Zverejňovanie poradia okresov
Ministerstvo investícií bude na ročnej báze na svojom webovom sídle zverejňovať poradie okresov v zozname vybraných okresov zoradených podľa ukazovateľa...
Zákon o štátnych symboloch Slovenskej republiky
Cieľom novely zákona č. 63/1993 Z. z. o štátnych symboloch je zavedenie povinnosti označiť všetky budovy vo vlastníctve štátu štátnou vlajkou Slovenskej...
Nové členenie stavieb
Podľa novej Vyhlášky Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 59/2025 Z. z. o členení stavieb Úrad pre územné plánovanie a výstavbu...
Štruktúra a prevádzka informačného systému územného...
Vyhláška Úradu pre územné plánovanie a výstavbu Slovenskej republiky č. 60/2025 Z. z. o štruktúre a prevádzke informačného systému územného plánovania...
Linka 116117 – linka pomoci
Linka pomoci je určená na odľahčenie linky tiesňového volania 155 (ďalej len „LTV155“), ktorá často čelí preťaženiu v dôsledku vysokého počtu volaní. Novela...

Murphy radí

Hlúposti sa medze nekladú

Najľahšie sa daruje to, čo ti nepatrí. Ide o pradávnu obyčaj, ktorá dnes prežíva renesanciu, a ktorú niektorí dokonca zlepšili tak, že predávajú, čo im nepatrí.

Nikto nie je múdry natoľko, aby odolal lichoteniu.

Starého osla neprerobíš. Ani mladého somára neprerobíš. Napriek tomu sa každý každého snaží preinačiť na svoj obraz.

(Murphyho zákony v bájkach)
Murphyho zákonník

Získať majetok je oveľa ťažšie, ako si to žobrák predstavuje.

Ak s majetkom naložíte určitým spôsobom, o chvíľu zistíte, že ste to mali urobiť úplne inak.

Mýliť sa je ľudské ale výsledok stojí za to.

(Murphyho zrnká II)
Bezproblémové riadenie - IV. večer

Človeka, ktorý pozná pozadie fungovania organizácie, treba čo najskôr prepustiť.

Dobrý vedúci rozhodne aj z malého množstva údajov.

Organizácia sa po čase nápadne podobá žumple: najväčšie kusy plávajú na povrchu.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Ako sa správajú veci - VIII. večer

Ak päť minút pred poradou neviete, na čo ste ju zvolali, tak je lepšie ju vôbec nezačínať.

Nikdy nevsaď na prehrávajúceho len preto, že si myslíš, že raz už naozaj musí vyhrať.

Ak na vedúce miesto posadíte správneho človeka, tak budú musieť priemerní pridať, aby si zachovali pôvodný odstup.

(Murphyho zákony po poslednej novele)
Čo bolo na počiatku?

Z malej chybičky vyrastie aj bez polievania chyba veľká. Z veľkej chyby sa zrodí chybisko.

Ak sa veci môžu pokaziť, tak sa aj pokazia.

Ak sa môže niečo pobabrať, tak sa to pobabre.

(Murphyho zákonník)

Zvýšenie povinných príspevkov do II. dôchodkového piliera

7. 4. 2021 Sporitelia v II. dôchodkovom pilieri si môžu od januára 2021 na svoj dôchodok v súkromných dôchodkových správcovských spoločnostiach sporiť viac.
Povinné príspevky na starobné dôchodkové sporenie sa im v roku 2021 zvýšia na 5,25 % z vymeriavacieho základu (zvýšenie je o 0,25 % oproti roku 2020). Zároveň sa v roku 2021 sporiteľom v II. pilieri výška ich odvodov na starobné poistenie do I. piliera (do Sociálnej poisťovne) zníži o 0,25 % na 12,75 %. Mechanizmus prerozdelenia odvodov medzi I. a II. Pilierom je nastavený tak, aby odvody do I. a II. piliera v súčte vždy zostali na úrovni 18 %.
K

