Zrušenie kategórie zamestnancov s odvodovou úľavou
29. 4. 2022
Od 1. 3. 2022 sa na základe zákona č. 215/2021 Z. z. zrušila kategória zamestnancov s odvodovou úľavou.
Ide o kategóriu zamestnanca podľa § 11 ods. 7 písm. v) zákona o zdravotnom poistení v pracovnom pomere alebo štátnozamestnaneckom pomere, ktorý pred vznikom tohto právneho vzťahu bol dlhodobo nezamestnaným občanom, alebo ktorý ku dňu vzniku tohto právneho vzťahu mal trvalý pobyt v najmenej rozvinutom okrese a z dôvodu jeho vzniku bol vyradený z evidencie uchádzačov o zamestnanie.
Zamestnanci s odvodovou úľavou boli v registri zdravotnej poisťovne evidovaní pod kódom 2, a súčasne kódom 1W. Počas obdobia uplatňovania odvodovej úľavy platil preddavky na poistné štát, a nie zamestnávateľ. Zamestnávateľ vykazoval údaje o zamestnancoch v mesačnom výkaze v osobitnom režime. Nakoľko je odvodová úľava k 28. 2. 2022 ako inštitút zrušená, zamestnávateľ bol povinný ukončiť registráciu zamestnanca pod kódom 1W, a títo zamestnanci budú vykazovaní na účely zdravotného poistenia „ako plnohodnotní zamestnanci”, t. j. len pod kódom 2.
K
Ministri odobrili príspevky pre študentov ošetrovateľstva
9. 9. 2018
Na Slovensku chýba 3 338 lekárov a 1 020 sestier. Vláda odsúhlasila študentom ošetrovateľstva stabilizačné príspevky v celkovej sume vyše 2,758 miliónov eur. Vyplýva to z Informácie o stave zdravotníckeho personálu v SR, ktorú vláda na stredajšom rokovaní vzala na vedomie. Informáciu predložili ministerstvo zdravotníctva a ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu. Materiál poukazuje na základe analýzy na nedostatok zdravotníckeho personálu, a to lekárov a sestier. Z analýzy vyplýva, že v súčasnosti na Slovensku chýba 3 338 lekárov a 1 020 sestier. Keby sa vzali do úvahy aj zdravotníci, ktorí majú nad 65 rokov, chýbalo by 5 515 lekárov a 1 700 sestier. Údaje sa týkajú len ústavnej zdravotnej starostlivosti.
Vzhľadom na vekovú štruktúru lekárov je potrebné prijať vyšší počet študentov do doktorského študijného programu všeobecné lekárstvo. Finančné prostriedky pre nich už boli pre akademický rok 2018/2019 navýšené, uvádza sa v predkladacej správe. Pri sestrách je najaktuálnejším problémom stabilizovanie absolventov bakalárskeho študijného programu ošetrovateľstvo. Rezort zdravotníctva a rezort školstva navrhol zaviesť štipendiá, ktoré majú zastabilizovať sestry po ukončení štúdia v systéme poskytovania zdravotnej starostlivosti na Slovensku. "U sestier je situácia taká, že len 44 percent absolventiek dennej formy bakalárskeho študijného programu v študijnom odbore ošetrovateľstvo nastupuje do systému," uvádza sa v materiáli. Materiál obsahuje tiež dve nariadenia. Prvé ukladá podpredsedovi vlády a ministrovi financií v akademickom roku 2018/2019 navýšiť limit výdavkov na spomínanú čiastku do 31. januára 2019. Druhé ukladá ministerke zdravotníctva a ministerke školstva, vedy, výskumu a športu zabezpečiť stabilizačný príspevok v rovnakej výške pre študentov v dennej forme ošetrovateľstva do 30. júna 2019. Informácia tiež odporúča rektorom a dekanom vysokých škôl uskutočňujúcich akreditovaný bakalársky študijný program v študijnom odbore ošetrovateľstvo v dennej forme štúdia prijať opatrenia na zvýšenie počtu študentov týchto študijných programov.
eKasa má znížiť daňové podvody, daniari budú mať prehľad o bločkoch
9. 9. 2018
Od apríla budúceho roka by mali všetky hotely, reštaurácie, kaviarne a čerpacie stanice na Slovensku používať registračné pokladnice s online napojením na portál finančnej správy. Od júla 2019 sa má táto povinnosť dotknúť všetkých ostatných podnikateľských subjektov v maloobchode. Ide o tzv. projekt e-Kasa, ktorý pripravilo Ministerstvo financií (MF) SR. „Elektronizácia pokladníc je súčasťou opatrení boja proti daňovým podvodom na dani z pridanej hodnoty (DPH), ako aj dani z príjmu právnických osôb.
