Zvýšenie príjmu pre odvodovú úľavu dlhodobo nezamestnaných osôb
23. 4. 2021
Zamestnávatelia môžu aj v roku 2021 pokračovať v uplatnení odvodovej úľavy pri platení poistného, ak zamestnajú osobu v riadnom pracovnom alebo štátnozamestnaneckom pomere, ktorý je dôvodom na jej vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce.
Zamestnať môžu osobu, ktorá bola
– evidovaná na úrade práce najmenej 12 po sebe nasledujúcich mesiacov alebo
– v evidencii na úrade práce 6 po sebe nasledujúcich mesiacov a zároveň má trvalý pobyt v niektorom z najmenej rozvinutých okresov. Zoznam najmenej rozvinutých okresov zverejňuje ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na svojom webovom sídle, zoznam platný od 1. 1. 2021 bol zverejnený 29. 1. 2021. Najmenej rozvinutými okresmi sú Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Kežmarok, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Bardejov, Medzilaborce, Košice - okolie, Levoča, Snina, Stropkov a Michalovce.
Jednou z podmienok odvodovej úľavy je dodržanie hraničnej výšky príjmu. Pre zamestnancov, ktorých pracovný alebo štátnozamestnanecký pomer začal ešte v roku 2020 platí hranica príjmu 678,71 eur. Pre pracovné pomery, ktoré vzniknú v roku 2021, už bude táto hranica 731,64 eur. Maximálna výška dosiahnutého príjmu pre zamestnanca s odvodovou úľavou platí aj pri kratšom pracovnom čase. Odvodová úľava sa môže uplatniť na maximálne 12 kalendárnych mesiacov trvania tohto pracovného vzťahu. Ďalšou podmienkou uplatnenia odvodovej úľavy je, že Sociálna poisťovňa voči zamestnávateľovi neeviduje pohľadávku a že z dôvodu prijatia odvodovo zvýhodnenej osoby zamestnávateľ neznížil počet zamestnancov.
K
Telekomunikačný úrad SR začal znižovať platy
7. 3. 2011
Telekomunikačný úrad SR začal od februára tohto roka znižovať mzdy u svojich zamestnancov.
Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja (MDVRR) SR rozpočtovalo na rok 2011 výdavky úradu určené na mzdy medziročne nižšie o 10,01 %. Keďže úrad nechcel ďalším znížením počtu zamestnancov ohroziť plnenie svojich povinností, pristúpil k znižovaniu miezd.
Priemerná mesačná mzda za rok 2010 vzrástla o 2,2,%
7. 3. 2011
Štatistici uvádzajú, že v roku 2010 bola priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca vo všetkých krajoch vyššia ako v roku 2009.
Najviac sa mzda zvýšila v Banskobystrickom (5 %) a Košickom kraji (4,7 %). V ostatných regiónoch bol medziročný prírastok mzdy v intervale od 2,2 % v Bratislavskom kraji do 4,4 % v prípade Žilinského kraja. Priemerná mzda zamestnanca v 4.štvrťroku dosiahla 844 eur, medziročne tak stúpla o 3,8 %.
Priemerná mzda SR za minulý rok bola 769 eur
4. 3. 2011
Priemerná mzda zamestnanca v slovenskom hospodárstve v minulom roku medziročne stúpla o 3,2 % a dosiahla tak úroveň 769 eur.
Najvyššiu priemernú mzdu mali pracovníci v informačných a komunikačných činnostiach (1450 eur), vo finančných a poisťovacích činnostiach (1425 eur) a v dodávke elektriny a plynu (1268 eur). Najnižšiu výplatu dostávali zamestnanci v ubytovacích a stravovacích službách
(503 eur), stavebníctve (579 eur) a poľnohospodárstve (581 eur). Vo všetkých krajoch bola priemerná nominálna mesačná mzda zamestnanca vyššia ako v roku 2009, uvádzajú štatistici.
Rezort financií chce viac daňových príjmov od štátnych firiem
3. 3. 2011
Rezort financií pripravil ďalší návrh na zvýšenie príjmov štátneho rozpočtu.
Právnické osoby v riadiacej a zakladateľskej pôsobnosti orgánov štátnej správy, ktoré nie sú registrované pre daň z pridanej hodnoty (DPH), by tak mali po novom urobiť dobrovoľne.Nové opatrenie by malo podľa odhadov ministerstva priniesť do štátneho rozpočtu v r.2011 dodatočných 3,3 milióna eur. Materiál prerokovala a schválila vláda SR.