
- samozdanenie dovozu tovaru z tretích štátov – posun účinnosti.
Účinnosť ustanovení upravujúcich uplatňovanie dane pri dovoze tovaru z tretích štátov sa navrhuje tak, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na vykonanie všetkých potrebných legislatívnych opatrení (napr. nový vzor daňového priznania, nový vzor kontrolného výkazu) ako aj nelegislatívnych opatrení súvisiacich so zavedením nových pravidiel do praxe, najmä zmien informačných systémov, a to ako na strane podnikateľov, tak aj na strane finančnej správy.
Účinnosť ustanovení upravujúcich uplatňovanie dane pri dovoze tovaru z tretích štátov sa navrhuje tak, aby bol vytvorený dostatočný časový priestor na vykonanie všetkých potrebných legislatívnych opatrení (napr. nový vzor daňového priznania, nový vzor kontrolného výkazu) ako aj nelegislatívnych opatrení súvisiacich so zavedením nových pravidiel do praxe, najmä zmien informačných systémov, a to ako na strane podnikateľov, tak aj na strane finančnej správy.
Dlh Slovenska tento rok narastie
16. 11. 2016
Hrubý dlh verejnej správy SR by mal byť v tomto roku vyšší ako vlani. Zatiaľ čo podľa októbrovej notifikácie Eurostatu hrubý dlh klesol v roku 2015 na 52,5 percent hrubého domáceho produktu (HDP), v tomto roku má podľa ministerstva financií dosiahnuť 53,1 percent HDP.
Rezort nárast zdôvodňuje potrebou zabezpečiť si hotovostnú rezervu na financovanie záväzkov štátu v budúcom roku. V nasledujúcich rokoch však už počíta so znižovaním hrubého dlhu, pričom v roku 2019 by mal klesnúť na úroveň prvého sankčného pásma. Konštatuje to v materiáli, ktorý dnes schválila vláda. Podľa ústavného zákona o rozpočtovej zodpovednosti, ak dlh dosiahne prvé pásmo tzv. dlhovej brzdy, ktoré je definované v rozpätí od 50 percent do 53 percent HDP, rezort financií má povinnosť Národnej rade (NR) SR písomne zdôvodniť výšku dlhu a predložiť opatrenia na jeho zníženie. Koncom roka 2019 by mal hrubý dlh dosiahnuť úroveň 48,7 percent HDP. Najvýznamnejšie opatrenia predstavujú schválené legislatívne zmeny týkajúce sa daňových a odvodových príjmov doplnených nedaňovými opatreniami. Na strane výdavkov má podľa MF priniesť ďalšie pozitívne efekty najmä spustený projekt Hodnota za peniaze.
zdroj: hnonline.sk
Ekonomika rástla najpomalšie za posledné dva roky
15. 11. 2016
Slovenská ekonomika spomalila v treťom štvrťroku rast oproti predchádzajúcim trom mesiacom na 0,7 percenta z tempa 0,9 percenta v druhom štvrťroku. Vyplýva to z odhadu, ktorý dnes zverejnil slovenský Štatistický úrad.
Tempo medziročného rastu hrubého domáceho produktu (HDP) Slovenska spomalilo na tri percentá oproti spresnenému rastu 3,8 percenta v druhom štvrťroku. Ekonomika tak rástla najpomalšie od posledného kvartálu 2014. Vývoj bol horší než odhady analytikov, ktorí očakávali medziročný rast HDP tempom 3,4 percenta. Slovenskí štatistici podrobnosti k vývoju HDP neuviedli. Detailnejšie údaje zverejnia na začiatku decembra. Napriek pomalšiemu rastu ekonomiky zamestnanosť v treťom štvrťroku u nás v medziročnom porovnaní o 2,4 percenta vzrástla. Znamená to mierne rýchlejšie tempo ako v predchádzajúcom období. Národná banka Slovenska očakáva, že za celý tento rok vykáže ekonomika rast o 3,5 percenta. Ešte optimistickejšie je ministerstvo financií, ktoré počíta s rastom o 3,6 percenta.
zdroj: hnonline.sk