Znížená sadzba DPH vo výške 5 % zo základu dane
28. 10. 2024
Od 1. 1. 2025 sa do zákona o DPH zavádza znížená sadzba DPH vo výške 5 , ktorí sa vzťahuje na vybrané druhy.
Znížená sadzba DPH sa vzťahuje na:
• Tovary, ktoré sú uvedené v prílohe č.7 zákona o DPH a na ktoré sa v súčasnosti vzťahuje sadzba dane vo výške 10 %: vybrané potraviny, lieky, vybraný okruh zdravotníckych pomôcok.
• Tlačené knihy, brožúry, letáky a podobné tlačiarenské výrobky, noviny, časopisy a periodiká, s výnimkou ak reklama a inzercia predstavujú viac ako 50 % celkového obsahu a s výnimkou ak erotický obsah predstavuje jednotlivo alebo spolu viac ako 10 % celkového obsahu.
• Ubytovacie služby.
• Služby spojené s podávaním jedál v reštauračných a stravovacích zariadeniach (zníženie zo súčasne platných 10 %).
• Knihy online okrem kníh online, v ktorých reklama a inzercia predstavujú jednotlivo alebo spolu viac ako 50 % ich celkového obsahu, a zvukové záznamy s prednesom obsahu kníh online okrem zvukových záznamov, v ktorých prednes obsahu kníh online predstavuje menej ako 50 % ich celkového obsahu.
• Prevádzka športových zariadení –služby súvisiace so vstupom na športové podujatia, služby fitnescentier – vstupné.
• Státom podporované nájomné bývanie podľa aktuálne platného zákona o DPH (sadzba 5 % zostáva naďalej platná).
• Tovary a služby, ktoré v rámci aktivít sociálnej ekonomiky dodáva registrovaný sociálny podnik, ktorý 100 % svojho zisku po zdanení používa na dosiahnutie svojho hlavného cieľa (zníženie zo súčasne platných 10 %).
K
Občania budú odbremenení od predkladania niektorých výpisov
23. 6. 2019
Zákon proti byrokracii má odbremeniť občana a firmy od predkladania ďalších výpisov a potvrdení využívaním informačných systémov verejnej správy.
Odbúranie administratívnej záťaže sa týka potvrdenia o daňových nedoplatkoch, potvrdení o nedoplatkoch na sociálnom poistení aj zdravotnom poistení, potvrdenia o návšteve školy aj výpisov z registra mimovládnych neziskových organizácií. Od septembra tohto roku tak budú občania a podnikatelia odbremenení od povinnosti dokladovať až 11 ďalších výpisov či potvrdení, ďalšie dve potvrdenia by mali ubudnúť budúci rok.
SK Slováci sú nespokojní so svojou finančnou situáciou
20. 6. 2019
Obyvatelia Slovenska, podľa Štatistického úradu, hodnotia spokojnosť so svojím životom na stupnici od nula do desať známkou sedem. Čiže sú skôr spokojní, ako nespokojní. Najvyššiu spokojnosť pociťujú pri hodnotení vzťahov s rodinou, susedmi a pri hodnotení svojho zamestnania. Naopak najhoršie hodnotia spokojnosť s finančnou situáciou a množstvom voľného času na svoje záľuby.
Finančnú situáciu pritom ohodnotili známkou 5,9, čo je mierny nárast v porovnaní s prieskumom spred piatich rokov, keď bola na hodnote 5,5. V ohodnotení voľného času pociťujú zhoršenie na 6,7 bodu z pôvodných 7,3. Podľa ŠÚ sú ľudia v bohatších krajinách spokojnejší so svojím životom než ľudia v chudobnejších krajinách.
Mzdy v potravinárstve stúpli
18. 6. 2019
Priemerná mesačná mzda v potravinárskom priemysle SR dosiahla v 1. štvrťroku 2019 úroveň 981 eur. Oproti 1. štvrťroku 2018 to predstavuje nárast o 8,4 %. Najvyšší medziročný nárast nastal pri výrobe hroznového vína, kde sa priemerná mesačná mzda zvýšila na 995 eur (medziročný nárast o 16,7 %).
Vyššiu ako priemernú mesačnú mzdu v potravinárskom priemysle dosiahli zamestnanci v odbore úpravy a spracovania mlieka (1 060 eur), výrobe hotových krmív (1 043 eur), výrobe trvanlivých pekárskych výrobkov (1 213 eur), výrobe hroznového vína (995 eur), výrobe piva a sladu (1 609 eur) a pri stáčaní prírodnej minerálnej vody a výrobe nealko nápojov (1 217 eur).
Slovenky zarábajú o pätinu menej než muži
18. 6. 2019
Ide o jeden z najväčších rozdielov v Európskej únii. Výraznejšie rozdiely v zárobkoch sú už len v piatich krajinách Únie. Najväčší rozdiel v zárobkoch je v Estónsku, kde ženy zarábajú o 25 % menej ako muži.
Na druhom mieste je Česká republika s rozdielom takmer 22 %. Naopak najmenší rozdiel je v Rumunsku (5,2 %) a Taliansku (5,3 %). Pod nižšie platy žien na Slovensku sa podpisuje viacero faktorov. Často však ide o fakt, že v odvetviach, ktoré sú najlepšie platené, je stále veľmi málo žien (napr. IT sektor či technické odvetvia). Dôvodom je aj materská, kedy ženám výrazne klesá zárobok a tiež skutočnosť, že ešte stále mnohé ženy uprednostňujú rodinu pred kariérou.