Zvýšenie príjmu pre odvodovú úľavu dlhodobo nezamestnaných osôb
23. 4. 2021
Zamestnávatelia môžu aj v roku 2021 pokračovať v uplatnení odvodovej úľavy pri platení poistného, ak zamestnajú osobu v riadnom pracovnom alebo štátnozamestnaneckom pomere, ktorý je dôvodom na jej vyradenie z evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce.
Zamestnať môžu osobu, ktorá bola
– evidovaná na úrade práce najmenej 12 po sebe nasledujúcich mesiacov alebo
– v evidencii na úrade práce 6 po sebe nasledujúcich mesiacov a zároveň má trvalý pobyt v niektorom z najmenej rozvinutých okresov. Zoznam najmenej rozvinutých okresov zverejňuje ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny na svojom webovom sídle, zoznam platný od 1. 1. 2021 bol zverejnený 29. 1. 2021. Najmenej rozvinutými okresmi sú Lučenec, Poltár, Revúca, Rimavská Sobota, Veľký Krtíš, Kežmarok, Sabinov, Svidník, Vranov nad Topľou, Rožňava, Sobrance, Trebišov, Gelnica, Bardejov, Medzilaborce, Košice - okolie, Levoča, Snina, Stropkov a Michalovce.
Jednou z podmienok odvodovej úľavy je dodržanie hraničnej výšky príjmu. Pre zamestnancov, ktorých pracovný alebo štátnozamestnanecký pomer začal ešte v roku 2020 platí hranica príjmu 678,71 eur. Pre pracovné pomery, ktoré vzniknú v roku 2021, už bude táto hranica 731,64 eur. Maximálna výška dosiahnutého príjmu pre zamestnanca s odvodovou úľavou platí aj pri kratšom pracovnom čase. Odvodová úľava sa môže uplatniť na maximálne 12 kalendárnych mesiacov trvania tohto pracovného vzťahu. Ďalšou podmienkou uplatnenia odvodovej úľavy je, že Sociálna poisťovňa voči zamestnávateľovi neeviduje pohľadávku a že z dôvodu prijatia odvodovo zvýhodnenej osoby zamestnávateľ neznížil počet zamestnancov.
K
Odvodová reforma má podľa Radičovej podporiť nezamestnanosť
11. 4. 2011
Reforma daňovo-odvodového systému má podporiť zamestnanosť a negatívne sa dotkne len časti živnostníkov.
Premiérka I.Radičovej tvrdí, že pre živnostníkov, čo majú vyššie zisky, môže byť dopad mínusový. Budú platiť vyššie dane a odvody, ale iba vtedy, ak nemajú reálne náklady na výkon svojej činnosti.
Štát vybral na daniach zatiaľ o 8 % menej, ako plánoval
8. 4. 2011
Štát vybral od začiatku roka na daniach o 8 % menej, ako plánoval. Vyplýva to z údajov o plnení príjmov štátneho rozpočtu SR, podľa ktorého výber z daní od januára do marca predstavoval 1,99 miliardy eur.
Oproti očakávaniam klesli najvýraznejšie príjmy zo sankcií pri daňových kontrolách, a to o 28,63 %. Nižšia suma do rozpočtu poputuje aj z dani z pridanej hodnoty (DPH), a to o 17,5 %. Oproti plánu je nižší napríklad aj výber spotrebných daní, a to o 15,13 %.
V roku 2011 štát plánuje získať na daniach celkovo 8,72 miliardy eur, z čoho doteraz vybral 22,86 %.
Lekári žiadajú buď poplatky pre ľudí alebo viac peňazí od štátu
7. 4. 2011
Lekári žiadajú vládu a parlament o zvýšenie platby za poistencov štátu zo súčasných 4,32 % na 4,78 % z vymeriavacieho základu.
V opačnom prípade treba podľa nich pristúpiť k zavedeniu poplatkov za služby súvisiace so zdravotnou starostlivosťou, pripraviť podmienky na zúženie rozsahu starostlivosti hradenej z verejného zdravotného poistenia. V prípade, že sa ani jedno z týchto opatrení nezrealizuje, navrhujú, aby sa občanom umožnilo financovanie ich zdravotnej starostlivosti zo svojich súkromných zdrojov.
Ďalší pracovný návrh J. Mihála
30. 3. 2011
Kým dnes je príjem z dohody úplne oslobodený od platenia odvodov a zamestnávateľ platí za dohodárov len odvod vo výške 1,05 % z ich mzdy, po novom by mali aj dohodári platiť odvody.
Nemalo by sa to však týkať tých, ktorých príjem ročne nedosiahne viac ako 500 eur. Podľa ministra J.Mihála ide zatiaľ len o pracovný návrh. Minister pripustil, že náklady mnohých zamestnávateľov sa po tejto zmene zvýšia, ale podľa jeho názoru, ten doterajší stav nebol korektný.