Znížená sadzba DPH vo výške 5 % zo základu dane
28. 10. 2024
Od 1. 1. 2025 sa do zákona o DPH zavádza znížená sadzba DPH vo výške 5 , ktorí sa vzťahuje na vybrané druhy.
Znížená sadzba DPH sa vzťahuje na:
• Tovary, ktoré sú uvedené v prílohe č.7 zákona o DPH a na ktoré sa v súčasnosti vzťahuje sadzba dane vo výške 10 %: vybrané potraviny, lieky, vybraný okruh zdravotníckych pomôcok.
• Tlačené knihy, brožúry, letáky a podobné tlačiarenské výrobky, noviny, časopisy a periodiká, s výnimkou ak reklama a inzercia predstavujú viac ako 50 % celkového obsahu a s výnimkou ak erotický obsah predstavuje jednotlivo alebo spolu viac ako 10 % celkového obsahu.
• Ubytovacie služby.
• Služby spojené s podávaním jedál v reštauračných a stravovacích zariadeniach (zníženie zo súčasne platných 10 %).
• Knihy online okrem kníh online, v ktorých reklama a inzercia predstavujú jednotlivo alebo spolu viac ako 50 % ich celkového obsahu, a zvukové záznamy s prednesom obsahu kníh online okrem zvukových záznamov, v ktorých prednes obsahu kníh online predstavuje menej ako 50 % ich celkového obsahu.
• Prevádzka športových zariadení –služby súvisiace so vstupom na športové podujatia, služby fitnescentier – vstupné.
• Státom podporované nájomné bývanie podľa aktuálne platného zákona o DPH (sadzba 5 % zostáva naďalej platná).
• Tovary a služby, ktoré v rámci aktivít sociálnej ekonomiky dodáva registrovaný sociálny podnik, ktorý 100 % svojho zisku po zdanení používa na dosiahnutie svojho hlavného cieľa (zníženie zo súčasne platných 10 %).
K
Faktúry budeme môcť platiť aj cez QR kódy
27. 2. 2013
Slovenské banky, ktoré zavedú čítačky QR kódov do svojich mobilných aplikácií, umožnia svojim klientom robiť úhrady nasnímaním kódu z faktúry napríklad cez smartfón.
Už aj na Slovensku bude možné robiť úhrady nasnímaním tzv. QR kódu z faktúry.
Jednotný štandard QR kódov platenie urýchli, zamedzí chybám pri prepisovaní údajov z faktúr a tým celý proces zjednoduší. Technológiu je možné využiť aj na automatické vytvorenie inkasa alebo trvalého príkazu. Systém už používa Slovenská sporiteľňa, ostatné banky by mali technológiu zaviesť zhruba do pol roka.
Zákaz poplatkov sa týka bánk i nebánk
22. 2. 2013
Vláda schválila pre banky zákaz poberať od klientov poplatok za vedenie a správu úverového účtu.
Poplatok môže prísť do úvahy iba v prípade, ak klient dostane pridanú hodnotu, nejakú pridanú službu. S tou službou musí aj on sám súhlasiť, musí si ju dodatočne vyžiadať. Návrh nezakazuje poplatky za úverové účty plošne, ale zakazuje ich len bankám, stavebným sporiteľniam a veriteľom podliehajúcim zákonu o spotrebiteľských úveroch.
Ak vám miznú peniaze z účtu, môže byť za tým gang
22. 2. 2013
Vykrádaniu účtov ľudí prostredníctvom upravených bankomatov sa zvyčajne venujú gangy z juhovýchodnej Európy.
Najmä z Rumunska a Bulharska. Orientujú sa pritom najčastejšie na bohatšie krajiny, na Slovensku ide preto skôr o ojedinelú záležitosť.
Pri skimmingu podvodníci nainštalujú na bankomat do časti, kam sa vkladá karta, zariadenie, ktoré dokáže odkopírovať údaje z jej magnetického prúžku. Zároveň na bankomat namontujú malú kameru, ktorá sníma ruku pri zadávaní PIN kódu.
Združenie pre bankové karty ľuďom odporúča viaceré opatrenia, ktorými možno predísť takýmto krádežiam. V prvom rade by si mali chrániť svoje čísla PIN.
Malá či veľká firma, výhody zamestnancov budú rovnaké
22. 2. 2013
Ak si zamestnanci veľkej firmy presadia v kolektívnej zmluve vyššie mzdy či dlhšie dovolenky, na tie isté benefity získajú nárok aj pracovníci stoviek stredných a malých firiem rovnakého sektora.
Z povinnosti uzavrieť vyššiu kolektívnu zmluvu budú vylúčení zamestnávatelia, ktorí majú vo firme do 20 zamestnancov, ktorí zamestnávajú aspoň 10 percent zdravotne postihnutých, ktorí podnikajú kratšie ako 24 mesiacov, ktorí sú v úpadku, likvidácii, ozdravnom režime, nútenej správe či ktorých postihla mimoriadna udalosť so škodovými následkami.