Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...
Záchranná zdravotná služba – nový systém
Cieľom zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov je zavedenie zmien...
Neskorší výjazd ambulancie záchrannej zdravotnej služby...
Po účinnosti novely zákona č. 579/2004 Z. z. o záchrannej zdravotnej službe bude mať operačné stredisko možnosť určiť neskorší výjazd ambulancie záchrannej...

Murphy radí

Človek a múdrosť

Múdry páli mosty za sebou, hlupák pred sebou.

Tam, kde múdry potrebuje odvahu, hlúpemu stačí šťastie.

Múdrosť je schopnosť vyvarovať sa dokonalosti.

(Murphyho zákony - úplné znenie s komentárom)
Typy ľudí - VI. večer

Čas schôdzovania rastie kvadraticky s počtom zúčastnených.

Ak bolo na schôdzi niečo schválené, nič to, ešte stále môžeme využiť zákony odkladania.

Ak riešenie problému vyžaduje zvolanie väčšieho počtu porád, potom sa tieto porady nakoniec stanú dôležitejšími, ako problém.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
O podnikaní a vede - VII. večer

Ak veľa administruje konkurent, znamená to zisk, ak veľa administrujeme my, znamená to stratu.

Nezožieraj sa tým, čo si o tebe myslia iní. Spútava ich vlastné zožieranie, čo si o nich myslíš.

Odpusť svojim vinníkom, ale vry si ich do pamäti.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Človek očami klasikov

Na tej istej lúke vôl hľadá trávu, pes zajaca a bocian jaštericu.

Duševné choroby sú: nesmierna túžba po bohatstve, po sláve, po rozkošiach a po vláde.

Medzi ľuďmi sa nič nešíri rýchlejšie ako klebeta.

(Myšlienky bez cla)
Úvod k Murphyho večerom

Murphológia je ideológiou, ktorá si na rozdiel od pretrpených ideológie nekladie za cieľ manipulovať masy, ale jednotlivca.

Múdreho fajka inšpiruje a hlupákovi nahrádza cumlík.

Murphológia uči zdravému skeptimiczmu, pravda s dodatkom, že človeku aj zdravý skepticizmus bude "figu" platný - niektorý z nespočetných Murphyho zákonov ho aj tak dobehne.

(Murphyho zákony po poslednej novele)

Zvyšovanie dôchodkových dávok

27. 7. 2023 Sociálna poisťovňa počas letných mesiacov do svojej rozhodovacej činnosti premieta viaceré legislatívne zmeny prijaté v posledných týždňoch. V júli prepočítala a zvýšila 1,75 milióna dôchodkových dávok, zvyšuje aj minimálne dôchodky a prepočítava exekučné zrážky.
„Zvýšené, teda valorizované sumy dôchodkov dostanú dôchodcovia spolu s rozhodnutiami vyplatené v augustových výplatných termínoch aj s doplatkom za júl. Sociálna poisťovňa tiež pokračuje v priznávaní a výplate rodičovských dôchodkov, ku ktorým po novom pribudla ďalšia skupina poistencov – invalidní výsluhoví dôchodcovia po dovŕšení dôchodkového veku,“ pripomenul hovorca.
Od 1. augusta 2023 bude Sociálna poisťovňa počas najbližších dvoch rokov postupne prehodnocovať percento invalidity u niektorých invalidných dôchodcov a zvyšovať sumu invalidného dôchodku. Bude tak robiť automaticky, teda bez osobitnej žiadosti. Vyplýva to zo zmien Prílohy č. 4 k zákonu o sociálnom poistení, ktorá rozšírila percento invalidity pri niektorých ochoreniach.
Zamestnávatelia v potravinárstve a v živočíšnej výrobe budú za svojich zamestnancov pol roka platiť nižšie odvody. Prvýkrát za nich nebudú platiť poistné za august 2023 a naposledy za január 2024.
Zamestnávatelia budú v tomto období platiť iba poistné na úrazové poistenie a garančné poistenie. Naďalej budú mať vykazovaciu povinnosť vo vzťahu k poistnému za zamestnávateľa. Zamestnávateľom odporúčame, aby si skontrolovali a prípadne aktualizovali svoj zverejnený SK NACE kód.

B
(Zdroj: aktuality.sk)

Vláda chce minimálku nadviazať na odvetvia

29. 4. 2019 Z minimálneho platu dnes žijú približne štyri percentá Slovákov. Každoročné rokovanie medzi vládou, odbormi a zamestnávateľmi o hranici minimálnej mzdy označil premiér Peter Pellegrini ako náročný boj s nejasným výsledkom. Nárast „minimálky“ v posledných rokoch obhajovala vláda najmä ako snahu o priblíženie sa k sume, ktorá by predstavovala 60 percent priemernej slovenskej mzdy.
To by sa po novom malo zmeniť. Minister práce Ján Richter totiž hovorí o rôznych hraniciach najnižšieho platu, ktoré by záviseli od jednotlivých odvetví. „Odvetvová mzda zohľadňuje objektívne rozdiely, ktoré z hľadiska ceny práce v jednotlivých odvetviach sú,“ tvrdil šéf rezortu práce po sneme Republikovej únie zamestnávateľov.
(Zdroj: hnonline.sk)