Konflikt medzi ministerstvom a DSS pokračuje

19. 6. 2009 Podľa ministerky práce sa DSS-ky správajú nekorektne a zavádzajú pri spôsobe informovania ľudí o druhom penzijnom pilieri.
Posledné kroky DSS ministerka označila ako vážny morálny prešľap, ktorý vychádza z cieľa ochrániť dobrý biznis - vlastné peniaze. Správcovia dôchodkových úspor v liste zaslanom  Svetovej banke  žiadali oficiálne stanovisko k prípadnej zmene pomeru odvodov do kapitalizačného piliera.  Svetová banka odpovedala s tým, že neodporúča zníženie odvodov do druhého piliera.
Podľa ministerky niektoré penzijné spoločnosti už v minulosti ovplyvňovali medzinárodné inštitúcie, aby svojimi stanoviskami nepodporovali súčasnú vládu. Jednou z nich údajne bola aj Medzinárodná asociácia sociálneho zabezpečenia.
Kritika dôchodkových spoločností sa v posledných dňoch stupňuje. Zaútočil na ňu aj sám slovenský premiér. Podľa jeho slov dochádza k obrovskému znehodnocovaniu vkladov ľudí v druhom pilieri. Rizikových akcií sa správcovské spoločnosti údajne zbavujú  len z toho dôvodu, že vláda schválila zákon, podľa ktorého by prípadné straty na dôchodkových účtov sporiteľov za polročné obdobie doplácať zo svojich peňazí. To by pravdepodobne viedlo k zániku niektorých menších penzijných spoločností.
(Zdroj: HNONLINE)

Špecializovaný trestný súd bol schválený

18. 6. 2009 Súd bude mať sídlo v Pezinku. Právna norma nadobudne účinnosť v deň, keď v Zbierke zákonov vyjde nález Ústavneho súdu o zrušení Špeciálneho súdu. Činnosť špecializovaného súdu plynule nadviaže na činnosť špeciálneho súdu, ktorého vznik označil Ústavný súd za protiústavný.
Sudcov však po novom čakajú viaceré zmeny. Je to predovšetkým zníženie ich príplatku ku mzde. Príplatok sa z doterajšieho šesťnásobku priemerného platu v národnom hospodárstve zníži na dvojnásobok. Samotná mzda ostane na úrovni 1,3 násobku platu poslanca NR SR. Na dvojnásobok sa zníži aj príplatok špeciálnych prokurátorov.
Poslanci tiež rozhodli, že špeciálni sudcovia neprídu o stálu ochranku. Zákonom sa rozširuje vecná pôsobnosť špecializovaného súdu o úkladnú vraždu, machinácie pri verejnom obstarávaní a verejnej dražbe, falšovanie, pozmeňovanie a neoprávnenú výrobu peňazí a cenných papierov a zneužívanie právomocí verejného činiteľa.
(Zdroj: HNONLINE)

Daňové kontroly odhaľujú vyšší počet daňových únikov

18. 6. 2009 V prvých piatich mesiacoch tohto roka počet podozrení z trestných činov na daniach medziročne narástol o 28,34 %. Na tlačovej konferencii dnes o tom informovalo Daňové riaditeľstvo (DR) SR.
Na základe počtu podozrení na trestné daňové činy mohlo prísť k daňovým únikom až v sume vyše 63 miliónov €. Počet oznámení stúpol aj v dôsledku toho, že daňová správa aktívnejšie pristupuje k rizikovým subjektom a častejšie u nich  robí  kontroly. Príjmy podnikateľských subjektov ohrozuje aj globálna finančná kríza, a niektoré zo súkromných spoločností sa uchyľujú k daňovým podvodom.
(Zdroj: SME, SITA)

Cena slovenskej pracovnej sily pre podnikateľov zdražela

18. 6. 2009 Náklady firiem na pracovnú silu v prvom kvartáli 2009 narástli o 7,7 percenta medziročne, čo znamená, že spomedzi štátov V4 je od nás drahšia iba Česká republika. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat.
Nárast môže byť spôsobený jednak zvýšením platov zamestnancov verejného sektora, a jednak  vplyvom vyplatenia odstupného pri prepúšťaní spôsobenom globálnou krízou, čo znamená jednoznačné zvýšenie vyplácaným prostriedkov. Za rastom personálnych nákladov môže stáť aj prepúšťanie nízkopríjmových skupín zamestnancov a vyplácanie odmien za predchádzajúci rok v prvých mesiacoch roka 2009.
Zavedenie eura tiež zapôsobilo ako dvojsečná zbraň.  Aj keď jeho silný kurz z hľadiska ceny pracovnej sily škodil, jeho stabilita je do budúcnosti považovaná za dlhodobejšiu výhodu.
Hoci cena pracovnej sily patrí medzi najdôležitejšie faktory konkurencieschopnosti krajiny v regióne, netreba zabúdať ani na ostatné indície, podľa ktorých Slovensko môže na atraktívnosti získať.
(Zdroj: HNONLINE)
máj 2025
T po ut st št pi so ne
18 28 29 30 1 2 3 4
19 5 6 7 8 9 10 11
20 12 13 14 15 16 17 18
21 19 20 21 22 23 24 25
22 26 27 28 29 30 31 1
23 2 3 4 5 6 7 8
Dnes má meniny Pankrác
1
Dôležitý termín
1
Sviatok
martinus
náš partner