Dôvodom zavedenia e-Kasy je omnoho vyššia medzera v sektore finálnej spotreby, ako je priemerná daňová medzera na DPH v krajine,“ skonštatoval na štvrtkovej tlačovej konferencii prezident finančnej správy František Imrecze. Daňová medzera v absolútnom vyjadrení podľa jeho slov predstavuje 491 miliónov eur v sektore maloobchodu a tržieb a tvorí celkovo jednu tretinu daňovej medzery na Slovensku. „Daňová medzera je dnes niekde na úrovni 1,5 miliardy eur na DPH a z toho tretina je v maloobchode a v sektore služieb,“ vyčíslil Imrecze. Podľa jeho slov sa podvody na registračných pokladniciach stávali čoraz sofistikovanejšími, kontroly napríklad odhalili falošné bločky na trhu alebo rôzne zásahy do pokladníc. „Jediná efektívna cesta, ako podvody s registračnými pokladnicami eliminovať, je ich ‚onlinizácia‘, teda pripojenie na finančnú správu,“ uviedol Imrecze. E-kasa bude v praxi znamenať, že finančná správa bude mať o každom nákupe, respektíve transakcii, informáciu okamžite, pretože každý vydaný doklad bude evidovaný na centrálnom úložisku e-Kasa. Daniari si od tohto opatrenia sľubujú zníženie daňovej medzery na DPH v hoteloch, reštauráciách, v službách a maloobchode. Podmienkou zavedenia e-Kasy bude internetové pripojenie, prostredníctvom ktorého sa informácie budú odosielať na centrálne úložisko finančnej správy. Zákazníkom systém umožní overenie pravosti pokladničných dokladov v reálnom čase. Pre finančnú správu bude predstavovať ďalší efektívny nástroj v boji proti daňovým podvodom. „Veríme, že projekt e-Kasa prispeje k eliminovaniu veľkého počtu podvodov,“ dodal Imrecze. Celkové náklady na zavedenie nového systému majú štát stáť 18 miliónov eur.
(Zdroj: spravy.pravda.sk)
Mzdy v Česku vzrástli v 2. kvartáli takmer o desatinu
7. 9. 2018
Priemerné mzdy v Českej republike opäť výrazne vzrástli. V 2. kvartáli vyskočili na takmer 32.000 Kč a tempom svojho rastu výrazne prevýšili infláciu.
Vyplýva to z čerstvých údajov Českého štatistického úradu (ČSÚ). Ako uviedol server iDNES.cz, v 2. štvrťroku sa mzdy v Česku zvýšili na 31.851 Kč (1236,98 eura), čo predstavuje medziročný rast na úrovni 8,6 %. Vlani v tomto období dosahovala priemerná mzda v Česku o 2515 Kč menej. Reálne, teda pri zohľadnení vplyvu inflácie, vzrástli mzdy v ČR o 6,2 % a v porovnaní s 1. štvrťrokom sa zvýšili o 2 %. Ešte rýchlejšie rástol medián miezd, teda prostredná hodnota, ktorá nezahrňuje extrémne vysoké a extrémne nízke mzdy. Zvýšil sa o 9,4 % na 27.236 Kč. Ako dodal ČSÚ, okolo 80 % zamestnancov poberalo mzdu medzi 12.725 Kč a 51.576 Kč.
Rodičovský príspevok
3. 9. 2018
Novým opatrením č. 231/2018 Z. z. o ustanovení sumy rodičovského príspevku, sa mení jeho výška s účinnosťou od 1. 1. 2019.
Suma rodičovského príspevku podľa § 4 ods. 1 zákona, upravená podľa § 4 ods. 6 zákona, je 220,70 eura. Zrušuje sa opatrenie Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky č. 233/2017 Z. z. o ustanovení sumy rodičovského príspevku.