Nižšie dane bude mať len časť našich firiem

29. 4. 2019 Návrh SNS na znižovanie daní podnikateľom sa síce objavil iba pred dvomi mesiacmi, už však prešiel tromi zmenami. Najprv mala platiť znížená 15-percentná daň z príjmov pre všetkých, potom 15 percent pre najmenších a postupné zvyšovanie až do 20 percent. V nedeľňajšej relácii V politike na TA3 však predseda parlamentu Andrej Danko predstavil finálnu verziu, o ktorej už rokoval aj s ostatnými koaličnými partnermi.
„Firmy s obratom do 100-tisíc eur, a to aj živnostníci, budú mať daň z príjmu 15 percent, ostatné firmy zostanú na 21 percentách,“ uviedol. Vysvetlil, že približne 80 percent slovenských firiem má obrat do 50-tisíc eur a opatrenie sa teda dotkne veľkého množstva podnikateľov. Zároveň však upozornil na to, že konečný návrh bol výsledkom kompromisu a ak by sa mohol rozhodovať sám, znížil by sadzby viac a všetkým firmám. Pre nízkoobratové firmy by to bolo 12 percent, pre zvyšok 15 percent. „Ideálne je to, čo urobili v Maďarsku, kde sa dostali až na deväť percent,“ skonštatoval.
(Zdroj: hnonline.sk)

Firmy by sa štiepili, aby splnili Dankov limit

25. 4. 2019 Ešte donedávna firmy v Spojených štátoch platili dane podľa toho, aký zisk dosiahli. Stačilo tak pár tisícok dolárov navyše a spoločnosť mohla na daniach zaplatiť aj o 10 percent viac. Systém sa však dal obísť napríklad takzvaným delením príjmov. Majiteľ si veľkú časť vyplatil v odmenách a znížil tak celkové príjmy, aby sa vošiel do nižšej sadzby dane. Podobný scenár hrozí podľa analytikov aj pri návrhu na zníženie dane nízkopríjmovým firmám na Slovensku, ktorý presadzuje predseda SNS Andrej Danko.
Ten pôvodne plánoval zaviesť 15-percentnú daň z príjmov právnických osôb celoplošne. S koaličnými partnermi sa mu však podarilo dohodnúť iba na zvýhodnení malých firiem s menším obratom. Detaily tohto návrhu mali byť predstavené na včerajšej koaličnej rade. Tá však bola najprv presunutá a nakoniec úplne zrušená. Danko odkázal, že kým neprebehne diskusia s ostatnými predsedami strán, bližšie informácie nezverejní.
(Zdroj: hnonline.sk)

Neziskovky získali z dvoch percent daní za vlaňajšok desiatky miliónov

24. 4. 2019 Peniaze putujú najmä do Bratislavského kraja. Neziskové organizácie získali z dvoch percent daní za vlaňajšok celkovo viac ako 68 miliónov eur, čo je o takmer päť miliónov viac ako v predchádzajúcom roku. Desať najväčších firemných nadácií spolu získalo takmer 11 miliónov eur, zatiaľ čo desať najväčších občianskych neziskových organizácií iba približne polovicu. Vyplýva z najnovšej analýzy FinStatu. Prijímateľom podielu daní z príjmu bolo v roku 2018 spolu 13 390 organizácií.
Najväčšiu časť z dvoch percent daní získala Nadácia Pontis, a to takmer 2,5 milióna eur. Na druhom mieste bola Slovenská rada rodičovských združení, ktorá získala 1,7 milióna eur a na treťom mieste skončila s takmer rovnakým príjmom Nadácia EPH. Medzi občianskymi neziskovými organizáciami dominovala Asociácia pomoci postihnutým - APPA s príjmom 865-tisíc eur. Druhú najvyššiu asignáciu dvoch percent dane, takmer 829-tisíc eur, zaregistroval Plamienok n.o. a tretej v neziskovej organizácii, Pomocníček o.z., zamestnanci a firmy poukázali necelých 615-tisíc eur. Najvyšší počet prijímateľov dvoch percent daní, takmer 3400, bol v Bratislavskom samosprávnom kraji, kým v ostatných krajoch to bolo približne okolo 1500. "V prípade výšky asignovanej sumy je rozdiel ešte výraznejší, vzhľadom na to, že najmä veľké firemné neziskovky sídlia v Bratislavskom kraji. Tie získali z celkového balíka 68 miliónov až 45 percent, čiže necelých 31 miliónov eur," uviedol analytik FinStatu Jakub Lipták. Na druhom mieste sa umiestnil Žilinský kraj so 7,2 milióna eur, čo predstavuje 10,6 percenta celkovej sumy.
(Zdroj: ekonomika.sme.sk)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Monika
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner